به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد رضا نورس با بیان این که گلاب در طب ایرانی، مقوی بسیار خوب قلب و سیستم عصبی است افزود: اگر سکون توام با آرامش و شنیدن آوای قرآن یا دعاهای این ماه در فضای معطر به گلاب باشد نه تنها مفرح و مقوی قوای بدن است که به کشف و شهود باطنی نیز کمک می کند.

استشمام عطر خوش گلاب برای روزه‌داران مفید است
سایت شماره یک:

وی ادامه داد: بوییدن خیار تازه محلی، سیب رسیده زرد شیرین، پرتقال و میوه به بر جان روزه دار قوت دوباره می بخشد و از خشم و خشونت می‌کاهد و فرد را پذیرای گذراندن یک ماه پر از برکت و سعادت می کند.

معاون آموزشی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در ماه مبارک رمضان، روزه داران از مصرف تنقلاتی مانند چیپس و پفک خودداری و به جای آن از چهار مغز یعنی گردو، فندق، بادام و پسته نیم کوب استفاده کنند.

نورس افزود: روزه‌داری تاحدودی یبوست به همراه دارد بنابراین توصیه می شود در ماه رمضان از مصرف چای پررنگ خودداری شود و در وعده های افطار یا سحر، غذاهای ملینی مانند خورش آلو و خورش کرفس گنجانده شود.

وی با تاکید بر این که نوجوانان باید از مصرف زیاد غذاهایی با طبع گرم و خشک اجتناب کنند ادامه داد:اکتفا کردن به موادی مانند عسل یا خرما در وعده سحر قابل توصیه نیست و لازم است این خوراکی‌ها با غذاهایی مانند شیر مصرف شوند که گرمی و خشکی را تعدیل کند.

معاون آموزشی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خوردن زیاد مایعات در وعده سحری مضر است زیرا نوشیدن آنها همراه با غذا باعث اختلال هضم، نفخ، ترش کردن معده و رفلاکس می شود.

نورس افزود: روزه داران حتما در سحر از لیمو ترش به همراه آب استفاده کنند تا بوی بد دهان در طول روز از بین برود.

وی اضافه کرد: سعی شود روزه داران از غذاهای خشک، چرب و سرخ شده مثل کوکو و کتلت  به دلیل افزایش تشنگی در سحر اجتناب یا از آنها کمتر استفاده کنند.

ارسال نظر

جدیدترین اخبار

پربازدید ها

پیشنهاد سردبیر