سایت شماره یک:

آشپزخانه قلب خانه است و به همین منظور بهبود فضای آشپزخانه از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار می باشد. زیرا در طول روز مراجعات زیادی به این قسمت از خانه صورت می گیرد و کدبانو منزل بیشتر وقت خود را در آشپزخانه سپری می کند. همچنین لوازم ضروری منزل همچون یخچال، ظرفشویی، لباسشویی و ... در این نقطه قرار دارند که با توجه به کابینت آشپزخانه ، درصدی از فضا را به خود اختصاص می دهند. بنابراین جهت بهبود محیط آشپزخانه باید یکسری نکات کلیدی را رعایت کرد به شرح زیر است.

نقش نور در بهبود فضای آشپزخانه

 

بهبود فضای آشپزخانه

نور در بهبود فضای آشپزخانه و دکوراسیون آن نقش پررنگی دارد و به دو دسته نور مصنوعی و طبیعی تقسیم می شود. البته نور خورشید همان نور طبیعی بوده که از طریق نورگیرها و پنجره ها به داخل آشپزخانه می تابد. همچنین نورهایی که از طریق برق کار و با استفاده از انواع لامپ ها داخل آشپزخانه تعبیه می شوند به نور مصنوعی شهرت دارند. پس اگر نور طبیعی به اندازه کافی در آشپزخانه وجود داشته باشد دیگر نیازی به نور مصنوعی نیست. ولی در طول شب اهمیت نور مصنوعی آشکار شده و باید به گونه ای نورپردازی شود که تمام نقاط آشپزخانه را در برگیرد. نکته حائز اهمیت به باز کردن درب کابینت مختص می باشد که باید تمام وسایل داخل به خوبی دیده شود. در نتیجه اینجا نورپردازی اهمیت پیدا می کند.

منابع انرژی در بهبود فضای آشپزخانه

مدیریت منابع انرژی یکی از نکات مهم در بهبود فضای آشپزخانه می باشد. پس زمانی که ساخت آشپزخانه شروع می شود باید تعداد زیادی از انواع پریزها در هر نقطه از فضا جا داد تا در آینده به سیم کشی دوباره نیاز پیدا نکند. درون کمد دیواری و یا کابینت های پایینی، میتوانید از پریز استفاده کنید. همچنین در همان مرحله نخست ساخت آشپزخانه محل اجاق گاز تعین شود تا لوله کشی گاز مطابق آن صورت گیرد. وگرنه بایستی از شلنگ های طویل استفاده کرد که از جذابیت و زیبایی آشپزخانه می کاهد و خطراتی را به دنبال دارد.

استفاده از حداکثر فضا برای بهبود فضای آشپزخانه

یکی از رموز موفقیت آمیز در بهبود فضای آشپزخانه، استفاده حداکثری از محیط می باشد. پس بکارگیری وسایل دارای حجم مهندسی در اولویت قرار دارند. زیرا این نوع وسایل با حجم های مختلف هندسی در کنار هم قرار می گیرند و فقط در چارچوب خود محیط را اشغال می نمایند. ولی اگر وسایل در شکل هندسی نامنتظم مورد استفاده قرار گیرند، فضاهای بیشتری را اشغال کرده و نقاط پرت زیادی ایجاد می کنند. شما میتوانید از شلف دیواری آشپزخانه استفاده کنید.

شکل آشپزخانه

12

فضای آشپزخانه

آشپزخانه بسته به سبک معماری داخلی منزل در اشکال گوناگونی طراحی می شود که یکی از نکات کلیدی در بهبود فضای آشپزخانه می باشد. همچنین برخی از آشپزخانه ها ال شکل می باشند و بعضی دیگر بیضی شکل یا دارای دالان هستند. البته بزرگ یا کوچک بودن آشپزخانه نیز از عوامل موثر در بهبود فضا و طراحی دکوراسیون محسوب می شود. بنابراین چیدمان وسایل در این محیط بر حسب شکل فیزیکی مطبغ صورت می گیرد.

دسترسی آسان

برخی از خانم ها سعی می کنند که تمام وسایل را به شکلی شده در داخل آشپزخانه جا دهند. همین موضوع بهبود فضای آشپزخانه و دسترسی به آن ها را مورد هدف قرار می دهد. برای مثال وسایلی همچون یخچال مدام مورد استفاده قرار می گیرد و باید در نقطه ای از آشپزخانه جای داده شود که در دسترس باشد. همچنین وسایلی که کمتر به کار برده می شوند بایستی در بخش انتهای آشپزخانه قرار گیرند.

اول ایمنی بعد زیبایی

منابع انرژی مختلف همچون سیم های برق و لوله های گاز در مطبخ وجود دارند که بر پروسه بهبود فضای آشپزخانه اثر می گذارند. برای مثال اگر شعله های گاز از حالت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل شوند، خطرات و حوادث ناگواری به دنبال دارند. پس در صورت عدم استفاده از اجاق گاز باید شیر اصلی گاز بسته شود. همچنین سیم های برق عایق شده و از نقاط استاندارد عبور کنند. البته وسایل خطرناک همچون کبریت، چاقو، چرخ گوشت و ... دور از دسترس اطفال و در جای مناسب قرار گیرد تا اول ایمنی فضا رعایت شود، بعد زیبایی مدنظر باشد.

کیفیت هوا

تعبیه دستگاه ضدعفونی یا دستگاه تهویه جزء نکات مهم در بهبود فضای آشپزخانه می باشد. زیرا منبع تغذیه انسان، غذا بوده و نقش مهمی در سلامتی هر فرد ایفا می کند. پس غذای سالم، تندرستی و شادابی فرد را به دنبال داشته و غذای آلوده عامل اکثر بیماری ها می باشد. همچنین استفاده از هود در آشپزخانه بهترین راهکار بوده و به غیر از تمیزی هوا، چربی و دود غذاها را جذب می نماید. در نتیجه سطوح آشپزخانه از آلودگی در امان هستند.

مدیریت سطوح

شکل های هندسی با زوایا و سطوح مختلف، تاثیرات زیادی بر روان و روح افراد می گذارند. پس برای بهبود فضای آشپزخانه باید از اشکال با زوایای گرد و منحنی یا همان اشکال نرم استفاده شود. بنابراین اشکال نوک تیز و خشن جایگاه چندانی در آشپزخانه ندارند. پس طراحی دکوراسیون آشپزخانه با خطوط منحنی و اشکال گرد می تواند بر روحیه اهل منزل تاثیر مثبتی بگذارد. همچنین در نظر گرفتن یک سطح تخت جهت انجام کارهای روزانه در آشپزخانه ضروری بوده و فعالیت هایی همچون رنده کردن، خرد کردن، خشک نمودن ظروف و ... روی آن صورت می گیرد.

تاثیر رنگ ها در بهبود فضای آشپزخانه

13

تاثیر رنگ ها در بهبود فضای آشپزخانه

رنگ ها از قدرت خارق العاده ای برخوردار بوده که با بکارگیری صحیح آن ها می تواند در بهبود فضای آشپزخانه نقش مهمی ایفا کرد. البته رنگ های آبی و سبز بهترین گزینه برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستند. ولی افرادی که آشپزخانه ایی سرشار از انرژی می خواهند باید جسارت انتخاب رنگ های گرم همچون نارنجی، قرمز و زرد را داشته باشند. همچنین رنگ های بنفش، سبز و آبی جزء رنگ های سرد بوده که احساس آرامش را به اهل منزل القا می نماید.

استفاده از لوازم نو در چیدمان

برای بهبود فضای آشپزخانه ضروری است که در چیدمان آن از وسایل نو استفاده کرد. زیرا لوازم آشپزخانه به علت آلودگی هایی همچون چربی، دود و شرایط محیطی زودتر کهنه می شوند و شادابی را از محیط می گیرند. پس با گذشت زمان و هر چند سال یک بار باید لوازم نو را جایگزین لوازم کهنه کرد. همچنین تغییر رنگ کاشی های بین کابینتی با برچسب یکی دیگر از گزینه های بهبود فضا در آشپزخانه است.

تگ های مرتبط

ارسال نظر