حنیف عمران زاده، مدافع سابق تیم فوتبال استقلال و مربی فعلی نساجی مازندران، در گفت‌وگوی اینستاگرامی درباره فساد در فوتبال ایران صحبت‌هایی جنجالی کرد.

لایو جنجالی حنیف عمران زاده
سایت شماره یک:

حنیف عمران زاده، مربی تیم فوتبال نساجی، که سابقه حضور در آکادمی باشگاه استقلال به عنوان مربی تیم جوانان را داشت درخصوص ابعاد مختلف فساد در فوتبال کشور به صحبت پرداخت. متن لایو اینستاگرامی عمران زاده را در زیر بخوانید:

فساد در فوتبال را با چشم خودم دیدم

مدافع سابق استقلال با اشاره به ناپاکی در فوتبال ایران گفت: صددرصد با فساد در فوتبال مخالف هستم، فساد در همه‌جا وجود دارد، از فوتبال پایه تا رده‌های بالاتر. من با چشم خودم این مسائل را دیده‌ام و در‌خصوص آن توضیح خواهم داد.

عزمی برای مبارزه با فساد وجود ندارد

وی در‌خصوص اینکه آیا عزمی برای مبارزه با فساد دیده است یا خیر، بیان کرد: این موضوع کاملا رها شده است. در همین چند روز امید روانخواه درباره یک اتفاقی صحبت کرد، ولی او را محروم کردند. به نظرم عزمی در این زمینه وجود ندارد. ۲ کمیته برای رسیدگی به این‌گونه مسائل وجود دارد، کمیته انضباطی و کمیته اخلاق اگر فسادی را هم کشف کنند فقط محرومیت فوتبالی صورت می‌گیرد ولی محرومیت قضایی برای آن‌ها وجود ندارد.

 آقای رئیسی باید به فوتبال ورود کند

وی تاکید کرد: اگر کسی پولی به جیب بزند فقط از فوتبال و حضور در اماکن ورزشی محروم می‌شود، جالب است طرف ۵ میلیارد به جیب می‌زند ولی محرومیت قضایی برای او اتفاق نمی‌افتد. تا زمانی که آقای رئیسی و قوه‌قضائیه به این مسائل ورود نکنند فساد ریشه‌کن نمی‌شود.

طرف را محروم می‌کنند، ولی چه فایده که ۳ میلیارد به جیب زده است!

عمران زاده درخصوص اینکه چرا این ۲ کمیته نتوانستند مقابل این موضوعات ایستادگی کنند، بیان کرد: کمیته انضباطی فقط مربیان و بازیکنان را جریمه می‌کند. این مسائل بُعد قضایی ندارد، اگر برای فرد متخلف زندان در نظر بگیرند قطعا مشکلات جمع می‌شود. این نوع جریمه‌ها فقط نوعی منبع درآمد برای فدراسیون فوتبال است.

زمانی که خودم بازی می‌کردم سالانه ۳۰-۴۰ میلیون تومان جریمه می‌شدم یا مثلا کمیته اخلاق موضوعات را قضایی نمی‌کند. خیلی‌ها پول‌های کلان به جیب می‌زنند مثل اطرافیان مدیران. در این بین هم فقط ۳ سال از ورود به استادیوم محروم می‌شود. جالب است او ۳ میلیارد به جیب زده و بازی را تلویزیون تماشا می‌کند و تخمه و پسته هم می‌شکند!

یک دانگ کمیته انضباطی به من اختصاص داشت

وی با اشاره به اینکه در فوتبالش حرف زور را قبول نمی‌کرد و معمولا یک دانگ کمیته انضباطی برای وی بوده است، عنوان کرد:من یا بازیکن را می‌زدم یا توپ را می‌زدم! این سبک فوتبالم بود و شاید به خاطر همین سبک فوتبالم بود که همیشه در کانون توجه بودم.

در پایه‌های استقلال می‌توانستم مثل یک بازیکن درجه یک پول در بیاورم

عمران زاده در‌خصوص اتفاقات رخ داده در فوتبال پایه گفت: مجموعه‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس نمی‌توانند زیاد پول به تیم‌های پایه تزریق کنند و معمولا این باشگاه‌ها از رئیس آکادمی می‌خواهند که خودش پول تأمین کند. این خودش اولین استارت فساد است. چون حق بازیکنی که می‌تواند سرمایه باشد باید کنار برود و یک بازیکن به خاطر پول‌دار بودن پدرش جای آن بازیکن مستعد را می‌گیرد. من در مقطعی در تیم جوانان استقلال حضور داشتم، خدا شاهد است اگر می‌خواستم، می‌توانستم به اندازه یک بازیکن تراز اول فوتبال پول در بیاوریم.

پدر یک بچه گفت نفری ۴۰۰ متر زمین در شمال به شما می‌دهم

وی ادامه داد: شاید یک نمونه آن را بگویم همه بخندند، طرف به من گفت نفری ۴۰۰ متر زمین به شما و نوازی می‌دهم که پسر من بیاید در کنار تیم باشد. وقی پسر او لباس عوض کرد من در وسط زمین به او گفتم برو بیرون. آخر تمرین پدر او به من و نوازی گفت من به شما نفری ۴۰۰ متر زمین در شمال کشور می‌دهم که قیمت آن حدود ۸۰۰ میلیون برای هر نفر ما می‌شد. به او گفتم نه من این‌گونه فوتبالیست شدم و نه محمد نوازی که از این پول‌ها بگیریم. ما حق بازیکن جوان را این‌گونه نمی‌خوریم.

یک ارگان فیفا فقط مربوط به باشگاه‌های ایرانی است

مدافع سابق استقلال تصریح کرد: وقتی بودجه مشخصی برای تیم‌های پایه بگذارند تکلیف مشخص می‌شود. مثلا سپاهان و فولاد از تیم‌های پایه بالا می‌آیند و رشد می‌کنند ولی تیم‌هایی مثل استقلال و پرسپولیس آن‌قدر شکایتی دارند که یکی از ارگان‌های فیفا فقط برای این ۲ باشگاه و دیگر باشگاه‌های ایرانی دایر شده است! همه این پرونده‌ها را هم می‌بازیم. شاید این حرف من دخالت باشد ولی بازیکنی مثل استوکس آمده، ۲ بازی کرده و پولش را گرفته و به هوای کرونا از ایران رفته است. جالب است وقتی او شکایت کند باز هم او برنده می‌شود! یا مثلا مارک ویلموتس هم همین کار را کرد. به هر حال باعث و بانی این مشکلات مشخص شود. قوه قضائیه باید به این مسائل رسیدگی کند تا فوتبال پاک شود.

نسل جدید مربیان به فوتبال ما اضافه شده است

مربی فعلی نساجی با اشاره به این موضوع که نسل مربیان تغییر کرده است گفت: در سال‌های قبل فقط چند مربی در تیم‌ها جا‌به‌جا می‌شدند ولی خوشبختانه الان مربیان جوان به چرخه اضافه شده‌اند. این نسل جدید هم روی دانش و فنی که دارند جلو می‌آیند. مربیانی در فوتبال ما حضور پیدا کرده‌اند که مشکلات بازیکن را حس می‌کنند. در خانواده هم وقتی فاصله پدر و پسر به وجود بیاید ارتباط گرفتن برای آن‌ها سخت است.

اگر قرار بود بازیکن سفارشی بگیریم، ۲ ماهه از جوانان استقلال نمی‌رفتیم

وی تأکید کرد: وقتی در تیم‌های پایه همه‌چیز خوب پیش نرود، استعدادها خوب پیش نمی‌رود. مثلا در زمانی که در تیم جوانان استقلال حضور داشتیم مدیرعامل و هیئت مدیره نامه می‌نوشتند که از فلان بازیکن تست بگیرید. یکی از اختلافات بزرگ ما همین مسئله بود. البته ما زیر بار نمی‌رفتیم. بازیکن سفارشی از خیلی جا‌ها سفارش می‌شوند. نماینده مجلس شهرِ خود ما ۲۰ بار به خود من زنگ زد که فلان بازیکن را ببین. البته خدا پدرش را بیامرزد که می‌گفت اگر حقش است او را انتخاب کن. ما تست هم گرفتیم، ولی هیچ‌وقت به سفارش گوش نکردیم که اگر می‌کردیم در عرض ۲ ماه از این تیم جدا نمی‌شدیم.

به پدر یک بازیکن به دلیل پیشنهادش گفتم خجالت بکش!

مربی سابق تیم جوانان استقلال تأکید کرد: جالب است بدانید پدر یک بازیکن به ما گفت ما در کار گاو و گوسفند هستم و من تا یک سال گوشت و مرغ شما را تأمین می‌کنم. وقتی این حرف را شنیدم به او گفتم خجالت بکش! این مدلی را دیگر ندیده بودیم. پسر او هم فوتبالیست نبود و به او گفتیم خداحافظ! در آسیا ویژن پول‌هایی رد‌و بدل می‌شود که در لیگ دسته اول نیست. مثلا ۱۰ بازیکن می‌گیرند که از هر کدام ۸۰ میلیون می‌گیرند. مگر تیم‌های آسیا ویژن چقدر هزینه دارند؟ همین اتفاقات به شرط‌بندی می‌کشد!

در بازی‌های جوانان و امید شرط‌بندی می‌شود

وی ادامه داد: یک روز رفتم تا بازی یکی از تیم‌های پایه را نگاه کنم، دیدم یک نفر در فاصله چند متری ما در حال گرفتن لایو اینستاگرام است و بازی را هم گزارش می‌کرد! بعد از بازی به او گفتم تو خبرنگار کدام رسانه هستی که گفت: ما سایت شرط‌بندی داریم و بازی‌های جوانان و امیدها را شرط‌بندی می‌کنیم! مثلا یک سایت‌ نتایج بازی‌های X و Y را در نظر می‌گیرند و روی آن شرط می‌بندند. وقتی آن شخص برای من تعریف کرد مخم سوت کشید!

برای تبانی در دربی به من پیشنهاد ۲ میلیاردی دادند

عمران زاده یادآور شد: برای خود من هم این موضوع اتفاق افتاده است. قبل از یکی از دربی‌ها بود که یکی از دوستان قدیم ما با من تماس گرفت و گفت می‌خواهم شما را ببینم. به من گفت قرار است یک مراسم برگزار شود و بهتر است با هم به این مراسم برویم. او مقابل خانه من آمد و دیدم یک نفر داخل ماشین او نشسته است. وقتی مراسم تمام شد دیدم آن‌ها یک کیف مشکی از صندوق عقب کنار من گذاشتند.

دقیقا یادم است در اتوبان یادگار امام تهران بودیم که فردی که پشت فرمان بود به من گفت: ما یک سایت شرط‌بندی داریم که نوع فعالیتش را کامل توضیح داد. او گفت این هفته دربی است و اگر با ما همکاری کنی من پول زیادی به شما می‌دهم! چیز زیادی هم از شما نمی‌خواهم، او گفت یا پنالتی بده یا گل به خودی بزن یا اخراج شو! به من گفت آن کیف را باز کن، همین الان یک میلیارد تومان را بردار و یک میلیارد دیگر را هم بعد از بازی پرداخت می‌کنیم. این موضوع حدود سال 94 اتفاق افتاد. فکر می‌کنم دربی هم مساوی شد و پرسپولیس دقیقه آخر گل زد و آن‌ها جشن گرفته بودند! من هم وقتی این حرف را شنیدم به شانه دوستم زدم گفتم چه فکری درباره من کردید؟ کلی از مردم هر سال دل‌خوشی‌شان به این بازی است آن‌وقت شما چنین درخواستی دارید؟ حتی یادم است کنار اتوبان چمران پیاده شدم. به او هم گفتم دیگه شماره تلفنت را روی موبایلم نبینم.

مفسدان فوتبال را مثل مفسدان سکه و ارز معرفی کنند

عمران زاده در‌خصوص اینکه بر سر سفره پدر و مادرش بزرگ شده و از رد کردن این کار پشیمان نشده است عنوان کرد: بزرگ‌ترین مشکل ما این است که ریشه‌یابی نمی‌شود. وقتی چنین فسادی رو می‌شود و اگر سه چهار نفر را به زندان بیندازند، چنین اتفاقی نمی‌افتد. مگر مفسدان ارز و سکه و قیر را نگرفتند؟ اگر این کار را انجام بدهند دیگر هیچ‌کس از این کارها نخواهد کرد. بزرگ‌ترین اشتباه ما این است که سر در باشگاه‌های ما نوشته شده فرهنگی‌ورزشی. اگر باشگاه استقلال که می‌داند در تیم پایه‌اش چنین اتفاقی می‌افتد و متخلف را به قوه قضائیه معرفی کند، دیگر از این اتفاقات رخ نمی‌دهد. اول خود باشگاه‌ها باید این کلنگ را بزنند.

نظارتی روی تیم‌های پایه وجود ندارد

وی در‌خصوص اینکه در سال‌های گذشته در آکادمی یکی از باشگاه‌ها به بازیکنان تعرض هم شده است، گفت: ما همچنان درگیر این مشکلات هستیم. مشکل از ساختار باشگاه‌‎ها‌ست. اصلا نظارتی وجود ندارد. من نمی‌دانم این اتفاق در کدام باشگاه بوده ولی مدیرعاملی که چنین رسوایی در زمان مدیریت خودش می‌بیند مجبور است سریع موضوع را جمع کند. این وسط چه کسی ضرر می‌کند؟ آن خانواده‌ای که بچه‌اش را برای ورزش به آکادمی فرستاده است. 

معاون بانک تجارت مدرسه فوتبال داشت، من و آندو و جباری بیکار بودیم!

مربی نساجی تأکید کرد: ما در یک کلاس مربیگری حضور داشتیم که ۲۸ نفر در آن ثبت نام کردند. مدرس کلاس آقای احمد سنجری بود. از ته کلاس همه خود را معرفی می‌کردند، مثلا فردی خودش را معرفی می‌کرد که من محمدی هستم و در هیچ تیمی بازی نکردم، اما الان مدرسه فوتبال دارم! از ۲۸ نفر همه فوتبال بازی نکرده بودند و فقط من و جباری و تیموریان فوتبالیست بودیم. وقتی جباری خودش را معرفی کرد گفت فلانی هستم، بیکار! آندو نیز همین را گفت و من هم خودم را معرفی کردم و گفتم بیکار هستم! مدرس کلاس گفت وای به حال فوتبال ما که بازیکنان ملی ما بیکار هستند، ولی شما مدرسه فوتبال دارید. یک فرد مسن هم پشت من نشسته بود و می‌گفت من یک مدرسه فوتبال دارم و معاون بانک تجارت هستم! درآمد او از مدرسه فوتبال از بانک هم بیشتر بود. اصلا باید قوانینی بگذارند تا به هر کسی مدرسه فوتبال ندهند.

در لیگ یک به بازیکنان پیشنهاد کم‌کاری داده بودند

عمران زاده در ادامه تأکید کرد: آقای فکری مصاحبه کرد و گفت در تیمی حضور داشت که شب بازی سرپرست تیم به بازیکنان گفته  فردا بازی نکنید یا به تیم رو‌به‌رو راه بدهید! یکی دو بازیکن از عذاب وجدان صبح به آقای فکری گفتند ما خوب نخوابیدیم و نمی‌توانیم بازی کنیم. هفت هشت نفر دیگر هم با غیرت بازی کردند و بازی را هم بردند. بعد از بازی هم به فکری گفتند سرپرست تیم چنین خواسته‌ای داشته است. نمی‌دانم، شاید می‌خواستند سرمربی تیم را زمین بزنند. باز هم می‌گویم تا قوه قضائیه ورود نکند فوتبال ما درست نمی‌شود. شما به کره و ژاپن نگاه کنید آن‌وقت متوجه می‌شوید چرا آن‌ها پیشرفت کرده‌اند.

یک شیرینی فروش به رئیس کمیته آموزش گفت من با شما همکار هستم

بازیکن سابق استقلال تصریح کرد: یک بار میرشاد ماجدی تعریف می‌کرد که به شیرینی فروشی رفته بود، او بعد از خروج از شیرینی فروشی دید فردی از آن مغازه خارج شد و گفت آقای ماجدی ما با هم همکار هستیم. ماجدی که رئیس کمیته آموزش فدراسیون است هم با تعجب سؤال کرده بود من شیرینی فروشی ندارم! آن مرد گفت نه من مدرک A آسیا را دارم! این یعنی هر کسی باید در کار خودش باشد. هر کسی سر جای خودش باشد فوتبال ما درست می‌شود. یک پیش‌کسوت اگر یک نوجوان را ببیند از بغل پا زدن او می‌فهمد او بازیکن می‌شود یا نه. بنابراین باید از هر فردی در جای خودش استفاده کرد.

ارسال نظر