شرکت در یک آزمون تعیین سطح خوب و استاندارد برای مشخص شدن مسیر یادگیری هر زبان آموزی که می‎‌خواهد برای یادگیری زبان خود برنامه‌ریزی کند ضروری است. در این مقاله به نکاتی که یک آزمون تعیین سطح خوب باید داشته باشد اشاره کردیم و در انتها یکی از جدیدترین و بهترین آزمون‌های تعیین سطح ایرانی را به شما معرفی کرده‌ایم.

سایت شماره یک:

 

 

آزمون‌های تعیین سطح زیادی در فضای آنلاین وجود دارند، احتمالا همین حالا اگر در گوگل "آزمون تعیین سطح زبان" را جستجو کنید با بیش از ده ها آزمون مختلف رو به رو خواهید شد که هرکدام نتیجه متفاوتی را در مورد سطح دانش زبان شما بیان می‌کنند و در نهایت شما مات و مبهوت این موضوع هستید که آخر سر زبان من خوب است یا یک چیزی در حوالی افتضاح است؟!

در این مقاله قصد داریم که به شما چندین نکته مختلف در مورد آزمون‌های تعیین درمیان بگذاریم تا در آخر متوجه شوید که با چه آزمونی واقعا سطح زبانی شما مشخص می‌شود و چه آزمونی خوب است و چه آزمونی بد.

در انتهای این مقاله هم یکی از بهترین آزمون‌های تعیین سطح زبان انگلیسی که به تازگی در وبسایت izaban.org راه اندازی شده را به شما به صورت کامل معرفی خواهیم کرد تا یکبار برای همیشه خیالتان از بابت شرکت در آزمون تعیین سطح و اکتا به نتیجه آن راحت باشد.

تعیین سطح باید مبتنی بر CEFR باشد

استاندارد جهانی CEFR برخلاف شکل آن که گویی صِفر نوشته‌اند (!) یک استاندارد مهم و کلیدی نه تنها در آزمون‌های تعیین سطح که حتی در برگزاری کلاس‌های آموزشی نیز مهم است و فقط محدود به زبان انگلیسی هم نیست. در این استاندارد سطح دانش زبان آموزان به چندین به سه سطح A, B و C تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها خود شامل دو زیر سطح است. سطح A به نشانه مبتدی بودن و سطح C هم نماینده Advance یا پیشرفته است.

 

در انتهای یک آزمون تعیین سطح خوب، شما باید بفهمید که دقیقا در چه سطحی قرار دارید و چقدر به انتهای مسیر خود نزدیک شده‌اید (الان برخی‌ها خرده می‌گیرند که یادگیری زبان هیچ انتهایی ندارد، قطعا هم همینطور است اما آدمیزاد است و علاقه‌مند رسیدن به ته هرچیزی!)

بنابراین اگر می‌خواهید تکلیفتان با خودتان تا حدی روشن شود حتما دقت کنید که آزمون تعیین سطح و سوالات آن به گونه‌ای طراحی شده باشند که فقط آسان یا فقط سخت نباشند و بتوانند در انتها تخمین خوبی از سطح دانش زبان شما داشته باشند. دقیقا مشابه اتفاقی که در آزمون‌های بین المللی آیلتس و تافل اتفاق می‌افتد.

آزمون تعیین سطح باید حداقل از 60 سوال تشکیل شده باشد

دومین نکته مهم تعداد سوالات آزمون است. در سطح اینترنت و حتی در آموزشگاه‌ها آزمون‌های تعیین سطحی برگزار می‌شوند که می‌خواهند خیلی فوری و سریع با 15 سوال متوجه سطح زبان شما شوند! (زهی خیال باطل).

وقتی با همچین آزمونی رو به رو شدید بیشتر احتمال دهید که آموزشگاه به دنبال جذب فوری شما در کلاس‌هاست و برایش خیلی هم فرقی نمی‌کند که یک سطح A در یک کلاس سطح C قرار بگیرد و ...

یک آزمون تعیین سطح استاندارد و مناسب چیزی در حدود 60 سوال با سطح بندی‌های مختلف و با پیروی از CEFR که در عنوان قبلی راجع به آن صحبت کردیم شکل گرفته و حداقل به زمانی 20 دقیقه تا نیم ساعت احتیاج دارد. شما می‌خواهید تمام پلن یادگیری و ادامه مسیر را مبتنی بر همین آزمون بچینید پس احتمالا ارزش دارد که زمان نسبتا مناسبی را به آن اختصاص دهید.

برای آزمون تعیین سطح خودتان را آماده نکنید

و اما این نکته مربوط به خود آزمون نیست و شمایی است که می‌خواهید سطح زبان خودتان دست‌تان بیاید. اصولا قبل از شرکت در آزمون تعیین سطح نباید خودتان را برای شرکت در آن آماده کنید. چرا که دانش زبانی شما دقیقا همین چیزهایی است که بدون آمادگی به یاد می‌اورید و اصطلاحا در وجودتان نشسته است. مرور کلی و رفرش شدن مغز خوب است اما یادگیری نکته و ترفند برای گرفتن نتیجه بهتر خیلی توصیه نمی‌شود مخصوصا اگر مدت زمان طولانی از پروسه یادگیری شما فاصله افتاده است و چندین سال است که از این فضا دور بوده‌اید.

تعیین سطح زبان izaban.org بهترین پیشنهاد برای ارزیابی دانش زبانی شما به صورت آنلاین

اگر همین حالا و به صورت آنلاین می‌خواهید در یک آزمون تعیین سطح خوب شرکت کنید که تمام ویژگی‌های صحبت شده را رعایت کرده باشد و ما بخواهیم آن را توصیه کنیم آزمون تعیین سطح زبان izaban.org است که از صد سوال در 6 سطح مختلف تشکیل شده و حسابی می‌تواند دانش زبان شما و میزان تسلط شما به زبان انگلیسی را محک بزند.

در وبسایت izaban (آی زبان) آزمون‌های تعیین سطح مختلف دیگری از جمله آزمون تعیین سطح کودکان، آزمون تعیین سطح مکالمه نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

خوبی این آزمون‌ها به چالش کشیدن مهارت‌های مختلف زبان شما از جمله دایره لغات، گرامر و اصول جمله سازی است که در سوالات مختلف و سطوح مختلف ارزیابی می‌شود در انتهای آزمون نیز می‌توانید با تعیین وقت تعیین سطح شفاهی هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری از سطح دانش اسپیکینگ یا مکالمه و لیسنینگ یا شنیداری خودتان هم به صورت کامل مطلع شوید و با خیال راحت مسیر پیش‌رویتان را برنامه‌ریزی کنید.

شرکت در آزمون تعیین سطح izaban هم کاملا رایگان است و برای اطلاع از نتیجه نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی نیست و تمام این خدمات به صورت رایگان برای شما انجام می‌شود.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر