به گزارش آجرپلاس، افزایش ۴ برابری نرخ گاز در تابستان امسال، باعث تعطیلی بسیاری از کوره های آجرپزی و کمبود مصالح شده است. این افزایش نرخ گاز به ازای هر متر مکعب منجر به تعطیلی بسیاری از کوره ها خواهد شد، زیرا بسیاری از آن ها توانایی پرداخت آن را ندارند.

سایت شماره یک:

 

 

در سال گذشته، نرخ گاز کوره های آجر از سایر صنایع جدا و در نتیجه تعدیل شد. این کاهش قیمت باعث افزایش تولید و کاهش قیمت مصالح ساختمانی نیز شد. اما در تا بستان امسال نرخ گاز به ازای هر متر مکعب از هزار۱۸۰ تومان به ۷۶۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

این افزایش قیمت نرخ گاز قطعا بر روی کاهش تولید و افزایش قیمت آجر و دیگر مصالح ساختمانی تاثیر گذار است.

این خبر واکنش بسیاری از نمایندگان مجلس را نیز بدنبال داشت که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 

نماینده مردم خدابنده در مجلس ضمن انتقاد از نحوه محاسبه قیمت گاز کوره های آجرپزی گفت: تداوم روند فعلی قیمت هر تن آجر را به بیش از یک میلیون تومان می رساند که در نتیجه قیمت مسکن افزایش می یابد.

به گزارش سرویس سیاسی آریا به نقل از خانه ملت، سید البرز حسینی در نشست علنی امروز (شنبه 31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود گفت: در جزء 1 بند الف تبصره 14 قانون بودجه سال 1402 درخصوص نرخ خوراک پتروشیمی ها و نیاز صنایع اختیار را به دولت دادیم.

دولت در تاریخ 29 خرداد 1402 در این خصوص مصوبه داشته و نرخ را به صورت شناور تعیین کرده است. در بخشی از صنایع مانند کوره های آجرپزی این مصوبه مشکل ایجاد کرده و پول گاز هر مترمکعب آجر از 190 هزار تومان به 750 هزار تومان رسیده است.

نماینده مردم خدابنده در مجلس یازدهم افزود: در حال حاضر آجر تنی 350 هزار تومان به فروش می رسد، با این وضعیت قیمت هر تن آجر به حدود 1 میلیون تا 1 میلیون و 500 هزار تومان می رسد و حوزه مسکن از این موضوع متاثر می شود. این موضوع را هیات دولت، رئیس جمهور و وزیر صمت در دستور کار قرار دهند، زیرا صنایع با یکدیگر متفاوت هستند و کوره های آجرپزی نمی توانند با این وضعیت به تولید ادامه دهند و به سمت تعطیلی می روند. وی خطاب به وزیر راه و شهرسازی گفت: در محور ابهر- قیدار- خورخوره باید چند نفر کشته شوند تا فکر عاجلی برای آن کنید. پروژه را تعطیل کردند، نیاز است متولیان به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

حسینی عنوان کرد: روز پنجشنبه هفته گذشته بارش شدیدی در شهرستان رخ داد که بخش مرکزی و همچنین تعدادی از روستاها دچار خسارت جدی شدند. درخواست داریم دستگاه های متولی نسبت به تعیین خسارت و جبران آن اقدام کنند.

تگ های مرتبط
ارسال نظر