رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی علت افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی را بارش های اخیر دانست و گفت که این بارش ها منجر شد تا بخشی از محصولات آسیب ببینند و ورود آنها به بازار با کندی انجام شود.

روند صعودی قیمت برخی محصولات کشاورزی
سایت شماره یک:

در هفته های اخیر شاهد افزایش قیمت محصولا کشاورزی اعم از گوجه و سیب زمینی بودیم که با توجه به سردی هوا و تغییر فصل این افزایش قیمت تا حدودی قابل پیش بینی بود. از سوی دیگر این افزایش قیمت را می توان تا اندازه ای به صادرات کم و بیش محصولات کشاورزی مرتبط دانست. اما چنان که مسئولین معتقدند صادرات گوجه و سیب زمینی تنها دلیل افزایش قیمت این محصولات نیست. البته این افزایش قیمت با برداشته شدن تعرفه صادرات ادامه خواهد داشت.  

به گزارش شماره یک به نقل از خبرانلاین، سیدرضا نورانی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش صادرات قیمت گوجه فرنگی را بالا برده است یا خیر؟ گفت: صادرات  میوه و تره بار آزاد است و مشکل قانونی برای آن وجود ندارد. میزان صادرات ، افزایش یا کاهش آن هم بایستی توسط گمرک اعلام شود.

وی ادامه داد:شاید صادرات نقش بسیار کوچکی در افزایش قیمت ها داشته باشد اما قطعا دلیل اصلی نیست.

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اضافه کرد: طی یکی دو هفته گذشته به دلیل بارندگی های زیاد گوجه فرنگی‌هایی که در فضای باز تولید شدند آسیب دیدند و ورود آنها به بازار مصرف با کندی صورت گرفت. در مورد سیب زمینی هم همین اتفاق رخ داد و بارش ها و گل شدن زمین برداشت آنها را دشوار کرد.

به گفته وی گوجه فرنگی های گلخانه ای قابلیت صادرات دارند و اگر افزایش قیمتی رخ دهد در این نوع محصول خواهد بود.

وی تصریح کرد: تا یک ماه آینده تولید گوجه فرنگی گلخانه ای دو تا سه برابر بیشتر خواهد شد.

نورانی در پایان گفت:در ماههای آینده برداشت سیب زمینی های جنوب کشور شروع خواهد شد و اگر کمبودی در بازار باشد این سیب زمینی ها می تواند کسری ها را جبران کند.

 

تگ های مرتبط

ارسال نظر