حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور عصر شنبه در دیدار جمعی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مدیران شرکتهای فعال در زمینه تولید واکسن کرونا با بیان اینکه «از آغاز شیوع کرونا در کشور در روزهای پایانی بهمن سال 98 تاکنون مراحل مهم و متعددی را پشت‌سر گذاشته‌ایم»، گفت: ایثار و فداکاری کادر درمان و مدافعان سلامت در راه مقابله با کرونا و تأمین سلامت مردم اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر است.

سایت شماره یک:

وی تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا را از نخستین اقدامات ضروری و مؤثر در مدیریت روند مقابله با این پاندمی در کشور دانست و گفت: اتخاذ تصمیمات سریع و قاطع در این ستاد کنار ایثار و فداکاری کادر درمان و مدافعان سلامت و همراهی مردم با رعایت دستورالعمل‌ها، موجب ایجاد آرامش خاطر در جامعه شد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:  امیدوار بودم تا پیش از پایان دولت دوازدهم چند کار مهم را به سرانجام برسانیم؛ یکی اینکه در مهار کرونا و انجام واکسیناسیون عمومی به نقطه‌ای اطمینان و آرامش‌بخش برسیم که به‌نظر می‌رسد تا اینجای کار موفق بوده‌ایم. دوم تلاش برای رفع تحریم‌ها بود که با صبر و ایستادگی مثال‌زدنی مردم و برنامه‌ریز‌ی‌ها و تلاش‌های دولت امروز به جایی رسیده‌ایم که هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها با صراحت تمام اعلام می‌کنند که راهی جز رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام نداریم و تقریباً همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده است و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد.

رئیس‌جمهور در حالی ادعا می‌کند که تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی در مذاکرات وین برطرف شده که آمریکا با دسته‌بندی و حفظ تحریم‌های فلج‌کننده به بهانه‌های مختلف درصدد تحمیل برجامی به مراتب ضعیف‌تر از برجام سال ۲۰۱۵ به ایران است که عملا هیچگونه گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد نخواهد کرد.

آقای روحانی همچنین در حالی چند روز پیش مدعی شد «تحریم‌ها شکسته شده»، که بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت «راهی طولانی تا روشن شدن نتایج مذاکرات وین باقی است. راهی طولانی‌تر از آنچه طی شده». بایدن هم در دیدار رئیس‌موساد اعلام کرد «توافق نزدیک نیست و هنوز راه درازی برای بازگشت به برجام در پیش است».

گفتنی است دولت آمریکا برای انجام تعهداتش گردن‌کشی می‌کند. تمام تحریم‌هایی را که باید طبق وعده روحانی، یکجا در دی ماه 94 لغو شده باشد، به چند دسته تقسیم کرده و وعده تعلیق یک چندم آنها را به شرط گرفتن امتیاز نقد می‌دهد! اما متاسفانه رئیس‌جمهور با ذوق‌زدگی از این فریبکاری مجدد دولت آمریکا به عنوان یک پیروزی یاد می‌کند.

از سوی دیگر بر اساس آخرین اطلاعات کسب شده از مذاکرات وین آمریکا تاکنون نه تنها انجام اصلاحاتی را که باعث کاهش ریسک همکاری اقتصادی و بانکی با ایران می‌شود، نپذیرفته است، بلکه عملا ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است.

 به گفته منابع مطلع، آمریکا بر حفظ ساختار تحریم‌های فلج‌کننده و به ویژه عدم لغو قانون کاتسا اصرار دارد. همچنین آمریکا رفع تحریم‌ از نهادها و افراد باقی مانده در لیست تحریم SDN را به میزان زمان اجرای برجام رد کرده است. عدم لغو قانون کاتسا و ادامه تحریم‌های افراد و نهادهای ایرانی به بهانه‌های مختلف به معنی فلج شدن تعاملات بانکی و اقتصادی در خارج و حتی در داخل ایران است و منجر به نوعی خود تحریمی در داخل کشور می‌شود.

 همچنین در حالی که کاتسا از جمله قوانین تحریمی است که در دوره ترامپ در ادامه تحریم‌های فلج‌کننده وضع شده، تاکنون نشانه‌ای از تمایل آمریکا به لغو آن دیده نشده است.

پیش از این رهبر معظم انقلاب فرموده‌ بودند که آن طرفی که حق دارد برای ادامه برجام شرط معین کند ایران است... و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ کس هم از آن عدول نخواهد کرد؛ و آن این است که اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را کلاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که به او بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریمها را لغو کنند، و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهدات برجامی برمی‌گردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست برنخواهیم گشت.

۱۳ میلیون نفر تا پایان تیرماه واکسینه خواهند شد

رئیس‌جمهور همچنین روز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به منظور بررسی گزارش‌های اقدامات انجام شده در زمینه تامین منابع لازم و اولویت بخشی در پرداخت‌های ضروری تهیه، تامین و خرید واکسن برگزار شد گفت : اگرچه مسیر تهیه و تامین واکسن چندان هموار و آسان نیست اما به رغم محدودیت‌هایی که در این خصوص در جهان وجود دارد و همچنین به جهت محدودیت‌های تحریمی در زمینه اختصاص منابع ارزی آن، با عنایت به تلاش‌ها و اقدامات انجام شده می‌توانیم امیدوار باشیم که تامین و واردات واکسن به یک روال قطعی با سرعت لازم برسد به گونه‌ای که هیچ ناهماهنگی و مانعی در این مسیر وجود نداشته باشد.

روحانی با‌اشاره به ماموریت و وظایف دستگاه‌های مختلف در این خصوص افزود: همان طور که دولت اعلام کرده است، تهیه ، تامین و ساخت واکسن اصلی‌ترین اولویت کاری سازمان برنامه و بودجه ، بانک مرکزی و وزارت بهداشت و درمان بوده که البته در این زمینه وزارت امور خارجه نیز اهتمام ویژه و موثری در دستور کار خود قرار داده است.

وی تاکید کرد: اولویت سیاستی دولت ، ایجاد توان تولید داخلی در امر واکسن است ، ولی از نظر زمانی تا رسیدن به نقطه تکافوی تامین داخلی، برای حفظ جان مردم نباید زمان را از دست داد و نیاز کشور باید از محل واردات واکسن تامین شود به همین منظور وزارت بهداشت همزمان با واردات، برای خرید واکسن تولید داخل از تولید کنندگان داخلی، قرارداد منعقد کرده و پرداخت‌های لازم را صورت می‌دهد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر الزام اجرای سند واکسیناسیون،گفت: طبق برنامه وزارت بهداشت و درمان تا پایان تیرماه 13 میلیون نفر گروه پرخطر در کشور، واکسینه خواهند شد و روند اجرای عملیات واکسیناسیون به نحوی انجام خواهد گرفت که تزریق روزانه واکسن در سایت مربوطه ثبت و بطور منظم افزایش یابد.

تگ های مرتبط

ارسال نظر