سایت شماره یک:

مهارت‌های تسهیلگری چیست؟

شده تا به حال در جلسه‌ای باشید و مداوم فقط خودتان حرف بزنید و ندانید که آیا این صحبت‌ها برای مخاطبان‌تان کاربردی شده یا نه؟ ندانید که این حرف‌ها را کامل دریافت کرده‌اند یا نه؟ اصلا دلتان بخواهد که بخشی از این مباحث را خود شرکت‌کنندگان کشف کنند، اما کسی چندان مشارکتی نکند؟

شاید شما استاد دانشگاه باشید یا مربی یوگا، آموزش خیاطی بدهید یا دوره هوش مالی برگزار کنید. اگر جزو این‌ها هستید یا جزو صدها انسان دغدغه‌مند دیگری که بخشی از حرفه‌شان انتقال یک مجموعه مفاهیم به انسان‌های دیگر است، کمی ادامه دهید.

شده تا به حال نشستی را با گروهی از آدم‌ها برگزار کرده باشید و همه‌چیز عالی پیش رفته باشد، بعد همان نشست را با گروه دیگری از افراد برگزار کنید و نتیجه بسیار متفاوت و دور از انتظار باشد؟ این را تجربه کرده‌اید که برای برگزاری یک دوره با گروهی از آدم‌ها مشتاقانه بروید، و برای شروع نشست با گروهی دیگر، مضطرب و بی‌میل باشید؟

برایتان پیش آمده که خواسته باشید در میان افراد هم‌افزایی و تعامل ایجاد کنید، خواسته باشید که افراد در جلسه به هم کمک کنند و از هم یاد بگیرند، اما شرکت‌کنندگان تمایلی به این کار نداشته‌اند؟ یا افراد شروع به تعامل و گفتگو با هم کرده‌اند اما جلسه از مسیری که شما می‌خواسته‌اید خارج شده؟

و در کنار همه این تجربه‌ها، شده تا به حال خودتان در جای شرکت‌کننده، در کارگاه یا کلاسی حضور داشته باشید که فضایش سرشار از نیرومندی و راحتی باشد؟ جوری که همه به‌راحتی خودشان را ابراز و در بحث‌ها شرکت کنند، گفتگوی آدم‌ها به‌خوبی شکل بگیرد و گرم شود و همه افراد از همدیگر نیرو بگیرند و با هم تعامل کنند؟

برای برگزاری باکیفیت یک نشست، دوره، کارگاه یا ... و انتقال کامل محتوا به شرکت‌کنندگان، دو دسته مهارت و تخصص به کار می‌آید. دسته اول تخصص در موضوع مورد بحث است و دسته دوم مهارت‌هایی از جنس طراحی برای انتقال درست مفاهیم، تعامل با دیگران و تسلط بر خویشتن. فرقی نمی‌کند که در مباحث موضوع جلسه چه‌قدر تسلط و تجربه دارید، برای داشتن جلسه‌ای منسجم، روان و کارآمد باید در زمینه تسهیلگری هم مهارت کسب کنید.

تسهیلگری دنیای تعاملات کارآمد است. دنیایی است از ابراز، درک متقابل، شنیدن بی‌قضاوت و ارتباط دوطرفه. تسهیلگر بستری امن ایجاد می‌کند تا افراد فرصت ابراز ایده‌ها، افکار، نظرات، دانش و نگرش‌شان را داشته باشند. او در تعاملات یک گروه کارآمدی، همکاری و هم‌افزایی خلق می‌کند و از هرکس حمایت می‌کند تا نقش خودش را در گروه بهتر بشناسد. او افراد را به مشارکت کامل و سهیم شدن در وظایف تشویق می‌کند و آن‌ها را به سوی ایجاد روابطی کارآمد و دوطرفه یاری هدایت می‌کند.

ما در مدرسه سیمرغ فضایی را طراحی و خلق کرده‌ایم تا آدم‌ها در سفری چند ماهه و منسجم، مجموعه‌ای از مهارت‌های تسهیلگری را زندگی کنند و با بازی در زمین‌های مختلف، مشارکت مداوم و کسب تجربه، در این مهارت‌ها به استادی برسند.

پس اگر با ناکارآمدی سبک‌های سنتی آموزش آشنایید، علاقه‌ای به استفاده از مدل‌های انتقال دانشی مرسوم و از بالا به پایین ندارید، دغدغه‌تان رشد و بالندگی انسان‌ها است و می‌خواهید در ارتقا فرهنگ و تربیت دیگران اثرگذار باشید،

چه همین الان مشغول برگزاری نشست و دوره هستید و می‌خواهید آن‌ها را در دنیایی از تعاملات باکیفیت انسانی برگزار کنید، چه در زمینه‌ای تخصص و مهارت دارید و دوست داشته‌اید که این دانش را به دیگران منتقل کنید، اما تا الان این فرصت را به خودتان و دیگران نداده‌اید،

این مجموعه دوره‌ها برای شما است.

 

آیا این دوره برای من است؟

اگر علاقه‌مند به وسعت بخشیدن به تأثیرگذاری خودتان در زمینه‌های مختلف هستید،

اگر مشتاق تاثیرگذاری در گروهی از بزرگسالان هستید،

 اگر مشتاقید تا در فرآیندهای گروهی، از افراد حمایت کنید تا نقش ویژه خود را بازی کنند،

اگر می‌خواهید نشست‌ها، جلسات کاری و دورهمی‌های پربازده‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید،

اگر دغدغه‌ای دارید و می‌خواهید آن را به شیوه‌ای مؤثر و ماندگار با مخاطبان‌تان به اشتراک بگذارید،

و یا اگر احساس می‌کنید تسهیلگر بودن کمک‌تان می‌کند در زندگی و تعاملات هرروزه‌تان نیرومندتر باشید،

بله، این دوره برای شما است.

هم اکنون فرصت پیوستن به خانواده بزرگ مهارت‌های تسهیلگری مدرسه سیمرغ فراهم است. سرفصل‌های این دوره به شرح زیر است:

  • راهبری خویشتن، تعهد تسهیلگری
  •  تعامل موثر با فرد و دینامیک گروهی
  • طراحی موثر کل و اجزای نشست
  • خودارزیابی و تحویل موثر نیت

دوره شامل ۵۰ ساعت آموزش آنلاین، ۱۰ ساعت آموزش آفلاین در قالب ویدئو و نمونه جلسه، ۲۰ ساعت فرصت کوچینگ گروهی و حمایت و ۳ ماه عضویت در کانون مهارت‌های تسهیلگری است. همچنین در انتهای دوره گواهینامه بین المللی QCB ایتالیا اعطا خواهد شد.

از مربی و کوچ‌های این دوره می‌توان به علی ترقی‌جاه، نعیم نظر ی طهرانی، سوده شبیری، حمیده محسنی و حمید ترقی جاه اشاره کرد.

این دوره در دو سال گذشته طی ۹ دوره برای بیش از ۳۵۰ نفر برگزار گردیده است.

برای شنیدن درباره این دوره و آشنایی بیشتر با آن امکان شرکت در معارفه رایگان فراهم است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره دوره و شرکت در معارفه می توانید با شماره 09016959094 (پیامک، واتس اپ، پیامرسان بله) در تماس باشید.

تگ های مرتبط

ارسال نظر