سایت شماره یک:

افزایش روانی بتن با افزودنی روان کننده یک روش بسیار مناسب است.

 

اهمیت روان کننده به دلیل توسعه ساخت و ساز است. سازه بتن آرمه امروزه به یک نماد پیشرفت زیر ساختی در جموامع تبدیل شده است. به همین دلیل هم بتن پس از آب به پرمصرف‌ترین ماده جهان تبدیل شده است.

روان کننده بتن یکی از افزودنی‌های بتن است. افزودنی بتن به ماده‌ای غیر از اجزای اصلی بتن می‌گویند. بتن خالص از سیمان و سنگدانه و آب تشکیل شده است. هر ترکیب سیمانی مزایا و معایبی دارد.

 

افزودنی بتن یک محصول برای رفع نواقص و افزایش کیفیت بتن است. یکی از فواید روان کننده بتن برای بتن تازه افزایش اسلامپ آن است. کار کردن با بتن روان راحت است. قالب گیری و تسطیح بتن روان بسیار مناسب‌تر از بتن معمولی خواهد بود.

فواید بسیار روان کننده این ماده را به پرمصرف‌ترین مواد افزودنی بتن تبدیل کرده است. با گذشت زمان اصلاحات زیادی روی این محصول انجام شده است. امروزه ترکیباتی بسیار قدرت مندی در بازار وجود دارد. بتن حاوی این مواد بسیار بهبود پیدا کرده و حتی سبب مقاومت چند برابری نمونه‌های بتن نسبت به حالت معمولی شده است.

در این مقاله توضیحاتی کلی در مورد چرایی روان کننده و چیستی آن بیان خواهیم کرد.

روان کننده بتن چیست؟

روان کننده بتن یک ماده شیمیایی است. این ماده به جای آب اضافی در بتن مخلوط شده تا اسلامپ بتن تازه بیشتر می‌شود. آب در بتن برای شرکت در واکنش با سیمان و روان کردن بتن مصرف می‌شود. آبی که برای روان کردن استفاده شده پس از خشک شدن بتن تبخیر شده و حفره در بتن ایجاد می‌کند.

کلیه امور بتن ریزی از پمپاژ تا تسطیح با افزودنی بتن آسان خواهد شد.

کلیه امور بتن ریزی از پمپاژ تا تسطیح با افزودنی بتن آسان خواهد شد.

وجود تخلخل در بتن نفوذپذیری بتن را زیاد خواهد کرد. از مشکلات بتن نفوذپذیر ورود مواد مخرب به بتن است. بتن به دلیل فعال بودن ترکیبات در برابر یون و عناصر فعالی مثل کلر ضعیف عمل می‌کند. به همین دلیل مجریان صنعت بتن به دنبال کاهش نفوذپذیری هستند. یک راه کاهش تخلخل در بتن کم کردن آب مورد نیاز در بتن است.

ترکیب آب و سیمان موجب کلوخه شده توده سیمان خواهد شد. روان کننده بتن با سیمان واکنش داده و سطح ذرات سیمان را دارای بار منفی می‌کند. ذرات سیمان به دلیل همنامی از هم فاصله می‌گیرند. پس روان کننده از کلوخه شدن سیمان جلوگیری می‌کند.

فاصله گرفتن ذرات سیمان مسیر عبور آب را رحت می‌کند. باز شدن مسیر آب سبب کم شدن مصرف آب خواهد شد. این موضوع در نهایت منجر به تولید بتنی باکیفیت بالا خواهد شد.

کاربرد روان کننده بتن

از روان کننده بتن در پروژه‌های مختلف ساخت و ساز استفاده می‌شود. بیشترین استفاده از روان کننده برای بتن دارای قوام زیاد است. از تاثیرات نهایی مصرف روان کننده بر بتن می‌توان به افزایش مقاومت بتن اشاره نمود.

به همین دلیل از روان کننده بتن برای جلوگیری از گیر کردن بتن در حین پمپاژ استفاده می‌شود.

در مقاطع تنگ و باریک قالب گیری بتن به سختی انجام می‌شود. بعضا برای اطمینان از ضربه زدن و ویبره کردن شدید استفاده می‌شود. روان کننده نیازی به عامل خارجی برای قالب گیری ندارد.

از کاربردهای روان کننده بتن ریزی در مقاطع پرآرماتور است. وقتی تراکم میلگرد در قسمتی از سازه زیاد شود بتن در بین آن گیر می‌کند. ولی روان کننده یک مخلوط یکنواخت تولید کرده و به راحتی بتن ریزی انجام خواهد شد.

برای ساخت بتن خود متراکم نیاز به بتن روان و منسجم داریم. افزودنی روان کننده بتن با ایجاد یک مخلوط یکنواخت سبب راحتی تولید یک بتن خود متراکم خواهد شد. عدم نیاز به تسطیح مکانیکی از خواص این مواد است.

ساخت قطعات پیش ساخته بتنی و بتن پرمقاومت با استفاده از محصولات و خرید روان کننده بتن امکان پذیر است.

بتن نمایان یا بتن اکسپوز نیاز به سطح صاف دارد. روان کننده قوی سبب ایجاد سطح یکنواخت و بدون نفوذ بتن خواهد شد. به همین دلیل در پروژه‌هایی که سطح نهایی بتن باشد استفاده از این روان کننده بسیار کارگشا است.

نحوه عملکرد روان کننده بتن

روان کننده بتن مستقیما روی ذرات سیمان تاثیر خواهد گذاشت. کاهش کشش سطحی بین ذرات سیمان یکی از تاثیرات مصرف روان کننده بتن است. با اختلاط آب و سیمان نیروی جاذبه بین ذرات سیمان افزایش می‌یابد. به همین دلیل نیاز به یک ماده خارجی برای کاهش این نیرو وجود دارد.

برخی از روان کننده‌های بتن با جذب چند لایه مولکول‌های آلی موجب کاهش مصرف آب در بتن می‌شوند. البته در اکثر موارد ایجاد پتانسیل الکترواستاتیکی اساس کار مواد روان کننده است. چون آب ذرات سیمان را به صورت غیر همنام باردار می‌کند روان کننده برای تغییر در شکل بارداری و دور شدن ذرات سیمان از هم طراحی می‌شود.

این محصولات لایه‌ای از آب روی ذرات سیمان احاطه می‌کنند. تغییر در ساختار هیدراته سیمان نیز موجب کاهش مصرف آب در بتن خواهد شد. در نهایت هدف اصلی روان کننده کم کردن نیاز آبی بتن است.

در گروه روان کننده‌های قوی‌تر علاوه بر عملکردهای گفته شده ممانعت فضایی نیز اضافه می‌شود. یعنی مولکول روان کننده با چسبیدن به سیمان از نزدیک شدن ذرات دیگر سیمان جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از روان کننده بتن

مخلوط بتنی حدود 40% آب دارد. مزیت اصلی استفاده از روان کننده کاهش آب مصرفی در بتن است. این محصولات به روش‌های مختلف آب اضافی در بتن که فقط برای روانی بتن اضافه می‌شوند را کاهش می‌دهند. آب بتن معمولا 30% برای واکنش هیدراسیون و 70% برای روانی بتن به کار می‌رود. کار اصلی روان کننده کم کردن نیاز آب مخصوص روان کردن بتن است.

روان کننده بتن تمامی شرایط مخلوط بتنی و مصرف مواد را بهینه می‌کند. این محصول حتی مصرف سیمان در طرح اختلاط را نیز کاهش می‌دهد. این محصول با انواع سیمان پرتلند سازگار است.

روش و مقدار مصرف روان کننده بتن

مقدار C3A سیمان تاثیر مستقیم بر نیاز آبی بتن دارد. هر چه این ترکیب در بتن بیشتر باشد روان کننده بیشتری بتن را به حالت عادی و اسلامپ مورد نظر می‌رساند.

قدرت روان کننده هر چه بیشتر باشد مقدار کمتری از افزودنی در بتن نیاز خواهد شد. یکی دیگر از موارد مهم در مقدار مصرف روان کننده بتن سایز ذرات سیمان است. چون سطح ویژه سیمان زیاد می‌شود آب بیشتری برای خیس کردن همه سطح سیمان نیاز خواهد بود.

روش مصرف روان کننده بسیار راحت است. کافی است این محصول را به مواد خشک در ابتدای کار اضافه کنید. با این کار ساخت بتن در بچینگ استهلاک بسیار کمتری خواهد داشت.

خوبی این روش کاهش هزینه تعمیر و نگهداری کارخانه ساخت بتن است. البته در این روش اسلامپ بتن دقیق قابل تنظیم نیست.

روش دیگر مصرف روان کننده بتن اضافه کردن به بتن در کامیون حمل بتن پای کار است. در این روش مقدار لازم از افزودنی به بتن اضافه خواهد شد. با این کار اسلامپ دقیق بتن قابل تنظیم است. با مشاهده و بازرسی چشمی و انجام آزمایشات موجود می‌توان روانی بتن را سنجید.

استفاده از روان کننده بتن در کارخانه ساخت بتن یک روش مطمئن است.

استفاده از روان کننده بتن در کارخانه ساخت بتن یک روش مطمئن است.

توصیه کارشناسان برای مصرف افزودنی استفاده از هر دو روش فوق است. یعنی مقداری از افزودنی به مصالح خشک و مقداری هم در پای کار به بتن اضافه خواهند شد. این روش موجب بهره بردن از مزایای هر دو روش است. یعنی علاوه بر کاهش استهلاک تجهیزات ساخت بتن امکان تنظیم بهتر اسلامپ وجود خواهد داشت.

تگ های مرتبط
ارسال نظر