سایت شماره یک:

 

 

نرم افزارهای سه بعدی زیادی وجود دارند که می توانند به طراحان و معماران این امکان را بدهند که با استفاده از ابزارهای مختلف و ابزارهایی که می توانند رندرهای واقعی ایجاد کنند، ایده ها و مفاهیم خود را زنده کنند. برنامه طراحی سه بعدی به ترکی 3d çizim دو تا از نرم افزارهای معروف در این زمینه Lumion و Enscape هستند. هر دو دارای ابزارها و ویژگی های متفاوتی هستند که می توانند به شما در کار روی پروژه های خود کمک کنند. و امروز قصد داریم به بررسی دقیق Lumion vs Enscape بپردازیم و ببینیم کدام یک برای شما بهتر است.

لومیون

Lumion نرم افزاری است که برای ارائه تصاویر، فیلم ها، انیمیشن ها و تصاویر پانوراما طراحی شده است. در سال 2010 منتشر شد و از آن زمان در معماری و صنعت طراحی محبوبیت زیادی پیدا کرد، همچنین اخیراً توسعه زیادی یافته است زیرا هر نسخه جدید ابزارها و ویژگی های بهتری را برای کاربران خود ارائه می دهد.

Enscape

از سوی دیگر، Enscape یک ابزار طراحی عالی است. به یک برنامه استاندارد برای رندر در صنعت طراحی و معماری تبدیل شده است. این یک افزونه واقعیت مجازی (VR) و رندر زمان واقعی برای Revit، Sketch-up، Rhino، Archicad و Vectorworks است. به طور کلی این یک برنامه رندر و تجسم عالی است که رندرهایی با کیفیت حرفه ای تولید می کند.

صحنه های پرجمعیت

Lumion نرم‌افزاری است که فقط برای رندر کردن، بنابراین اشیاء سه‌بعدی باید از یک نرم‌افزار مدل‌سازی سه بعدی دیگر وارد شوند. و همچنین می توانید از کتابخانه بزرگ و غنی Lumion استفاده کنید که دارای بسیاری از دارایی های معماری و طیف های مختلفی از اشیاء مانند گیاهان، مبلمان خارجی، ماشین ها، حیوانات، مبلمان داخلی و حتی برخی از جلوه ها مانند آب و آتش است. این اشیا می توانند اندازه، رنگ ها و مواد را متناسب با نیاز پروژه تغییر دهند.

همچنین صحنه های آماده و دارایی های چشم انداز را برای گنجاندن در پروژه مانند آسمان، دریا، منظره و حتی بیابان واقعی فراهم می کند. این صحنه ها را می توان تغییر داد که در آن کاربر می تواند کوه ها، دریاچه ها و اسلب ها را برای ادغام بهتر پروژه در سایت اضافه کند.

از سوی دیگر، Enscape ویژگی‌های زیادی مانند طراحی منظره، انیمیشن، رندر، حاشیه‌نویسی و تورهای مجازی را ارائه می‌دهد، همچنین شامل یک کتابخانه بزرگ از دارایی‌ها (مانند گیاهان، گل‌ها، افراد...) است.

همچنین، دوربین در Enscape به راحتی دستکاری می شود تا شی یا پروژه را بچرخاند و صحنه ها را تنظیم کند. همچنین طیف گسترده ای از بافت های واقعی را برای نتایج بهتر ارائه می دهد. یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از Enscape این است که هر تغییری که در نرم افزار مدل سازی ایجاد شود به طور خودکار در Enscape قابل مشاهده است زیرا این دو نرم افزار به یکدیگر متصل هستند. و به لطف فناوری پیوند زنده می‌توانید تغییرات را در زمان واقعی تغییر داده و بررسی کنید، این یک چیز عالی است به خصوص اگر طراح با مشتریان جلسه داشته باشد.

Enscape همچنین امکان ایجاد یک فایل مستقل وب برای پروژه را فراهم می کند تا به راحتی برای مشتریان یا همکاران ارسال شود.

رندر و انیمیشن

Lumion بسیار بهتر شده است و توسعه دهندگان آن از نظر کیفیت رندرها پیشرفت قابل توجهی داشته اند. در طول نسخه‌هایی که در این سال‌ها منتشر شده‌اند، کیفیت رندرهای این نرم‌افزار مخصوصاً در قسمت رندر داخلی بهتر شده است.

برای کاربران lumion مجموعه ای از وضوح تصویر سفارشی شده از پیش تعریف شده توسط نرم افزار را ارائه می دهد، همچنین طیف وسیعی از افکت ها را برای رندر داخلی و خارجی ارائه می دهد، مانند افکت تصاویر واقعی، افکت نور بیشتر، افکت باد، افکت باران، افکت شب و موارد دیگر. .

به عنوان یک کاربر همچنین می توانید جهت خورشید، زمان روز و فصل سال را قبل از رندر کنترل کنید، حتی مقدار ابرهای آسمان در Lumion قابل کنترل است.

هنگامی که صحبت از سرعت رندر و رندر تصویر در Lumion می شود، ممکن است کمتر از یک دقیقه طول بکشد، و انیمیشن می تواند چند ساعت و گاهی اوقات بیشتر طول بکشد، بسته به پیکربندی رایانه و همچنین به طول ویدیو. حالت تصاویر پانوراما نیز در لومیون موجود است و بیشتر در پروژه های شهری از آن استفاده می شود.

در مورد انیمیشن، همان پیکربندی برای رندر تصویر است، تنها تفاوت این است که کاربر می‌تواند صحنه‌های مختلف و مکان‌هایی را که می‌خواهد در طول انیمیشن برجسته کند، تعریف کند.

از طرف دیگر، Enscape تصاویر زیبا و نسبتا واقعی را در عرض چند ثانیه ارائه می دهد. از آنجایی که یک پلاگین همه کاره است، می توان آن را با چندین نرم افزار سه بعدی ادغام کرد. این امر کار طراحان و معماران را آسان تر می کند. پس از تنظیم تمام بافت‌های مختلف و افزودن ویژگی‌های صحنه مختلف، رندر سه بعدی می‌تواند چند ثانیه تا یک دقیقه طول بکشد و نتایج می‌تواند واقعاً خوب باشد.

همچنین امکان ایجاد فیلم و تصاویر پانوراما را ارائه می دهد. علاوه بر این، قبل از رندر در Escape به چندین کنترل دسترسی دارید، جایی که می توانید بین چهار سبک رندر، حالت پیش فرض، حالت سفید، حالت پلی استایرول و حالت نور یکی را انتخاب کنید. همچنین می توانید میدان دید، نوردهی و وضوح تصویر را قبل از رندر تنظیم کنید.

آزادی و انعطاف پذیری Lumion & Enscape

در Enscape، تب تنظیمات به شما این امکان را می دهد که VR، حالت استریو، وضوح خودکار و رندر چمن را فعال کنید. همچنین می‌توانید زمان روز، تنظیمات تصویر پانوراما و ویدیوها را ویرایش کنید. همچنین می توانید فرمت فایل را در صورت صادرات مشخص کنید.

همانطور که برای Lumion، نرم افزار همچنین تنظیمات و ویژگی های متعددی را برای ساده تر کردن گردش کار برای کاربران فراهم می کند. قبل از شروع ویرایش پروژه، تنظیمات و پارامترهای متعددی برای کنترل دارید، مانند کیفیت و وضوح فضای کاری که نرم افزار را روان کار کرده و سرعت آن را افزایش دهید، به خصوص اگر قرار است روی یک پروژه بزرگ و سنگین کار کنید.

همچنین می توانید کیفیت درختان و پوشش گیاهی را بهبود بخشید. برای پیش نمایش تصاویر قبل از رندر کردن، فعال کردن صدا و حالت تمام صفحه، رندر را به کیفیت بالا افزایش دهید. Lumion همچنین تنظیمات متعددی را برای خورشید، ابرها، زمان و افزودن افکت به تصاویر قبل از رندر ارائه می دهد. در مورد وضوح تصویر، به طور پیش فرض چهار تنظیمات را ارائه می دهد که کاربر می تواند مستقیماً آن را انتخاب کند.

رابط Lumion & Enscape

برای انجام همه این کارها، Lumion یک رابط کاربری ساده ارائه می‌کند که همه می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند، ابزارهای زیادی در آن وجود ندارد و هر گروه از ابزارها به هم مرتبط هستند، که کار را آسان و منظم می‌کند.

رابط کاربری Enscape بسیار آشنا است و ابزارها دوستانه هستند و هر مبتدی می تواند به راحتی از آن استفاده کند. نیازی به آموزش ندارد و هر کاربر CAD می تواند به راحتی از آن استفاده کند. این نرم افزار اخیرا منتشر شده است اما با هر نسخه، هر بار بهبود می یابد و امکانات بهتری ارائه می دهد. کنترل‌های ناوبری به‌طور پیش‌فرض بر روی رابط نرم‌افزار نشان داده می‌شوند تا کاربران برای اولین بار با آن آشنا شوند و در صورت نیاز بعداً پنهان شود.

صنایعی که از Enscape و Lumion استفاده می کنند

Lumion نرم افزاری است که بیشتر توسط معماران و همچنین طراحان داخلی به خصوص بعد از آخرین نسخه استفاده می شود که کیفیت رندرها بسیار بالا و نزدیک به واقعیت است. همچنین اکثر مبلمان ارائه شده توسط لومیون برای معماران و طراحان داخلی است.

Enscape بیشتر توسط معماران، طراحان منظر و طراحان داخلی استفاده می شود، بنابراین مانند Lumion بیشتر برای صنعت ساخت و ساز و طراحی استفاده می شود.

منحنی های یادگیری

یادگیری هر دو نرم افزار نسبتاً آسان است. Lumion بیشتر شبیه یک نرم افزار ساده است و هر کسی می تواند به راحتی از آن استفاده کند. ابزارها و دستورات ابتدا از انتخاب محیط، سپس اضافه کردن شی مورد نیاز (مانند درختان، گیاهان، انسان ها...)، ویرایش مواد و محیط (آسمان، خورشید، ابرها) و در نهایت رندر سازماندهی می شوند.

از آنجایی که Enscape یک افزونه یا افزونه قابل توجه است، حاوی دستورات و ابزارهای زیادی نیست. همچنین، استفاده از آن ساده و آسان است و نیازی به تنظیمات زیادی ندارد. آخرین نسخه Enscape یک ابزار عالی برای استفاده فراهم می کند که پانل اطلاعات BIM است که در خود پنجره Enscape باز می شود و امکان انتخاب و بازرسی آسان تمام اطلاعات BIM را در یک پروژه فراهم می کند.

پیکربندی و سیستم عامل کامپیوتر

Lumion با توجه به کیفیت رندرها و امکاناتی که ارائه می دهد قطعا نرم افزار قدرتمند و سنگینی است، به همین دلیل نیاز به یک کامپیوتر با کارایی بالا با دو کارت گرافیک و حافظه قوی دارد. و بهتر است یک کامپیوتر رومیزی با سیستم تهویه مناسب برای محافظت از پردازنده و کارت گرافیک در برابر گرم شدن بیش از حد باشد.

Lumion فقط بر روی ویندوز موجود است و هیچ نسخه MAC وجود ندارد، اگرچه نرم افزار بسیار شناخته شده ای است که به نسخه 10 رسیده است.

Enscape مانند هر نرم افزار رندر دیگری نیاز به یک کامپیوتر قوی دارد، باید یک پردازنده قدرتمند و کارت گرافیک خارجی نیز داشته باشد، زیرا کیفیت بالای رندرهایی که می تواند علاوه بر اجرای بسته های سه بعدی مانند Sketchup، Revit و ... نیز داشته باشد. دیگران. و اگر مشتری می خواهد نتایج بهتری در مدت زمان کوتاهی داشته باشد، بهتر است حتی از یک کامپیوتر قدرتمندتر استفاده کند.

Enscape فقط در ویندوز و مبتنی بر وب در دسترس است و هیچ نسخه ای برای MAC یا iPhone وجود ندارد.

قیمت گذاری و صدور مجوز

شما می توانید Enscape را با 47 دلار آمریکا در ماه یا 469 دلار آمریکا در سال دریافت کنید و همچنین می توانید یک دوره آزمایشی رایگان 14 روزه برای آزمایش گردش کار نرم افزار قبل از خرید مجوز دانلود کنید.

از سوی دیگر، آخرین نسخه Lumion با قیمت 1499 دلار آمریکا در سال است که در مقایسه با Enscape کمی گران است و همچنین برای معماران، طراحان، مشاغل کوچک و دانشجویان معمولی چندان مقرون به صرفه نخواهد بود. Lumion همچنین یک آزمایش رایگان به مدت 14 روز برای تست نرم افزار ارائه می دهد.

منبع: free 3d house design software

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر