سایت شماره یک:

طب سوزنی می تواند یک درمان مؤثر برای تسکین دادن علائم دیسک کمر باشد و در عین حال روند بهبودی را بدون ایجاد عوارض جانبی منفی افزایش دهد.

فتق دیسک کمر هنگامی اتفاق می افتد که آسیب وارد شده به دیسک‌های بین مهره ها باعث ایجاد فشار بر روی عصب ها و عضلات ستون فقرات گردد. این وضعیت باعث بروز التهاب و ورم در یک نواحی مختلف ستون فقرات شده و کمر درد شدید، درد سیاتیک و حس گزگز که به سمت پایین پا منتشر می شود را به وجود می آورد.

چه عاملی باعث ایجاد دیسک کمر می شود؟

تورم، فتق و بیرون زدگی دیسک‌ها معمولاً برای افراد بین سنین 30 تا 50 سال اتفاق می افتد. دیسک شکسته شده ممکن است در اثر یک تکان ناگهانی، مانند بلند کردن یک جسم سنگین، چرخش به صورت غیرطبیعی، یا حتی یک عطسه محکم به وجود آید. اما قبل از به وجود آمدن چنین موردی، احتمالاً مقداری ضعف در حال گسترش پیدا کردن در دیواره های بیرونی دیسک بوده است.

خراب شدن دیسک ها می تواند با گذشت زمان و در اثر بالا رفتن سن به وجود آید. فتق یا بیرون زدگی مزمن دیسک می تواند در طی سال ها به آرامی گسترش پیدا کرده و علائم خفیفی را ایجاد کند و یک فتق حاد ممکن است در اثر یک حادثه، مانند یک تصادف، به وجود آید. این اتفاق می تواند باعث به وجود آمدن آسیب دیدگی های بیشتر به لایه های خارجی دیسک (annulus fibrosus) شود که به ماده ژله ای مانند درون آن (nucleus pulposus) اجازه بیرون آمدن، یا با فشار بیرون زدن از محفظه نگهداری را می دهد.

نشانه های دیسک کمر

درد ناشی از فتق دیسک کمر بیشتر از آنکه ناحیه کمر را تحت تاثیر قرار دهد در ناحیه باسن به سمت ساق پا بروز یافته و منتشر می شود. معمولاً درد فقط در یک سمت از بدن به وجود می آید. این درد در اثر فشار ایجاد شده بر روی عصب سیاتیک به وجود می آید و می تواند حاد، سوزنده و بسیار شدید باشد.

بیرون زدن دیسک کمر همچنین می تواند باعث ایجاد درد در کمر یا لگن شود. این درد ممکن است احساسی همانند اسپاسم به شما بدهد. به این مورد، با قرار دادن سرما یا حرارت در نقطه موردنظر، می توان کمک کرد. درد ایجاد شده معمولاً پس از مدتی نشستن، قوز کردن یا خم شدن از ناحیه کمر، بدتر می شود. 

آیا طب سوزنی می تواند به دیسک کمر کمک کند؟

طب سنتی چینی در طی هزاران سال برای سر و کار داشتن به انواع شرایط دردآور، توسعه پیدا کرده اند. این فرآیند قدیمی چینی ریشه در باوری دارد که در آن، همه افراد دارای چرخه ای از انرژی به نام چی (Chi) یا (Qi) می باشند. هنگامی که چی مسدود یا نامتعادل می شود، بدن شما ممکن است با بروز مریضی و درد واکنش نشان دهد. هدف از انجام طب سوزنی سنتی، آزاد کردن کانال های چی، که با نام مریدیان (meridian) شناخته می شوند، می باشد. بر اساس این عقیده مریدیان محلی است که در آن خون و چی تبادل انرژی انجام می دهند. این فرآیند با فرو کردن سوزن های بسیار نازک در نقاط بخصوص از نصف مریدیان‌های بدن شما صورت می پذیرد. همچنین این باور وجود دارد که طب سوزنی باعث ترشح اندورفین در جریان خون می‌شود. به زبان ساده، اِندورفین ها در بدن شما حکم مسکن های درد طبیعی را دارند. همینطور، آزاد کردن آن ها احساس درد را در شما کاهش می دهد. بسته به تشخیص متخصص به احتمال زیاد سوزن های بسیار زیادی در بدن شما فرو خواهد شد و هر سوزن به مدت 20 تا 40 دقیقه در بدنتان باقی می ماند.

تحقیقات درباره تأثیرگذاری طب سوزنی چه چیزی را نشان می دهد؟

آزمایشی کلینیکال که در یک بیمارستان انجام شده بود، نشان داد که درمان طب سوزنی به همراه حرارت دهی مادون قرمز و ورزش آرام، می تواند به بازدهی 95% را در بهبود دردهای مربوط به دیسک بیرون زده کمر ایجاد کند. در بررسی انجام شده  بر روی درمان طب سوزنی برای دیسک بیرون زده نتیجه بدست آمده حاکی از آن بود که طب سوزنی نتایج بهتری را نسبت به داروهای ضد درد یا برخی تمارین فیزیوتراپی فراهم می کند.

یک مطالعه دیگر بر روی نتایج بلند مدت بر روی بیماران با دیسک های بیرون زده کمر متمرکز شد و نشان داد که این بیماران 10 سال پس از درمان با طب سوزنی الکتریکی برای درد خود نتایج مثبت طولانی مدت را گزارش دادند و طب سوزنی به آن ها در درمان علائم سیاتیک کمک کرده است.

متخصصان درباره طب سوزنی چه می گویند؟

با اینکه متخصصان زیادی در حوزه پزشکی حضور دارند و باور دارند که طب سوزنی روشی مؤثر برای درمان شرایط بخصوص می باشد، توافق جمعی بر روی این مسئله وجود ندارد. بعضی از افراد، فواید طب سوزنی را در درون حوزه تئوری های سنتی چینی مانند چی (Qi) و مریدیان (Meridian) قرار می دهند. دیگر افراد آن را متوجه می شوند و فواید طب سوزنی را به تغییرات بخصوص پژوهشی و بیولوژیکی که در بدن به وجود می آید (با توجه به موارد ذکر شده بالا)، نسبت می دهند. از سوی دیگر، بعضی از افراد قابلیت هرگونه تأثیرگذاری طب سوزنی را زیر سوال می برند. 

ملاحظات در طب سوزنی

طب سوزنی به عنوان یک درمان پزشکی امن برای دیسک کمر در نظر گرفته شده است. به همین دلیل، بسیاری از متخصصان و فیزیوتراپ ها باور دارند که طب سوزنی یک درمان مفید به عنوان کمکی برای دیگر درمان های پزشکی می باشد و یا یک گزینه جایگزین برای درمان های پزشکی است. در موارد بخصوص، طب سوزنی ممکن است در ترکیب با مسکن های معمولی، یا برای جایگزینی کامل به جای آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، مانند هر گزینه درمانی، طب سوزنی بدون ریسک و هزینه نخواهد بود. شخص باید به طور کامل نسبت به فاکتورهای دخیل در طب سوزنی قبل از انجام هر گونه تصمیم گیری درباره این که آیا می تواند یک گزینه درمانی محتمل باشد یا خیر، آگاه باشد.

در زیر، برخی دستورالعمل ها درباره طب سوزنی آورده شده است:

  • از یک متخصص سلامت یا منبع معتبر کسب اطلاع کنید. بسیاری از متخصصان فیزیکی متوجه تئوری های پشت پرده طب سوزنی می باشند و ممکن است بیمار خود را به یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز، در صورت درخواست، ارجاع دهند.
  • درباره پیشینه متخصص طب سوزنی و قابلیت های او تحقیق کنند. همانطور که یک شخص ممکن است درباره هر متخصص سلامت و پزشک متخصص تحقیق و پرس و جو کند، تحقیق کردن درباره پیشینه و کیفیت متخصص طب سوزنی، امری مهم می باشد. به طور کلی، یک پزشک، پزشک استئوپاتی یا متخصص درمان درد ممکن است قادر به انجام طب سوزنی باشد.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر