سایت شماره یک:

 

سریعترین سیستم پاشش رنگ در میان تمام ابزارهای رنگ کاری، دستگاه ایرلس است که به اختصار به آن ایرلس می‌گویند. اختراع ایرلس‌ها باعث افزایش سرعت رنگ کاری و صرفه جویی در زمان افراد شده است. ایرلس‌های برقی و بادی در ابتدا تنها برای رنگ کاری‌های بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما با گذشت زمان و بهینه شدن مصرف این دستگاه‌ها، ایرلس‌ها جای خود را کارگاه‌های صنعتی کوچک‌تر و پروژه‌های رنگ کاری ساختمان نیز باز کردند. به طوری که امروزه نقاشان و رنگ کاران ساختمانی از مشتری‌های ثابت دستگاه ایرلس و پیستوله ایرلس محسوب می‌شوند. اما شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که ایرلس برقی چگونه رنگ را اسپری می‌کند؟ 

 

دستگاه ایرلس چیست و چگونه کار میکند؟

به طور کلی پیستوله ایرلس می‌تواند رنگ کاری یک سطح مشخص را ده برابر سریع‌تر از یک قلم مو و چهار برابر سریع‌تر از یک غلتک انجام دهد. عرض پاشش پیستوله ایرلس چند برابر بزرگ‌تر از پیستوله‌های بادی است. علاوه بر این، قدرت اسپری شدن رنگ ایرلس آنقدر زیاد است که اگر دست خود را جلوی خط رنگ پیستوله ایرلس قرار دهید باعث شکافتن پوست شما خواهد شد. 

فشار بالا پاشش رنگ باعث می‌شود تا ذرات رنگ کاملا اتمیزه شده و به ذرات بسیار ریزی تبدیل شوند و به راحتی هر سطحی را پوشش دهند. اتمیزه شدن بالای رنگ سطحی صاف و یک دست را به شما تحویل خواهد داد. دستگاه‌های ایرلس به طور کلی به سه نوع زیر تقسیم بندی می‌شوند:

  1. ایرلس برقی
  2. ایرلس بنزینی
  3.  ایرلس بادی

ایرلس برقی

دستگاه ایرلس برقی نوعی دستگاه‌ رنگ پاش ایرلس است که نیروی آن از طریق برق تامین می‌شود. از نظر شکل ظاهری ایرلس‌های برقی نسبت به سایر دستگاه‌های ایرلس ابعاد و وزن کوچکتری دارند. از مهم‌ترین پارامتر‌ها در دستگاه‌های ایرلس باید به میزان پمپاژ رنگ اشاره کنیم که در ایرلس‌های برقی این پارامتر به دو صورت میزان خروجی رنگ در دقیقه (دبی) و قدرت موتور (برحسب وات) بیان می‌شود که معادل هم هستند.

ایرلس برقی

ایرلس برقی چگونه رنگ را اسپری می کند؟

دستگاه ایرلس برقی برای توزیع مساوی رنگ روی دیوار یا سایر سطوح از یک شیلنگ و نازل استفاده می‌کند. با توجه به این که ایرلس برقی فشار بالایب دارد، سرعت کار شما را بالا برده و باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. در دستگاه ایرلس برقی، رنگ پس از عبور از شیلنگ، از سر نازل با فشار زیادی خارج می‌شود. با توجه به سر نازل رنگ پاش، رنگ می‌تواند در فشارهای بالا ( مثلا 250 بار) خارج شود. بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدن سطح، استفاده از ایرلس مناسب بسیار اهمیت دارد.

انواع مختلفی از دستگاه‌های ایرلس در بازار وجود دارد. برخی ظروف رنگ داخلی داشته، در حالی که بعضی از آن‌ها مستقیما از قوطی رنگ را می‌کشند. اغلب رنگ پاش‌های ایرلس ثابت هستند، اما برخی از دستگاه‌های بزرگ‌تر پایه‌های چرخ دار دارند و سایر دستگاه‌های کوچکتر کاملا دستی هستند. اغلب ایرلس‌ها از برق خروجی AC استفاده می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها با باتری (شارژی) نیز کار می‌کنند.

در خرید دستگاه ایرلس برقی به چه نکاتی توجه کنیم؟

نوع دستگاه

اساسا ایرلس برقی یک ابزار ثابت است. در واقع دستگاه دارای پایه‌های کوچکی است که آن را مهار کرده و دسته‌ای دارد که حمل آن را پس از اتمام کار آسان می‌کند. رنگ پاش ایرلس که برای مشاغل بزرگ یا مصارف حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، پایه‌های چرخ داری دارد که به شما کمک می‌کنند تا رنگ پاش را درست در جای مورد نظر قرار دهید. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که رنگ پاش‌های ایرلس دستی قاب جداگانه‌ای ندارند.

طول شیلنگ

رنگ پاش‌های دستی که ظروف رنگ در داخل دستگاه قرار می‌گیرد، شیلنگ رنگ ندارند، اما ابزارهای بزرگ‌تر دارای شیلنگ رنگ هستند. به طور استاندارد یک دستگاه ایرلس، شیلنگ رنگ 20 تا 15 متری دارد اما اغلب رنگ پاش‌ها این امکان را به کارفرما می‌دهد که شیلنگ ایرلس را به شیلنگ رنگ طولانی‌تر ( گاهی تا 30 متر ) ارتقا دهد. پس همیشه قبل از خرید دستگاه ایرلس به این نکته دقت کنید که حداکثر شیلنگ با چه متراژی از کار شما پشتیبانی می‌کند. چون اگر پروژه شما در یک منطقه وسیع مثلا نقاشی روی حصار باشد، به شیلنگ بلند تری نیاز پیدا می‌کنید تا بدون وقفه‌های مکرر بتوانید رنگ پاش خود را جابه جا کنید. 

ظرفیت رنگ

بسیاری از ایرلس‌های برقی ثابت یا چرخ دار رنگ را به طور مستقیم از مخزن رنگ گالن 1 لیتری یا گالن 5 لیتری بیرون می‌کشند. پس شما می‌توانید برای مدت زیادی بدون ترس تمام شدن رنگ، کار نگ پاشی را  انجام دهید. اما در مقابل، سایر دستگاه‌ها ظرف رنگی داشته و شما باید آن‌ها را با رنگ پر کنید. رنگ پاش‌های دستی (پیستوله) و همچنین برخی از رنگ پاش‌های ثابت، دارای ظروف رنگ داخلی بوده و قبل از شروع به کار باید آن‌ها را پر کنید. پس اگر می‌خواهید یک محیط بزرگ را رنگ آمیزی کنید، یک دستگاه با مخزن رنگ بزرگ کار را برای شما راحت‌تر خواهد کرد.

قدرت دستگاه

مهم‌ترین ویژگی یک دستگاه ایرلس، قدرت موتور آن است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا هرچه موتور قوی‌تر باشد، شما می توانید رنگ ضخیم‌تری را اسپری کنید و سطح پوشش بهتری داشته باشد. علاوه بر این دستگاه می‌تواند از شیلنگ بلندتری پشتیبانی کند.

به طور کلی یک دستگاه ایرلس با داشتن قدرت 2/1 اسب بخار یا بیشتر، از رنگ‌های لاتکس بدون نیاز به رقیق کردن آن‌ها استفاده می‌کند و هر چه توان دستگاه بالاتر باشد، مایعات با غلظت بالا را نیز می‌تواند پاشش کند و از شیلنگی به طول 15 متر استفاده کند. به طور کلی رنگ پاش‌های دستی توان کمتری نسبت به نمونه‌های ثابت یا چرخدار خود دارند.

انواع ایرلس برقی

نرخ جریان و استفاده سالانه

به میزان رنگی که ابزار می‌تواند در یک دقیقه بپاشد، نرخ جریان رنگ پاش می‌گویند. به طور میانگین یک دستگاه می‌تواند از 2/1 تا 4/1 لیتر رنگ بر دقیقه را اسپری کند. حداکثر استفاده سالانه توصیه شده از یک دستگاه رنگ پاش به تعداد کل گالن‌های رنگی بستگی دارد که دستگاه در طول سال می‌تواند بدون فرسوده شدن زود هنگام موتور، سر نازل یا شیلنگ از آن‌ها استفاده کند. این عدد می‌تواند از 25 لیتر تا 500 لیتر رنگ در سال متغیر باشد.

خرید ایرلس برقی

دستگاه ایرلس برقی یکی از بهترین دستگاه‌های پاشش رنگ است و اگر قصد خرید آن را دارید، به شما توصیه می‌کنیم برای صرفه جویی در وقت خود از طریق سایت رادیناس اقدام کنید. این سایت به شما این امکان را می‌دهد که با بررسی تمام ویژگی‌ دستگاه‌ها، بهترین آن را انتخاب کرده و سفارش دهید. علاوه بر این می‌توانید از کمک مشاوران ما در سایت برای داشتن خرید بهتر کمک بگیرید و کالای با کیفیتی را خریداری کنید.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر