واردات خودرو | قانون واردات خودرو

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: 10 خانواده مافیای واردات خودرو هستند.

سایت شماره یک:

واردات خودرو به تازگی آزادسازی شده است.واردات خودرو از گمرک صورت می‌گیرد.واردات خودرو باید تحت نظارت دولت باشد.واردات خودرو نباید انحصاری باشد.واردات خودرو باید ضابطه مند باشد.

خودروسازان

شروط واردات خودرو

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تدوین آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو در دولت خبر داد و گفت: دولت باید مکانیزمی را تعریف کند تا واردات خودرو در جهت تقویت تولید داخل باشد و انتقال فناوری در آن شرط شود. عزت‌الله اکبری تالارپشتی با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر گفت کمیسیون تخصصی با حساسیت بالایی موضوعات مختلفی را در مجلس یازدهم پیگیری کرده است. یکی از بحث‌های مهم کمیسیون بحث خودرو است. این نماینده مجلس ادامه داد دو نگاه در این بحث وجود دارد: یکی نگاه بسته گذشته که اوضاع را به اینجا رسانده است و دیگری دیدگاه ما در این دوره؛ که بر نقص ساختاری خودروسازی در کشور و نقص مدیریتی تاکید کردیم.

به اعتقاد تالارپشتی دو خودرو‌ساز کشور ایراد اساسی‌شان این بود که دولت در ایران‌خودرو 5 درصد سهام داشت و دخالتش 200 درصد بود، در سایپا هم همین‌طور بود. این نماینده تهران می‌گوید مجموعه مدیرانی که در آنجا بودند نمی‌دانستند که فردا هستند یا خیر. البته الان به این شکل نیست و از ثباتی برخوردار شده است. تالارپشتی تاکید می‌کند خودروسازان در الفبای خودروسازی مانده‌اند، نظام خودرو‌سازی در دنیا در حال تغییر است که ما هم باید این تغییرات را ببینیم. کل اروپا و آمریکا و کشور‌های پیشرفته‌ای که خودروساز بودند سخت‌افزار خود را به چین انتقال دادند و نرم‌افزار را برای خود نگه داشتند. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود‌: دولت سیزدهم قبول کرد سهام خود را در این دو خودروساز واگذار کند و به گفته وزیر صمت این موضوع در حال انجام است.

تالارپشتی با اشاره به تاثیر فضای رقابتی گفت وقتی یک خودروساز خود را در فضای رقابت ببیند به‌خوبی حرکت می‌کند. مسئله بعدی این است که ما بخش خصوصی را نادیده گرفتیم، من به عنوان یک کارشناس می‌گویم اگر ما به بخش خصوصی اعتماد کنیم و فضای خودروسازی را رقابتی کنیم و دولت همه را به یک چشم ببیند، در بحث خودروسازی در ایران نه‌تنها نیاز کشور را برطرف خواهیم کرد بلکه با توجه به موقعیت ایران صادرات قابل‌توجهی را در همین حوزه خواهیم داشت.

این نماینده مجلس یازدهم درباره تاثیر واردات روی قیمت خودرو گفت در بحث درباره قیمت‌ها من دیدگاه خاص خود را دارم. بحث کردن در قیمت‌ها در فضای رقابتی قابل قبول است و قیمت را کنترل می‌کند. مثلا امروز قیمت دلار کمی رفته بالا فردا قیمت خودرو می‌رود بالا. مگر قیمت خودرو تابع قیمت روز دلار است، حداقل باید یک سال ثابت باشد. یک خودروساز مواد اولیه خود را برای یک سال تامین کند و هر نوسانی در هر قسمتی ایجاد می‌شود، کار خود را انجام دهد. تالارپشتی درباره نقش دلار در اقتصاد کشور نیز گفت بر اساس بررسی های من دلار در اقتصاد ما زیر ۵ درصد اثر دارد و بیشتر آن بحث روانی است. بنابراین واردات از نظر من تنظیم رقابت می‌کند و ارتقای کیفیت می‌دهد، همچنین قیمت خودرو را تثبیت می‌کند. تالارپشتی با اشاره به توصیه کمیسیون صنایع به وزارت صمت درباره آیین‌نامه اجرایی واردات گفت دولت الان در حال نوشتن آیین‌نامه اجرایی است ما توصیه‌ کرده‌ایم، قبل از اینکه در وزارت صمت مصوب کنید این را به استحضار اعضای کمیسیون صنایع برسانید که اگر پیشنهادی دارند اعلام کنند و اعمال شود که با نقص کمتری تصویب شود. رئیس کمیسیون صنایع درباره بحث ورود خودرو گفت: ما واردات خودرو بدون ضابطه را قبول نداریم. ما می‌گوییم دولت یک مکانیزم تعریف کند که این واردات در جهت تقویت تولید داخل باشد. یعنی اگر وارد کردیم از یک شرکت امتیازی هم برای تولید داخل بگیریم. بحث بعدی تولید ckd و skd است. ما به دنبال این هستیم که در شرایط کنونی تلاش کنیم اگر وارداتی انجام می‌دهیم حتما انتقال تکنولوژی در آن شرط شود.

واردات خودرو

مافیای واردات خودرو

مصطفی میرسلیم گفت: واردات ما کلا یک واردات سالمی نیست، قدرتمند هست و پول هم خرج می‌کند و در این دو، سه ماه آن روزی که من مساله را مطرح کردم، شاید در دی‌ماه یا بهمن‌ماه بود که از همان موضوع شروع کردند که این میرسلیمی که پشت این قضیه ایستاده، کیست و دارد چیکار می‌کند و از این حرف‌ها.

یک نماینده مجلس گفت : اصلا اصل قاچاق، قاچاقی است که دارد از طریق گمرک انجام می‌گیرد، از طریق شبکه رسمی دارد انجام می‌گیرد.

گزیده محورهای گفت و گوی مصطفی میرسلیم نماینده مجلس و عضو ارشد حزب موتلفه را می خوانید:

  • یکی از مسائل مهم ما اتفاقا قاچاق از طریق شبکه‌های رسمی است، اصلا اصل قاچاق، قاچاقی است که دارد از طریق گمرک انجام می‌گیرد، از طریق شبکه رسمی دارد انجام می‌گیرد. آن‌جا مفاسدی است که باید ما برخورد جدی با آن بکنیم و تا آن را درست نکنیم، در کاری پیشرفت نخواهیم کردوامدار کردی عده‌ای را تا آن‌ها کمک به شما کنند که این کار را انجام دهی که انجام هم گرفته است. تمام این خودروهای خارجی که تجملی است و در خیابان می‌بینید، از کجا می‌آید؟ دولت چه موقع خواست این کار را بکند؟ ولی انجام شده است.
  • ۱۰ خانواده مافیای واردات خودرو هستند. سه چهار تا دیگر هم داریم که این‌ها وابسته‌اند به همین خودروسازان که این‌ها کار واردات خودرو را انجام می‌دهند. در واردات خودرو چیزی که خیلی مهم است و باید به آن توجه کرد، این است که باید آن کسی که واردات را انجام می‌دهد، نمایندگی رسمی داشته باشد تا بتواند خدمات پس از فروش را با تایید کارخانه اصلی به مشتریان عرضه کند و بتواند ضمانت را هم محترم بشمارد. شما اگر از کارخانه اصلی خدمات پس از فروش را نخواهی، 10 درصد قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند، اگر تضمینی نخواهی، 5 درصد قیمت کاهش پیدا می‌کند.
  • شما وقتی به کسی احسان کردی، نمکش را خوردی، نمکدانش را نمی‌شکنی. چرا ما آمدیم در مجلس و گفتیم باید شفافیت باید باشد؟ نمایندگان هدیه نگیرند؟. وقتی شما هدیه گرفتی، مدیون می‌شوی. این‌ها که مشخص شد، آن وقت دیگر کسی جرات نخواهد کرد برود برای این‌که مثلا حالا راهی را باز کند، هدیه بدهد؛ بنابراین این‌ها برمی‌گردد به موضوع فساد که ما الان نمی‌خواهیم به موضوع فساد برگردیم و بحث ما چیز دیگری است.
تگ های مرتبط
ارسال نظر