سایت شماره یک:

 

 

ریشه های هوایی برگ انجیری در طی پروسه رشد این گیاه رویش دارند و معضل بزرگ افرادی هستند که از این گیاه نگهداری می‌کنند. رویش این ریشه‌ها علاوه بر تاثیر در شکل ظاهری برگ انجیری باعث پایین آمدن سرعت رشد گیاه هم می‌شود، به همین دلیل بیشتر افراد برای از بین بردن این ریشه‌ها تلاش می‌کنند. اما باید به این نکته دقت کنید که بریدن این ریشه‌ها کاملا اشتباه هستند و عمل درست، کنترل و هدایت این ریشه‌ها در جهت مناسب، دور تا دور گیاه است. قبل از خرید گل آپارتمانی یا گیاه برگ انجیری در این مطلب به بررسی روش این کار و پاسخ به این سوال که ریشه های هوایی برگ انجیری را چکار کنیم، می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا با ماهیت و چگونگی رفتار با این ریشه‌ها آشنا شوید.

ریشه های هوایی برگ انجیری چیست؟

جهت پاسخ به این سوال ابتدا بیاد بدانید که ریشه‌های هوایی چه نوع ریشه‌ای هستند و چرا روی گیاه ظاهر می‌شوند؟ ریشه‌های هوایی در واقع همان ریشه معمولی گیاه هستند که بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر این ریشه‌ها به جای رویش در داخل خاک، بالاتر از سطح خاک ظاهر می‌شوند و معمولا به صورت عرضی در اطراف گیاه پخش می‌شوند. این ریشه‌ها، ماهیت دیگر ریشه‌ها را دارند اما در شرایط طبیعی رشد نمی‌کنند. بسیاری از گیاهان، به خصوص گیاهان رونده دارای این مدل ریشه هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به ارکیده‌ها، پاپیتال، پیچک سمی، سینگونیوم و... اشاره کرد. برگ انجیری هم یکی از گیاهان زیبا و آپارتمانی است که رویش ریشه‌های آن گاهی به صورت هوایی انجام می‌شود.

کاربرد ریشه‌های هوایی در گیاهان چیست؟

5

همه ما با کاربرد ریشه آشنا هستیم. ریشه بخشی از گیاه است که در خاک قرار گرفته و وظیفه تغذیه گیاه را را برعهده دارد. آب و مواد معدنی موجود در خاک از طریق ریشه جذب و به سمت ساقه، برگ‌ها و گل گیاه حرکت می‌کنند و باعث سلامتی و شادابی گیاه شما می‌شوند. ویژگی‌ گفته شده خاصیت ریشه داخل خاک است اما ریشه‌های هوایی هم گاهی می‌توانند مفید باشند. در صورتی که ریشه بالاتر از سطح خاک و به صورت هوایی رشد کند، بیشتر از مواد مغذی، رطوب جذب می‌کند.

در بعضی از گیاهان همچنین ریشه هوایی راهی برای قلمه‌زنی است و با کمک آن می‌توان گیاه را تکثیر و انواع مختلفی از گیاهان کوچک و جدید را ایجاد کرد. دیگر خاصیت و کاربرد ریشه‌های هوایی در گیاهان به خصوص برگ انجیری، زیبا کردن ساقه و محیط اطراف گیاه در گلدان است. این ریشه‌ها نوعی تزئین طبیعی هستند که با کمک آن‌ها می‌توان گیاه را از دسترس حشورات موذی و... نیز دور نگه داشت.

نکاتی مهم در مورد ریشه‌های هوایی در گیاهان به خصوص برگ انجیری

معمولا هر چیزی که ظاهر طبیعی گیاه را تغییر دهد، مضر شناخته می‌شود اما در مورد ریشه های هوایی برگ انجیری این‌طور نیست. این ریشه‌ها نه تنها ظاهر گیاه و گلدان شما را زشت نمی‌کنند بلکه با کمی نظم دادن و ذوق و سلیقه می‌توانید آن‌ها را به شکلی جذاب در گلدان تزئین کنید. البته این مورد تنها مزیت این ریشه‌ها نیست. در مورد نگهداری از ریشه‌های هوایی به خصوص ریشه های هوایی برگ انجیری، نکات مختلف دیگری هم وجود دارد که کمتر کسی می‌داند. این نکات به شرح زیر هستند:

  • ریشه هوایی به حرکت ساقه جهت می‌دهد.
  • ریشه هوایی از ساقه محافظت می‌کند.
  • ریشه هوایی گلدان را پر و زیبا نشان می‌دهد.
  • ریشه هوایی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند.
  • ریشه‌های هوایی از خشک شدن خاک جلوگیری کرده و نیاز به آبیاری را کمتر می‌کنند.
  • ریشه‌های هوایی بهترین موقعیت را برای تکثیر گیاه فراهم می‌کنند.

با ریشه های هوایی برگ انجیری چه کنیم؟

همواره یک سوال مهم در مورد ریشه‌های هوایی گیاهان وجود دارد و آن سوال، این است که با ریشه‌های هوایی گیاه خود چه کنیم؟ نحوه برخورد با ریشه‌های هوایی در گیاه بسته به نوع گیاه و نیازهای آن متفاوت است. در بعضی گیاهان نیاز است که ریشه‌های هوایی به محض رویش و ظاهر شدن کشیده یا بریده شوند اما در مورد ریشه های هوایی برگ انجیری نیاز به چنین اقدامی نیست. در برخورد با ریشه‌های هوایی این گیاه چند راه پیش رو دارید که عبارتند از:

پوشاندن و هدایت ریشه‌های گیاهی 

با چند تکه چوب ریشه‌های هوایی را به سمت مورد نظر خود هدایت کنید و با استفاده از خزه و... آن‌ها را بپوشانید. نظم دادن به ریشه‌هایی هوایی و کمک به رشد آن‌ها در مسیری درست باعث زیبایی گلدان شما می‌شود و به پرتر دیده شدن آن کمک می‌کند. استفاده از ریشه‌های هوایی به این منظور به خصوص زمانی که گلدانی بزرگ را برای نگهداری از برگ انجیری Swiss cheese plant خود انتخاب می‌کنید، بسیار مناسب است.

با ریشه‌های هوایی گیاه را تکثیر کنید

6

استفاده مفید دیگر از ریشه های هوایی برگ انجیری، تکثیر این گیاه است. هر کدام از این ریشه‌ها می‌توانند گیاهی دیگر را به وجود بیاورند، اگر برخورد درستی با آن‌ها داشته باشید. کافی است بخشی از ریشه هوایی را به آرامی در آب یا خاک نرم قرار دهید تا پس از مدتی در خاک هم ریشه داده و جوانه‌های گیاه جدید از آن ظاهر شوند. پس از رویش جوانه‌های جدید می‌توانید با کمک یک تیغ تمیز و تیز، ریشه هوایی تازه جوانه زده را از گیاه مادر جدا کنید.

ریشه‌های هوایی را قطع نکنید

7

یک نکته مهم در مورد ریشه های هوایی برگ انجیری، عدم قطع کردن آن‌ها است. قطع کردن ریشه‌های هوایی به خصوص زمانی که ریشه‌ها جوان باشند، باعث شوک زدگی گیاه می‌شود و رشد گیاه را کم می‌کند. ریشه‌های هوایی بخشی از ریشه اصلی هستند که از خاک خارج شده‌اند و در صورتی که آن‌ها را بدون احتیاط قطع کنید، احتمال نابودی گیاه بسیار زیاد خواهد بود.

با متخصص مشورت کنید

در نهایت برای پیدا کردن بهترین روش برخورد با ریشه های هوایی برگ انجیری، با یک متخصص گل و گیاه مشورت کنید و در مورد رفتاری که می‌توانید با ریشه‌های هوایی گیاه خود داشته باشید، اطلاعات کسب کنید. این کار کمک می‌کند قبل از هر اقدامی که باعث نابودی گیاه زیبای شما شود، بهترین راهکار را پیدا کنید و از این راهکار حداکثر استفاده را ببرید. متخصصان ما در گلفروشی آنلاین سارینالند علاوه بر فروش و ارسال گل‌های آپارتمانی مقاوم و ارزان به سرتاسر ایران، همواره آماده پاسخگویی به شما هستند تا با گیاهان خود دوست باشید و به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید.

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر