دریاچه لزور ، گنج پنهان تهران می باشد

 دریاچه لزور ، گنج پنهان تهران می باشدکه به سد سیاه رود نیز معروف است و از جمله دریاچه های نزدیک تهران است که طبیعت اطراف آن در فصل بهار و تابستان شباهت بسیار زیادی به مناطق اطراف چهارمحال و بختیاری دارد.دریاچه لزور

 

دریاچه لزور واقع در روستای لزور است که در مرز استان تهران و مازندران قرار دارد و یکی از بزرگترین روستاهای استان تهران از توابع شهرستان فیروزکوه می‌باشد.

این روستا در دهستان قزقانچای در شهرستان فیروزکوه، در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شمال شرقی تهران و در ۴۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه در میان رشته‌ کوه‌ های البرز قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۵۰۰ متر می‌باشد.روستای لزور از طرف شمال با روستاهای نشل و ورزنه از توابع شهرستان بابل هم مرز است. این روستا از قدیم‌ الایام دارالمومنین بوده است.

روستای لزور قدمتی بیش از چهارصد سال دارد و دارای پیشینه‌های تاریخی نیز می‌باشد که مهمترین آنها امامزاده معصوم، امامزاده خوشنام، برج نیمه، قلعه قل دوش و پل سنگی می‌باشد. در زمان هایی که مسافرت ها با پای پیاده انجام می‌شده است مسیر رسیدن به این منطقه از سمت شمال بوده ولی امروزه از این مسیر استفاده چندانی نمی‌ شود و بیشتر گردشگران در این مسیر پیاده‌ روی می‌ کنند.

همچنین از روستای لزور به تنگه واشی یک جاده خاکی در دسترس می‌ باشد. در حوالی روستا دریاچه لزور وجود دارد که از آب پشت سد لزور بوجود آمده است.دریاچه لزور با نامهای دیگری همچون سد سیاهرود و معجز چشمه که یکی از چشمه‌ های نزدیک سد می‌ باشد نیز شناخته شده است.آب و هوای ملایم و مناظر بکر و زیبای طبیعی دریاچه لزور در تابستان همیشه به عنوان یکی از قطب‌ های گردشگری شهرستان فیروزکوه مطرح می‌باشد.

اطراف روستای لزور و دریاچه آن قله‌ ها و مسیرهای پیاده ‌روی و کوهنوردی برای علاقه‌مندان نیز وجود دارد. همچنین در این ناحیه تفریحاتی مانند ماهیگیری نیز صورت می گیرد. همچنین بسیاری از دوچرخه‌سواران کوهستانی نیز این مسیر را برای ورزش کردن انتخاب میکنند.

اگر برای کوه‌ نوردی به این مقصد می روید، این روستا مبدا صعود به قله های «میشینه مرگ» و «بوم» بوده و همچنین با یک جاده خاکی به تنگه «واشی» در شرق لزور دسترسی دارد. قله میشینه مرگ به عنوان بلندترین قله رشته‌کوه البرز شرقی با ارتفاع چهار‌هزار و ۳۰ متر در شمال-غرب این روستا واقع شده است. مسیر صعود به این قله با گذر از تنگه‌های پرآب، دشتهای سرسبز و از مجاورت دریاچه سد سیاه رود، یکی از زیباترین و جذاب‌ترین برنامه‌های کوه‌نوردی منطقه است.

این منطقه برای شب‌مانی و کمپ در تابستان بسیار مناسب بوده و در شب هوا بسیار خنک و همراه باد است. برای شب‌ مانی نیاز به یک چادر و یک کیسه خواب گرم دارید. همچنین باید لباس‌ های لایه‌ ای مناسب فصل و گرم همراه داشته باشید. همچنین افراد علاقه‌مند به دیدن آسمان پرستاره شب می‌توانند دریاچه لزور را انتخاب کنند.

به هنگام شب در این منطقه به دور از هر نوری میتوانید آسمان پر‌ستاره شب را ببینید. به وضوح کهکشان راه شیری قابل دیدن است و با تماشای چند دقیقه ای آسمان حتی شهاب سنگ های هم قابل رویت هستند. در فصل تابستان به موقع صبح هوا گرم می شود و آفتاب بسیار سوزان است. نیاز به یک سایه‌ بان دارید چون در این منطقه نمیتوانید زیر سایه یک درخت بروید و سایه به راحتی پیدا نمیشود. زمان مناسب سفر به دریاچه لزورزمان مناسب برای برای دیدن دریاچه لزور فصل بهار، تابستان و پاییز است.

دریاچه لزور

نحوه دسترسی به دریاچه لزور

برای رسیدن به لزور، باید از تهران به سمت جاده فیروزکوه بروید. حدود ۱۰ کیلومتر مانده به فیروز کوه، بعد از پمپ بنزین نمرود، یک سه‌ راهی معروف به سه راهی لاسم در سمت چپ وجود دارد که به سمت شمال و بخش ارجمند می‌رود. با قرار گرفتن در این جاده بعد از ۲۷ کیلومتر به ارجمند رسیده و در ادامه راه ۱۳ کیلومتر دیگر که بروید بعد از گذر از روستاهای شادمهن و اهنز در انتهای جاده به روستای لزور  می‌رسید. تمام راه از سر جاده تا روستای لزور جاده آسفالت است. در کل از تهران (بسته به مبدا حرکت) چیزی کمتر از ۲۰۰ کیلومتر تا لزور راه در پیش دارید. سپس از آنجا باید از جاده خاکی به دیدن دریاچه بروید.

دریاچه لزور

 

.

 

تگ های مرتبط