نخست وزیر انگلیس از احتمال پرداخت بدهی این کشور به ایران به صورت وجه نقد را محتمل دانست.

نخست وزیر انگلیس از احتمال پرداخت بدهی ایران خبرداد
سایت شماره یک:

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس پنج روز پس از سفر علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به لندن و نیز افزایش فشار‌های داخلی، پرداخت بدهی این کشور به ایران به صورت نقدی را گزینه‌ای قابل بررسی و محتمل دانست.

بر این اساس، نیم قرن از خرید هزار و پانصد دستگاه تانک چیفتن و همچنین نفربر‌های زرهی که انگلیس به طور کامل مبالغ آن را نیز از رژیم پهلوی دریافت کرد گذشت، اما این کشور نه این جنگ افزار‌ها را به ایران تحویل داد و نه هزینه‌ای که دریافت کرده بود را عودت داد.

موضوع دریافت مطالبات معوق ۴۰۰ میلیون پوندی ایران از انگلیس، یکی از محور‌های گفتگوی پنج ساعته معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات وزارت امور خارجه انگلیس پشت در‌های بسته بود.

جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین انگلیس هنگام حضور آقای باقری در انگلیس در مصاحبه با شبکه چهار رادیوی بی بی سی لحن خود را تغییر داد و از لزوم پرداخت بدهی ایران گفت. وی همچنین موضوع فروش کالا، دارو و اقلام بهداشتی به ایران به جای پول نقد را مطرح کرد تا در شرایط تحریم امکان پرداخت بدهی فراهم شود.

جرمی هانت، وزیر خارجه اسبق و نماینده پارلمان انگلیس از حزب حاکم محافظه کار در نشست روسای کمیته‌های پارلمانی انگلیس خطاب به بوریس جانسون گفت: به دلایل مختلف نمی‌توان این بدهی را از راه بانک به ایران پرداخت، اما آیا نمی‌شود مانند باراک اوباما پول نقد را با هواپیما به ایران فرستاد؟ که جانسون در پاسخ گفت، این شیوه ارزش بررسی را دارد، اما موضوعی بسیار پیچیده است.

جرمی هانت پیش از این در نشستی در پارلمان انگلیس موضوع پرداخت مطالبات ایران به صورت شمش طلا را مطرح کرد. جک استراو، وزیر خارجه اسبق انگلیس از حزب کارگر نیز در این باره گفت: آشکار است که ما این بدهی را به ایران داریم و این بدهی باید پرداخت شود.

مقامات انگلیس در حالی برای پرداخت بدهی خود به ایران فرافکنی می‌کنند که علاوه بر دادگاه بین المللی لاهه، چندین دادگاه بین المللی دیگر هم پس از بررسی درخواست‌های تجدیدنظر انگلیس، آن را رد و این کشور را به پرداخت مطالبات خود به ایران محکوم کردند.

 

 

 

تگ های مرتبط

ارسال نظر