درحالی‌که جوبایدن ، تصور می‌کرد راه بسیار قابل پیش‌بینی و ساده‌ای را جهت پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 پیش رو خواهد داشت و حتی می‌تواند از کامالا هریس معاونش به راحتی درخواست کند که به جای وی در مسند ریاست جمهوری قرار گیرد، اکنون با بازی پیچیده‌ای از سوی جمهوری‌خواهان و طرفداران ترامپ مواجه شده است.

نقشه ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید
سایت شماره یک:

درحالی‌که جوبایدن ، تصور می‌کرد راه بسیار قابل پیش‌بینی و ساده‌ای را جهت پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ پیش رو خواهد داشت و حتی می‌تواند از کامالا هریس معاونش به راحتی درخواست کند که به جای وی در مسند ریاست جمهوری قرار گیرد، اکنون با بازی پیچیده‌ای از سوی جمهوری‌خواهان و طرفداران ترامپ مواجه شده است. این بازی، از ایالت مهم و سرنوشت‌ساز  فلوریدا  با ۲۹ رأی الکترال آغاز شده و در آینده می‌تواند به دیگر ایالات نیز تسری پیدا کند. فرماندار جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا، با تصویب برخی قوانین انتخاباتی محدودکننده ( بر اساس اختیارات خود)، عملا از اکنون کاری کرده است که ۲۹ رأی الکترال در ایالت فلوریدا به سود جمهوری‌خواهان و در سبد رأی ترامپ ( یا هر یک از نامزدهای موردحمایت وی ) به گردش در آید. 

اصل ماجرا این است که «رونالد دی‌سانتیس» فرماندار جمهوری‌خواه فلوریدا، لایحه‌ای انتخاباتی را امضا و آن را به قانونی ایالتی تبدیل کرد.این قانون، محدود شدن دسترسی به برگه‌های رأی غیرحضوری، افزایش اختیارات ناظران حزبی پای صندوق‌های رأی و ممانعت از پذیرایی و مشاوره به افراد حاضر در صف‌های رأی را شامل می‌شود.«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا که دی‌سانتیس را به‌عنوان زوج انتخاباتی احتمالی خود در رقابت سال ۲۰۲۴ معرفی کرده است، پس از شکست در انتخابات سال گذشته، ادعای «تقلب بزرگ» و «دزدیده شدن انتخابات» توسط حزب دموکرات را مطرح کرد. دی سانتیس که پس از روی‌گردانی ترامپ از  مایک پنس ، معاون خود، قصد دارد در انتخابات سال ۲۰۲۴ به عنوان معاون وی در آوردگاه انتخابات وارد شود، اکنون نخستین گام جنجالی را به ضرر بایدن و دموکرات‌ها برداشته است. اما سؤال اصلی اینجاست که این قانون چگونه منتج به شکست دموکرات‌ها در انتخابات خواهد شد؟!

واقعیت امر این است که اکثر آرای حضوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به سود جمهوری‌خواهان و اکثر آرای غیابی به سود دموکرات‌ها به گردش درمی‌آید. ازاین‌رو هراندازه در «اخذ آرای حضوری» رویکرد سهل‌گیرانه‌تری اعمال شود و در مقابل،«اخذ آرای غیرحضوری» سخت‌تر و پیچیده‌تر شود، این معادله به سود جمهوری‌خواهان و به ضرر دموکرات‌ها شکل می‌گیرد.در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی، ترامپ توانست با اختلاف حدود ۵ درصد، انتخابات را در فلوریدا به سود خود به پایان برساند و هر ۲۹ رأی الکترال این ایالت را تصاحب کند. این در حالی بود که مطابق نظرسنجی‌هایی که از سوی مؤسسات و شبکه‌های مختلف صورت گرفته بود،پیروزی جمهوری‌خواهان در این ایالت قابل پیش‌بینی نبود. اکنون جمهوری‌خواهان معتقدند که  تکرار پیروزی در فلوریدا ، مهم‌ترین پیش‌شرط پیروزی آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ خواهد بود. 

پس‌ازاین‌که بایدن و دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در ایالت فلوریدا شکست خوردند، تمرکز ویژه‌ای بر روی رأی‌دهندگان ناراضی در این ایالت کرده و در صدد پیدا کردن راهکاری برای جلوگیری از تکرار پیروزی جمهوری‌خواهان در فلوریدا برآمده‌اند اما اقدام تازه فرماندار فلوریدا، نقشه دموکرات‌ها را بر هم ریخته است! کاخ سفید تصویب قانون جدید انتخاباتی در ایالت فلوریدا را محکوم کرد و آن را بر پایه دروغ توصیف کرد. «کارین جین پیر» معاون سخنگوی کاخ سفید گفت: «انتخابات ۲۰۲۰ یکی از ایمن‌ترین انتخابات‌های تاریخ آمریکا بود. در حال حاضر هیچ دلیل مشروعی وجود ندارد که قوانین به‌منظور دشوارتر ساختن رأی دادن و بر اساس یک دروغ دچار تغییر شوند.اکنون تنها دلیل برای تغییر قوانین این است که از کسانی که رأی می‌دهند خوشتان نیاید. فلوریدا در حال حرکت در مسیری اشتباه است. باید تلاش کنیم از این مسئله اطمینان یابیم که [فرآیند] رأی‌گیری ایمن و قانع‌کننده است».

تگ های مرتبط

ارسال نظر