رئیس کمیسیون انرژی مجلس و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی کشورمان طی گفت وگوی جزئیات بیشتری از نحوه خرابکاری اخیر در نیروگاه هسته‌ای نطنز ارائه کرد.

سایت شماره یک:

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: می شود گفت اتفاقی که در نظنز افتاده برای بار اول نیست اما مدلی که اتفاق افتاده نو و جدید است. ولی موضوع خرابکاری و استفاده از مواد منفجره برای اولین بار نیست. در طول 15 سال گذشته دشمن مداوم تلاش کرده این کار را انجام دهد.

وی گفت: فکر می‌کنیم این پنجمین بار بزرگ بود نه کوچک، یعنی این دفعه آمدند شبکه توزیع و کابل باتری های یدکی را هدف قرار داده‌اند که برق را تامین می کنند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: آسیب پذیری مایشین های سانتریفیوژ در اثر قطع برق است. همیشه دشمن برنامه ریزی می کند یا خود برق را قطع کند که برای مثال یک پایه دکل را نزدیکی های نطنز یک بار قبل از سال 90 خراب کرده بودند اما دکل نیافتاده بود تا برق را قطع کند. چون تصورشان این است که ما فقط از برق بیرونی استفاده می کنیم ولی این جوری نیست. حالا فهمیده‌اند که ما برق را لزوما از بیرون استفاده نمی کنیم یا اگر از بیرون می گیریم ممکن است برای مصارف دیگر باشد و برق اصلی را از جای مطمن تر  می گیریم. به همین خاطر این دفعه برنامه شان این بود که قسمت انتهای توزیع برق  و همزمان کابلی را که از قسمت باطری خانه می آمد را هدف قرار دهند.

22 فروردین ماه، وقوع اقدام خرابکارانه در بخش تأسیسات برق مجتمع غنی‌سازی نطنز، باعث ایجاد خلل در کار این مجتمع و آسیب رسیدن به بخش‌هایی از آن شد.

پس از این اتفاق، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد غنی‌سازی 60درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد و این اقدام در سحرگاه روز جمعه 27 فروردین ماه رقم خورد و اولین محصول اورانیوم غنی‌سازی‌شده 60درصدی به دست آمد.

ارسال نظر

جدیدترین اخبار

پربازدید ها

پیشنهاد سردبیر