سایت شماره یک:

 

آینده هولوگرام

همانطور که می دانید، فناوری هولوگرام یکی از نوین ترین فناوری هایی است که در طول دهه گذشته، کاربرد بیشتری پیدا کرده است. آینده هولوگرام با پیشرفت این فناوری می تواند بسیار فراگیر باشد و در عرصه های مختلفی و به خصوص در زمینه های امنیتی و دسترسی به داده ها موثر باشد. در این مقاله با معرفی هولوگرام و انواع آن، به کاربرد ها و تاثیر هولوگرام در آینده می پردازیم.

معرفی هولوگرام

هولوگرام یا HOLOGRAM به معنای تمام نگار می باشد. در واقع هولوگرام ساختار مسطحی است که از اجزاء کوچکی ساخته شده اند و توسط یک فرآیند نوردهی و اپتیکی، مانند یک عکس سه بعدی تشکیل می شود. عموما هولوگرام ها به عنوان برچسب های نقره ای که در اثر تابش نور، به صورت رنگارنگ در می آیند شناخته می شود.

اولین بار، دنیس گابور یک فیزیکدان مجارستانی در سال 1948 نشان داد که یک عکس چگونه به حالت سه بعدی ( هولوگرامی ) در می آید. او این پدیده را به همین نام نیز یعنی هولوگرام یا HOLOGRAM نامگذاری نمود. در ایجاد تصاویر هولوگرامی، به کمک نور لیزر، عکسی سه بعدی از جسم مورد نظر بر روی صفحه عکاسی ایجاد می شود.

اهمیت هولوگرام

همانطور که گفتیم، هولوگرام یک فناوری جدید می باشد که به صورت یک طرح سه بعدی ایجاد می شود. هولوگرام بدون استفاده از تجهیزات ویژه ای مانند دوربین یا عینک قابل مشاهده است. تصویر را می توان از هر زاویه دید، بنابراین به عنوان یک بیننده که در اطراف صفحه نمایش حرکت می کند، به نظر می رسد که این شیء سه بعدی در حال حرکت می باشد.

 

از جمله عوامل اهمیت هولوگرام می توان گفت:

کاربرد های مختلف فناوری هولوگرام در زمینه های مختلف مانند پزشکی، سرگرمی و ...

•          گسترش و کاربرد فراوان از این فناوری در بخش های امنیتی که بسیار مورد توجه است.

•          جذابیت و نو بودن هولوگرام و رو به گسترش بودن آن

•          امکان استفاده از این فناوری در صنایع و زمینه های مختلف

•          امکان احراز هویتی آسان برچسب های هولوگرامی

•          قابلیت رهگیری

•          امکان انطباق با کالا یا سند

•          مقرون به صرفه و کم هزینه بودن استفاده از این فناوری

انواع هولوگرام ها

انواع مختلفی از هولوگرام ها و روش های گوناگونی برای دسته بندی آنها وجود دارد که به طور کلی می توان گفت، هولوگرام ها به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند: هولوگرام بازتابی و هولوگرام انتقال.

در هولوگرام بازتابی تصویری سه بعدی واقعی در نزدیکی سطح آن مشاهده می شود که این نوع هولوگرام، رایج ترین نوع است که در گالری ها نشان داده شده است.

هولوگرام ها انتقالی معمولا با نور لیزر مشاهده می شوند که از آن در ضبط هولوگرام استفاده می شود. نور لیزر از قسمت پشتی هولوگرام هدایت می شود و به سمت مشاهده کننده انتقال می یابد. از نمونه های این نوع هولوگرام می توان به هولوگرام هایی اشاره نمود که می توانیم به کمک آن، اتاق بزرگی را با افراد درون آن مشاهده نماییم.

هولوگرام های ترکیبی که از ترکیب دو هولوگرام اصلی بازتابی و انتقالی به وجود می آید.

5

چشم انداز آینده هولوگرام و تاثیر آن بر آینده

همانطور که گفتیم، فناوری هولوگرام تصویری سه بعدی را در اختیار ما قرار می دهد که بدون نیاز به تجهیزات خاصی، قابل دیدن هستند. علاوه بر این، امکان استفاده از این فناوری و کاربرد های فراوان آن، سبب می شود تا برای چشم انداز عصر هولوگرام و تاثیر آن بر آینده، تصویر درخشان و جذاب ارائه شود.

از جمله کاربرد های این فناوری که می توان در آینده ی هولوگرام برای آن پیش بینی نمود، می توان گفت:

استفاده از هولوگرام در صنعت درمان و پزشکی: از جمله کاربرد های آینده هولوگرام می توان گفت با استفاده از تکنیک های نوین تصویر برداری در تشخیص بیماری ها مانند MRI , CAT. با کمک فناوری هولوگرام، پزشکان خواهند توانست از حالت دو بعدی، به حالت سه بعدی اندام ها و بدن بیماران را تحلیل کنند و نتایج را در حالت سه بعدی، بهتر درک نمایند که این کار به کمک فناوری هولوگرامی قابل انجام است.

آینده هولوگرام در زمینه ی امنیت پیشرفته: از دهه گذشته این فناوری توانسته است به خوبی در بهبود امنیت کالاهای دیجیتال، اسکناس ها، مدارک شناسایی، کارت های اعتباری و ... گسترش یابد. به طور قطع آینده هولوگرام در زمینه ی امنیت پیشرفته بسیار مهم و رو به گسترش خواهد بود. هم اکنون شما می توانید به نسل جدید هولوگرام های امنیتی توجه کنید که ویژگی های زیادی مانند نمایشگرهای محرک، متن های شخصی شده و ... را در خود دارند.

آینده هولوگرام در زمینه سرگرمی و بازی: یکی دیگر از چشم انداز های آینده هولوگرام را می توان در زمینه سرگرمی جستجو کرد. به عنوان مثال می توان به استفاده از این فناوری در کنسرت ها اشاره نمود که افراد محبوب می توانند به صورت زنده در کنسرت حاضر شوند. آینده هولوگرام در این قسمت بسیار جذاب خواهد بود و با پیشرفت آن، افراد می توانند بصورت غیر حضوری، تصویر زنده ای از خود را در مقابل مخاطبان نشان دهند. آینده هولوگرام و تاثیر آن بر آینده می تواند حتی بر بازی ها نیز تاثیر گذار باشد. به خصوص در بازی های چند نفره که با کمک نمایشگرهای هوشمند استفاده از این فناوری میسر خواهد بود.

چشم انداز آینده هولوگرام و تاثیر آن بر آینده

از جمله دیگر چشم انداز هایی که می توان در مورد فناوری هولوگرام بیان نمود، می توان گفت:

آینده هولوگرام در زمینه آموزش و تحصیل: یکی از جالب ترین کاربرد ها و تاثیراتی که تکنولوژی هولوگرام و با پیشرفت آن می توان در آیند در نظر داشت، می توان به کاربرد هولوگرام در بحث های آموزشی و ایجاد بستری مناسب برای درک راحت تر متون آموزشی اشاره نمود. همواره ترکیب آموزش های دیجیتالی با دنیای واقعی می تواند در درک و سرعت یادگیری ما به صورت مفید موثر باشد.

ایجاد بستری برای شبیه سازی: از دیگر کاربرد های هولوگرام می توان گفت با پیشرفت این فناوری، شبیه سازی و ایجاد تصاویر سه بعدی می تواند به راحتی انجام شده و به نوعی اطلاعات دیجیتالی را به دنیای واقعی بیاورد.

6

گسترش هولوگرام

به نظر می رسد با گذر زمان، ما مجذوب هولوگرام یا حداقل وعده کارهایی هستیم که می توانند انجام دهند. فکر می کنم طرح معروف شاهزاده خانم لیا در جنگ ستارگان؛ نمایش های مد هولوگرافیک در نیویورک ، هامبورگ و پکن. موفقیت گسترده ستاره پاپ مصنوعی هاتسون میکو در ژاپن یا گزارش های اخیر سیاستمداران هولوگرافی در فرانسه.

پیش بینی شده است که تا سال 2020، نمایش هولوگرام ها در بازار اصلی می تواند ارزشی به مبلغ 5.5 میلیارد دلار به وجود آورد. کاربرد های نظامی هولوگرام ها، ذخیره سازی اطلاعات، پزشکی، امنیت و هنر از عرصه هایی هستند که هولوگرام می تواند در آنها به خوبی پیشرفت کند.

تگ های مرتبط

ارسال نظر