واکسن کرونای ایرانی روی ویروس انگلیسی موثر بوده است/ به زودی پیک بیماری در تهران آغاز می شود/مصونیت در مقابل کرونا، دائمی نیست/خیز کرونا در خوزستان به علت عدم رعایت پروتکل هاست

واکسن ایرانی قدرت غلبه بر کرونای انگلیس را دارد/ کرونای انگلیسی همه ی سنین را درگیر می کند +جزئیات

مینو محرز گفت: با توجه به آزمایش هایی که انجام شده، واکسن ساخت داخل روی ویروس جهش یافته انگلیسی تست شده که نتایج مثبتی حاصل شده است و واکسن ایرانی موثر واقع شده است.

آمار رعایت پروتکل ها پایین آمده

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به شناسایی ۹ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در کشور، بر ضرورت رعایت دقیق پروتکل ها تاکید کرد. ویروسی که با توجه به شیوع گسترده آن در جهان نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است. برخی شائبه ها آن را مرتبط با خیز جدید کرونا در استان خوزستان می دانند. استانی که البته به نظر می رسد طبق گفته مسئولین ستاد مقابله با کرونا کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور را دارد و آمار رعایت پروتکل ها به زیر 20 درصد رسیده است.

کرونا

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در این خصوص به خبرنگار برنا گفت: هیچ چیز به اندازه فاصله گذاری اجتماعی، شستن و ضدعفونی کردن دست و استفاده از ماسک نمی تواند مانع شیوع ویروس انگلیسی شود. آن چه که بیش تر حائز اهمیت است این که ویروس انگلیسی قدرت شیوع زیادی دارد و باید به این جنبه ویروس توجه کرد.

او افزود: بنابراین هر چه آمار شیوع بیش تر شود، آمار مرگ و میر نیز افزایش پیدا می کند. ویروس انگلیسی تمامی اقشار را در خطر قرار می دهد و هیچ تفاوتی ندارد که شخص چه سنی داشته باشد. تنها تفاوتی که میان اقشار مختلف وجود دارد این است که جوانان غالبا بدون اثر به کرونا مبتلا می شوند.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: کودکان نیز بدون علائم مبتلا می شوند اما بعضا نیز دچار علائم شدیدی خواهند شد همچنان افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای بیشتر در معرض خطر هستند و کرونای انگلیس آن ها را تهدید می کند.

خطر بزرگی جوانان را تهدید می کند

محرز ادامه داد: جوانان به علت این که بیش تر از منزل خارج می شوند و در تجمعات بیش تر حاضر می شوند، خطر بیش تری آن ها را تهدید می کند. این امر در کنار قدرت سرایت زیاد ویروس انگلیسی کار را سخت می کند.

او در خصوص نوع ویروس شایع شده در استان خوزستان گفت: هنوز مشخص نشده است که آیا بین خیز کرونا در خوزستان و ویروس جهش یافته ارتباط وجود دارد یا خیر و پس از آزمایشات مختلف مشخص خواهد شد. عدم رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی امروز عامل اصلی خیز کرونا در خوزستان است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: زمانی که یک موج بیماری در کشور ایجاد می شود، زمانی که 40 تا 70 درصد جامعه به آن مبتلا شوند، اصطلاحا آن بیماری خاموش می شود و سرایت کم می شود. باید توجه داشت این اتفاق مصونیت کامل نمی دهد و اگر مجددا پروتکل ها رعایت نشود باز هم امکان ابتلا وجود دارد.

کرونا

محرز افزود: باید حواسمان باشد زیرا تهران نیز در حال طی کردن راهی است که خوزستان آن را پیموده است و رعایت پروتکل های بهداشتی بسیار کم شده است و به زودی پیک بیماری در تهران آغاز می شود. در شهریور و مهر تهران به شدت گرفتار شد و به مرور کم شد و امروز مجدد سیر صعودی پیدا کرده است.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به آزمایش هایی که انجام شده، واکسن ساخت داخل روی ویروس جهش یافته انگلیسی تست شده که نتایج مثبتی حاصل شده است و واکسن ایرانی موثر واقع شده است.

آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی

علیرضا رئیسی، در گفتگو با شبکه خبر، گفت: پیش بینی این است که تا پایان اسفند ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را که شامل کادر درمان و افراد آسیب پذیر هستند، واکسینه کنیم.

چند نفر در تهران به کرونای انگلیسی مبتلا شده است؟

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، ادامه داد: در سال ۱۴۰۰، ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد تا اولین واکسن ما که واکسن پاستور است به تولید برسد که با ورود به تولید صنعتی و تولید ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز در ماه، امکان صادرات آن هم فراهم می‌شود.

کرونا

رئیسی با بیان اینکه برای واکسیناسیون ۷۰ درصد جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد دوز واکسن نیاز است، گفت: واکسیناسیون همگانی در دنیا بیشتر از یکسال طول خواهد کشید برای اینکه امکان تولید این میزان واکسن و تزریق آن کار زمان بری است برای همین همچنان باید پروتکل‌ها را به دقت رعایت کنیم.

وی با اشاره به موفقیت آمیز بودن اجرای مرحله اول طرح شهید سلیمانی و رعایت حداکثری پروتکل‌ها، افزود: تا الان ۹ نفر که مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی بودند در کشور شناسایی شده اند که ۷ نفر از آنها در تهران و یک نفر در اهواز و یک نفر هم در آبیک قزوین بود.

رئیسی با اشاره به احتمال شیوع ویروس انگلیسی در کشور، گفت: ویروس جهش یافته انگلیسی بسیار سرایت پذیر است و افراد با سن پایین را هم مبتلا می‌کند و تنها راه مقابله با آن رعایت دقیق پروتکل‌ها است، دیدیم که این ویروس کشور انگلیس را که زیرساخت بهداشتی خوبی هم دارد زمین گیر کرد و نخست وزیر آن کشور مجبور به اعمال تعطیلی و محدودیت‌های گسترده شد.

کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: ما قبل از اینکه به دنبال نوع ویروس و رفتار آن باشیم باید مراقب رفتار خود باشیم، در خوزستان این خیزی که به وجود آمده ناشی از کاهش رعایت پروتکل‌ها به ۲۰ درصد است.

رئیسی با اشاره به افزایش شمار شهرهای نارنجی به ۳۹ شهر، گفت: اگر رعایت پروتکل‌ها کاهش پیدا کند پیک چهارم قطعاً اتفاق خواهد افتاد.

ارسال نظر

جدیدترین اخبار

پربازدید ها

پیشنهاد سردبیر