فرمانده کل سپاه در مراسم رونمایی از سه دستاورد مهم سپاه و راهبردی در حوزه های پهپادی و پدافندی با تاکید بر اینکه استراتژی و سیاست عملیاتی ما توسعه‌ی قلمرو دفاعی در اعماق وسیع و در ارتفاع بالا است، گفت: ما نیازمند به دست آوردن قابلیت جنگ از راه دور هستیم که به فضل الهی به این قابلیت دست یافته ایم. فرمانده هوافضای سپاه هم با تاکید بر این که دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی که در شرایط تحریم و به همت متخصصان داخلی حاصل شده است، در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد؛ گفت که با رونمایی از پهپاد پهن پیکر غزه تراز پهپادی ایران اسلامی ارتقا یافت.

خط و نشان فرماندهان ارشد سپاه برای دشمن
سایت شماره یک:

در آستانه فرا رسیدن سوم خرداد روز "مقاومت، ایثار و پیروزی" ، در مراسمی با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از سه دستاورد مهم و راهبردی دفاعی و نظامی سپاه در حوزه های پهپادی و پدافندی رونمایی شد.

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه استراتژی و سیاست عملیاتی ما توسعه‌ی قلمرو دفاعی در اعماق وسیع و در ارتفاع بالا است، گفت: ما نیازمند به دست آوردن قابلیت جنگ از راه دور هستیم که به فضل الهی به این قابلیت دست یافته ایم .

وی در حاشیه آئین رونمایی از دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی سپاه با اشاره به قابلیت‌ها و ویژگی‌های این دستاوردهای دفاعی از ساخت پهپاد سنگین غزه به عنوان دستاوردی پیشرفته و راهبردی نام برد و اظهار کرد:  پهپاد سنگین و پهن پیکر «غزه» که امروز توسط نیروی هوافضای سپاه توسعه یافته و ما را درقلمرو نبردهای هوایی به تراز جدیدی از قدرت و قابلیت می رساند، جایگزین پرنده های با سرنشین در نبردهای هوایی می شود و قادر است در ارتفاع بیش از ۳۵ هزار پا از سطح زمین پرواز کرده و با سرعتی حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی ۲۰ ساعت اهداف هوایی را در اعماق طولانی مورد هدف قرار دهد.

سرلشکر سلامی گفت: این پهپاد پیشرفته توانایی حمل ۱۳ بمب همزمان را داشته و میتواند علیه اهداف زمینی به اجرای عملیات بپردازد؛علاوه بر این قادر است در پروازهای شناسایی و جمع آوری های الکترونیک مشارکت داشته باشد و  سال آینده به توان عملیاتی سپاه وارد خواهد شد و توانمندی ما را در نبردهای هوایی بهبود خواهد بخشید.

فرمانده کل سپاه در ادامه با اشاره به رونمایی از سامانه  پدافندی ۹ دی اظهار کرد:  ما برای اینکه بتوانیم با اهدافی در سطح پایین و با سرعت بالا اعم  از موشک‌های کروز، پهپادها ، بالگردها و هواپیماهای با سرنشین که در ارتفاعات نزدیک به سطح زمین حرکت می کنند مقابله کنیم؛ به سیستم دفاعی اطمینان بخشی از موشک های پدافند هوایی نیاز داشتیم و امروز این موشک ها در مرحله تولید قرار دارد؛ این موشک ها قادر ند اهداف با ارتفاع کم در شعاع حدود ۲۰ کیلومتر در طول  و ۱۰ کیلومتر در ارتفاع با هر سرعتی را مورد هدف قرار دهند.

وی افزود: علاوه بر این ما برای اینکه به سیستم های جستجوی راداری برای اهداف هوایی دست پیدا کنیم و نقشه جامع راداری خود را تکمیل کنیم به یک رادار جدید باند vhf با قدرت عملیاتی زیاد و چابکی و جابجایی سریع نیاز داشتیم که به حمدالله این دستاورد مهم نیز در مرحله تولید قرار دارد و به توان رزم سپاه اضافه شد.

فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه استراتژی و سیاست عملیاتی ما توسعه‌ی قلمرو دفاعی در اعماق وسیع و در ارتفاع بالا است، اظهار کرد: سامانه هایی که امروز از آنها بازدید کردیم بخشی از این نیازهای ما را پاسخ می دهند ؛ ما نیازمند به دست آوردن قابلیت جنگ از راه دور هستیم که به فضل الهی به این قابلیت دست یافته ایم و سامانه هایی که توسعه پیدا میکنند در تکمیل این هدف راهبردی یاریگر ما هستند و به امید خدا در آینده نزدیک از دستاوردهای بزرگتری برای مردم عزیزمان صحبت خواهیم کرد.

سرلشکر سلامی با تاکید بر "بلندتر شدن دست برتر ایران در اشراف اطلاعاتی و ظرفیت های مقابله با تهدیدات " گفت: توانمندی‌های امروز ما در عرصه های مختلف از جمله آنچه دیده شد ، شعاع بازدارندگی ، اقتدار و آمادگی‌های برای صیانت از امنیت کشور و آرامش مردم عزیز و مقابله با تهدیدات محتمل و متصور را توسعه و به مرحله اطمینان بخش تری رسانده است.

فرمانده کل سپاه در پایان با اشاره به تقارن ایام سالگرد فتح خرمشهر به عنوان نماد مقاومت ملت ایران با ایام مقاومت شرافتمندانه مردم فلسطین برابر رژیم غاصب صهیونیستی ، تصریح کرد: تقارن  این ایام با رونمایی از دستاوردهای دفاعی  ما را بر آن داشت تا پهپاد پهن پیکر نیروی هوافضای سپاه را با نام غزه نامگذاری کنیم تا افتخاری جاودان باشد برای کسانی که در آن سرزمین امروز در مقابل تهاجم و تجاوز صهیونیست ها ایستادگی می‌کنند و غیرتمندانه و جوانمردانه از شرف و حیثیت خود دفاع می کند.

ارتقای تراز پهپادی کشور با رونمایی از پهپاد پهن پیکر «غزه» /دستاوردهای حوزه پهپادی و پدافندی در لبه تکنولوژی دنیا قرار دارند

  

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه هم در حاشیه آیین رونمایی از دستاوردهای پهپادی و پدافندی سپاه اظهار کرد: امروز به توفیق الهی و همت دانشمندان و متخصصین کشور شاهد رونمایی از سه دستاورد راهبردی و مهم که در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن متولد و ایجاد شده اند ، هستیم.

وی با بیان اینکه با رونمایی از  پهپاد استراتژیک غزه سطح و تراز حوزه پهپادی ایران اسلامی ارتقاء یافت گفت: این پهپاد با ۳۵ ساعت مداومت پروازی قادر است تا  ۳۵ هزار پا پرواز کند؛ در ماموریت های عملیاتی توانایی حمل ۱۳ بمب را داشته و در ماموریت‌های شناسایی و پایش اطلاعاتی  تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر را پوشش می دهد و تا پایان سال جاری آزمایش‌های عملیاتی و فنی آن به پایان رسیده و  سال ۱۴۰۱ رسما وارد چرخه عملیاتی خواهد شد .

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه با اشاره به قابلیت‌ها و ویژگی‌های سامانه راداری قدس اظهار کرد:ما در  این سامانه از تجربه ساخت رادار های قبلی استفاده کردیم ؛برجستگی  رادار قدس این است که هواپیماهای پنهان کار را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر کشف می کند و استقرار و جابجایی سریع از ویژگی های متمایز کننده این سامانه به شمار می رود.

وی در خصوص سامانه پدافندی ۹ دی نیز اظهار داشت: این سامانه با ارتقای سامانه سوم خرداد که در گذشته توانایی شلیک موشک های تا برد ۱۰۰ کیلومتر  را داشت و با شکار پهپاد جاسوسی و متجاوز گلوبال هاوک امریکایی قابلیت های خود را به نمایش گذاشت؛ امروز قادر به شلیک موشک های پیشرفته کوتاه برد و مقابله با تهدیدات نزدیک از قبیل کروز،پهپادها، بالگردها و بمب های رها شده از هواپیما می باشد.

سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه دستاوردهای امروز در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد گفت: ما امروز درحوزه  سامانه‌های پدافندی در زمره ۱۰ کشور اول دنیا قرار داریم در تولید رادارهای هشدار اولیه  نیز جزو ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم و تمامی این اتفاقات فرخنده در شرایط تحریم و با همت متخصصان توانمند داخلی حاصل شده است.

فرمانده نیروی هوافضا ی سپاه در پایان با اشاره به اذعان فرمانده سنتکام مبنی بر اینکه ایران با پهپادها برتری هوایی را از امریکا گرفت، گفت: این اعتراف دشمنان به توانمندی ما است و  همان گونه که نشان دادیم در حوزه‌های دفاعی که پیچیدگی‌های صدها برابری نسبت به بخش‌های غیر نظامی دارد می توانیم؛ در حوزه هایی مانند خودرو ،پتروشیمی و ... بسیار بهتر خواهیم توانست.

 

 

گفتنی است؛ هواپیمای بدون سرنشین فوق  سنگین و پهن پیکر " غزه " با تنوع ماموریت در حوزه های مراقبتی، رزمی و شناسایی و مداومت پروازی ۳۵ ساعت نخستین دستاورد دفاعی سپاه بود که سرلشکر سلامی از مراحل ساخت آن بازدید کرد.

این پهپاد سنگین در ماموریت رزمی قادر به حمل ۱۳ بمب تا شعاع  عملیاتی ۲ هزارکیلومتری  و  نیز حمل ۵۰۰ کیلوگرم انواع تجهیزات جمع آوری اطلاعات و سیگنالی نیز می باشد ؛ با اضافه شدن این پهپاد به ناوگان پهپادی نیروی هوافضای سپاه ، قابلیت اشراف اطلاعاتی و عملیات مقابله با تهدیدات دشمنان توسعه و ارتقا می یابد.تیز 

بنا بر این گزارش؛ پهپاد غزه علاوه بر کاربرد نظامی و دفاعی ،در پایش جنگل‌ها ، عملیات امداد و نجات و کمک رسانی در حوادث و بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله می تواند به اجرای ماموریت بپردازد.

رونمایی از سامانه موشکی زمین به هوای تمام ایرانی " 9دی" که توانایی درگیری با انواع تهدیدات در فاصله نزدیک مانند کروز، بمب هواپیما و انواع پهپادها و انهدام آنها را دارد و نیز سامانه راداری "قدس" با قابلیت استقرار در موضع و جابجایی سریع از دیگر دستاوردهای رونمایی شده توسط فرمانده کل سپاه بود.

تگ های مرتبط

ارسال نظر