سایت شماره یک:

 

علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

به نقل از شرکت تعمیر اجاق گاز دکتر آچار - اجاق گازهای امروزی و جدید دارای فندک هستند، یکی از مشکلات رایج اجاق گازهای امروزی جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز است، ممکن است شما هم با مشکل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گازتان رو به رو شده باشید، در ادامه مطلب علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

ممکن است گاهی حتی پس از روشن شدن شعله اجاق گاز یا حتی در زمان خاموشی آن، صدای جرقه زدن فندک را بشنوید، این موضوع علاوه بر سر و صدای آزار دهنده یکی از مواردی است که باید از لحاظ ایمنی بررسی شود.

جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز خطرناک است؟

معمولاً جرقه زدن مداوم اجاق گاز اتفاق خطرناکی محسوب نمی‌شود، در صورتی که هنگام این مشکل در اجاق گاز بوی گاز استشمام کردید و یا متوجه نشتی گاز شدید، فوراً شیر گاز را بسته و از منزل خارج شده و با کارشناس متخصص یا آتش نشانی تماس بگیرید.

مشکلات رایج در فندک اجاق گاز

اجاق گازهای صفحه‌ای معمولاً دچار 4 مشکل می‌شوند، در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

  1. جرقه زدن فندک پس از روشن شدن شعله
  2. جرقه زدن فندک هنگام خاموشی شعله‌ها
  3. شنیدن صدای جرقه در صورتی که اجاق گاز عملکردی ندارد.
  4.  جرقه نزدن اجاق گاز

6275f4de-7ab2-46a1-9ca1-08583d1c4802

علت جرقه زدن مداوم اجاق گاز چیست؟

در صورتی که اجاق گاز رومیزی شما به صورت مداوم جرقه میزند، احتمال نوسانات برق ساختمان یا اختلال در ورود برق به جرقه زن اجاق گاز وجود دارد، سوختن فندک اجاق گاز نیز علت جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز محسوب می‌شود، این اتفاق به دلیل ورود رطوبت و آب به جعبه فندک و ترانس فندک اجاق گاز اتفاق می افتد، ورود آب به دلیل شستشوی اجاق گاز و یا سر رفتن غذا موجب فعال شدن حسگرهای ایمنی دستگاه شده و در نهایت جرقه مداوم اجاق می‌شود.

فشردن دکمه فندک در مدت زمان طولانی باعث خراب شدن کلید فندک شده و از دیگر دلایل خرابی آن می ‌باشد، جرم داشتن درپوش‌های شعله و کثیفی سوزنی فندک از دیگر علل جرقه مداوم‌اند که با جرم گیری سرپوش و تمیز کردن سوزنی برطرف می‌شود، ماژول فندک از دیگر قطعات حساس است که اختلال در آن موجب خراب شدن فندک و جرقه زدن مداوم در آن می‌شود.

تعمیر جرقه زن فندک در مرکز تعمیرات اجاق گاز دکتر آچار انجام می شود.

بررسی و رفع نوسانات جریان برق اجاق گاز

نوسانات جریان برق ورودی به اجاق گاز به دلیل تغییر ولتاژ برق ورودی به دستگاه اتفاق می افتد، دقت کنید نواسانات جریان برق منزل علاوه بر اجاق گاز به سایر لوازم خانگی آسیب میزند و این مشکل می‌تواند منجر به اتصالی فندک اجاق گاز و سوختن فندک و ترانس اجاق شود، در نتیجه برای رفع مشکل باید برای کنترل جریان برق از یک ترانس استفاده کنید و همچنین در زمان تناوب جریان برق از اجاق گاز استفاده نکنید.

بررسی و رفع مشکل جعبه فندک اجاق گاز

ورود آب به دلایلی همچون شستشوی اجاق گاز و یا سر رفتن غذا موجب نم دادن جعبه فندک، اتصالی آن و در نهایت جرقه زدن دائمی فندک اجاق گاز می‌شود.

با ورود نم و رطوبت به قطعات داخلی اجاق گاز سنسورهای ایمنی دستگاه فعال شده و فندک دستگاه به صورت مداوم شروع به جرقه زدن می‌کند.

برای برطرف کردن مشکل جعبه فندک یا ترانس اجاق گاز را به خوبی خشک کنید، برای خشک کردن رطوبت فندک و ترانس از سشوار و دستمال خشک و نرم استفاده کنید.

7b14ce78-2f79-4091-a06b-51277d989a34

عدم شستشوی اجاق گاز با آب زیاد

اگر چه تمیزی و عدم جرمگیری شعله‌ها از انسداد فندک جلوگیری کرده و موجب خوب کار کردن فندک می‌شود اما ورود آب و مواد شوینده به فندک اجاق گاز موجب مشکل در آن می‌شود، برای نظافت و جرمگیری اجاق گاز از یک دستمال نمدار و کمی اسپری مواد شوینده استفاده کنید، تمیز نکردن شعله ها یکی از دلایل کم بودن شعله اجاق گاز می باشد.

توجه به سر رفتن غذا و جلوگیری از آن

سر رفتن غذا و شیر موجب ورود مواد غذایی و شیر به فندک و ترانس و در نتیجه کارکردن مداوم فندک اجاق می‌شود، توجه کنید جهت جلوگیری از سر رفتن غذا شعله را کم کنید، به محض سر رفتن غذا اجاق را تمیز کرده و از ورودی آن به محفظه داخلی جلوگیری کنید.

تنظیم کلاهک شعله‌های اجاق گاز

تنظیم نبودن کلاهک‌های شعله‌های اجاق گاز یکی از رایج‌ترین دلایل جرقه زدن مداوم فندک محسوب می‌شود، هنگام خاموشی و سردی کامل گاز میله‌های آهنی را بداشته و کلاهک را دوباره به صورت کاملاً صحیح در مرکز صفحه تنظیم کرده و قرار دهید.

خشک کردن کلاهک شعله اجاق گاز

از تمیزی و عدم جرم داشتن کلاهک شعله مطمئن باشید، در صورت سررفتن غذا، ریختن روغن، مواد غذایی، شیر و... فوراً شعله را خاموش کرده و با مراقبت اقدام به خشک کردن کلاهک شعله کنید تا جرم نگیرد و غذا و رطوبت وارد محفظه نشود.

برای خشک کردن کلاهک شعله‌ها می‌توانید آن‌ها را از اجاق گاز جدا کرده و در معرض هوا قرار دهید، با خاموش کردن شعله و استفاده از حوله‌ای نرم نیز این کار امکان پذیر است.

نکات مراقبتی جهت جلوگیری از خرابی فندک اجاق گاز

جهت جلوگیری از خرابی فندک اجاق گاز اجرای چند نکته ساده و پر اهمیت می‌تواند کمک کننده باشد.

  1. هنگام تمیز کردن اجاق گاز مراقب باشید که قطعات در جای خود باقی مانده و جابه جا نشوند.
  2. هنگام تمیز کردن اجاق گاز مراقب باشید که ضربه این به فندک وارد نشود، ضربه دیدن فندک از دیگر علل خرابی آن محسوب می‌شود.
  3. تا حد امکان از سر رفتن شیر و غذا بر روی اجاق گاز جلوگیری کنید.
  4. از طولانی نگه داشتن دکمه فندک اجاق گاز بپرهیزید.

نتیجه گیری و بررسی علل جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز

در این مطلب به بررسی دلایل و مواردی که موجب جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز می‌شوند پرداختیم، توجه کنید که اجاق گاز از لوازم خانگی پرکاربرد و ضروری در هر خانه است، این دستگاه مستقیماً به گاز شهری وصل شده و همچنین نوع فندک دار آن با برق کار می‌کند، در نتیجه در صورت مشاهده هر گونه ایراد و خرابی این دستگاه، تعمیر اجاق گاز قدیمی و جدید را به افراد کارشناس بسپارید.

959a0d23-0d19-4ec6-a567-601c819ea61d

تعمیر اجاق گاز دکتر آچار

مرکز تعمیر لوازم خانگی دکتر آچار تعمیرگاه مجاز و معتبر لوازم خانگی در شهر تهران است، در صورت نیاز به تعمیرکار و تکنسین برای بر طرف کردن مشکلات اجاق گاز خود از جمله جرقه مداوم به سایت دکتر آچار به آدرس  www.drachar.com مراجعه کنید یا دکتر آچار را در گوگل جستجو و پیدا کنید.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر