در اظهارنظرهایی عجیب شمشیربازانی که موفق به کسب سهمیه المپیک در فلوره و اپه نشدند دلایل این اتفاق را اهمیت دادن بیش از اندازه به سابریست‌ها عنوان کردند.

سابریست ایرانی مقابل شمشیر بازها
سایت شماره یک:

اسلحه سابر ایران در سال های اخیر یکی از رشته هایی بوده که جهش فوق العاده ای در مسیر پیشرفت و کسب موفقیت داشته و حتی در المپیک گذشته نیز مجتبی عابدینی توانایی این را داشت که روی سکو برود. با توجه به برگزاری بخش تیمی سابر در توکیو این شانس برای سابریست های ایرانی وجود دارد که بتوانند به عنوان یک رشته جدید مدال آور باشند.

با وجود این عملکرد فوق العاده اما اپه و فلوره هیچ گاه نتوانستند حتی در سطح آسیا هم به توفیق خاصی برسند و حتی در رقابت های زون آسیا هم از کسب سهمیه بازماندند. اما نکته عجیب این است که آن ها بعد از ناکامی در المپیکی شدن، شمشیربازان سابر را مقصر این اتفاق دانستند و اعتقاد داشتند که توجه زیاد فدراسیون به آن ها و در اختیار گذاشتن تمام امکانات برای آن ها سبب غفلت از دو اسلحه دیگر شده است.

محمد فتوحی یکی از سابریست های ایرانی با انتقاد از این صحبت ها توضیحاتی در خصوص مسیرپیشرفت تیم ملی اسلحه سابر ارائه داد و از هم رشته ای های خود خواست بیش از اینکه ضعف در نتایج را برگردن دیگران بیندازند از مسیر پیشرفت سابریست ها الگو برداری کنند. فتوحی در خصوص این انتقادات گفت: ما از یک سال پیش توانستیم سهمیه المپیک را در رقابت های جهانی به عنوان تیم اول آسیا کسب کنیم. بقیه اسلحه‌ها چون نتوانستند از طریق رنکینگ سهمیه بگیرند راهی رقابت های زون آسیا شدند. در این رقابت ها که در تاشکند ازبکستان برگزار می شد هر تیم یا نماینده ای که می توانست عنوان قهرمانی را از آن خود کند، سهمیه به او تعلق می گرفت اما این اتفاق رخ نداد و هیچ یک از نفرات ایران موفق به کسب سهمیه نشدند و ایران باید با همان چهار سهمیه سابر راهی توکیو شود.

او با ابراز تاسف از صحبت های مطرح شده ادامه داد:متاسفانه در این یک هفته که از رقابت های زون آسیا گذشته یک سری صحبت ها از سوی نفرات اسلحه های دیگر صورت گرفته است.آنها اعتقاد داشتند که بین سابر و بقیه اسلحه ها نابرابری وجود دارد. ما ابتدا تصمیم داشتیم که در این باره صحبت نکنیم اما به قدری هجمه ها زیاد شد که احساس کردیم باید حرفمان را بزنیم و همه چیز شفاف شود.

سابریست المپیکی ایران با بیان اینکه منفعت کسب سهمیه المپیک از سوی تیم ملی به اسلحه های دیگر هم رسیده است؛ گفت: دوستان در اسلحه اپه مصاحبه هایی انجام دادند و اعتقاد داشتند با کلاشینکف به جنگ تانک می روند در حالی که در سابر همه امکانات مهیاست و این امکانات است که سبب پیشرفت شده است. به نظرم جای شاکی و متهم اینجا عوض شده است . ما به عنوان اسلحه و رشته ای که یک سال است سهمیه گرفتیم سبب شدیم بودجه فدراسیون به شدت افزایش پیدا کند و شاید خیلی از این بودجه خرج اسلحه های دیگر هم می شود و ما اصلا با این مسئله مشکل نداریم و خوشحال هم شدیم اما اینکه بیایند از ما انتقاد کنند و موفقیت های این سال ها را فقط منوط به امکانات کنند دور از انصاف است و ما باید پاسخ شان را بدهیم. اینکه عدم موفقیت را به اسلحه دیگر ربط بدهند اصلا درست نیست.

فتوحی درباره شرایط اسلحه سابر در ابتدای کار از نظر در اختیار داشتن امکانات گفت: ما هم روز اول که شروع کردیم و پیشرفت اسلحه سابر در حال شکل گیری بود امکاناتمان از امروز آن ها خیلی پایین تر بود و سعی کردیم بهانه تراشی نکنیم و روز به روز با تمرین، تلاش بیشتری کنیم و به پیشرفت برسیم؛ پیشرفتی که به صورت پله پله بود و در ادامه توانستم به رنکینگ چهار دنیا برسیم.

او با بیان اینکه به جای انتقادات عجیب بهتر است آن ها از این رشته الگوبرداری کنند و به پیشرفت برسند، گفت: اصلا درست نیست که برای فرار از پاسخگویی و نتیجه ضعیف از اسلحه سابری انتقاد کنند که موفقیتش برکسی پوشیده نیست. به جای اینکه این صحبت ها را مطرح کنند باید مسیر موفقیت اسحله سابر را بررسی کنند و سعی شان الگوبرداری از آن باشد. این بیشتر می تواند به آن ها کمک کند تا اینکه بهانه تراشی کنند و ناکامی در کسبنتایج را برگردن دیگران بیندازند.

ملی پوش شمشیربازی ایران در ادامه صحبت های خود تصریح کرد: این واقعا خنده دار است که خودشان را با سابر مقایسه می کنند. ما امروز باید با وزنه برداری، تکواندو و کشتی مقایسه شویم  و این‌ها رشته های شانس مدال هستند. اینکه بدون سهمیه و مدال قهرمانی آسیا خودشان را با سابری مقایسه کنند که هم سهمیه گرفته و هم شانس مدال است کار اشتباهی است.

فتوحی درباره دلایل اصلی موفقیت اسلحه سابر و کسب مدال های مهم جهانی گفت:علت پیشرفت ما در اسلحه سابر کاملا مشخص است. ما یک مربی خوب و تراز اول دنیا را داریم و تیم بسیاری خوبی هم وجود دارد.تمام بچه ها در شرایط حرفه ای تلاش می کند. این صحبت هایی که مطرح شده اصلا درست نیست و ما همیشه با عملکردمان نشان دادیم که باید از ما حمایت شود و همیشه هم یک پله جلوتر بودیم. نتایجی که گرفتیم همیشه مسئولان را مجاب کرده که حمایت کنند هرچندکه هنوز هم انتقاداتی به شرایطمان داریم اما به قدری مدال برایمان مهم است که سعی می کنیم چنین صحبت هایی را مطرح نکنیم و بیشتر به هدفمان فکر کنیم.  جای سوال است که چرا فدراسیون اجازه می دهد این صحبت های تخریبی مطرح شود و به جای اینکه در فاصله سه ماه مانده به المپیک از ما حمایت کنند این صحبت ها را مطرح می کنند؟

او با بیان اینکه اگر مدالی به دست آید به نفع کل شمشیربازان ایران است، گفت: مطمنا اگر مدال بگیریم سودش به رشته های دیگر هم می رسد؛ همان طور که سهمیه هم سودش به آن ها رسید و فدراسیون با خیال راحت تر می تواند هزینه کند. به نظرم بهتر است دوستان نتایج ضعیفشان را قبول کنند شاید این برای مسیر موفقیتشان سودمندتر باشد و این به جای تخریب ما کار بهتری است. فدراسیون هم نباید بیشترازاین سکوت کند و پاسخ این دوستان را باید بدهد. دوستان در اسلحه های دیگر به جای اینکه راه را پیدا کنند بیشتر بهانه را پیدا کردند.

ارسال نظر

جدیدترین اخبار

پربازدید ها

پیشنهاد سردبیر