سهام عدالت | شرایط واگذاری سهام عدالت

با افزایش شاخص کل بازار سهام امروز 18 مرداد 1401، ارزش سهام عدالت 490 هزار تومانی به 9 میلیون و 850 هزار و 485 تومان رسید.

سایت شماره یک:

سهام عدالت گونه‌ای یارانه است که بنابر نظر دولت نهم (ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد)، از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار شد.در اواسط دهه ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد که با این کار بیش از ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند. دولت، هدف از عرضه ​سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرد. بنابر طرح سهام عدالت ، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.در ادامه آخرین خبر از سهام عدالت را می خوانیم.

سهام عدالت

به گزارش سایت شماره یک، به نقل از جماران، امروز سه شنبه (18 مرداد 1401)، ارزش سهام عدالت 490 هزارتومانی با احتساب و اعمال تمام افزایش سرمایه های شرکت های بورسی در این سهام به 9 میلیون و850 هزار و 485 تومان رسید.

شاخص کل بازار بورس نیز با3019 واحد افزایش در ارتفاع 1.451.942 و شاخص هم  وزن در ارتفاع 390.944 واحدی قرار گرفته است.

ارزش معاملات امروز بازار بورس5000 میلیارد تومان بود که در نهایت ارزش کل بازار بورس را در رقم 5485 هزار میلیارد تومان قرار داد. 

بیشترین تاثیرگذاری شاخص بازار فولاد، تاپیکو،شبندر، کگل،خساپا، وبملت،شپنا بیشترین تاثیرگذاری بر شاخص بازار فرابورس بپاس، زاگرس،دی،صبا،شاوان، خدیزل، بمپنا فرابورس است. برخی نمادهای موجود در پرتفوی سهام عدالت در معاملات امروز با افزایش قیمت مواجه شدند.

این دو شرکت نمایندگان سهام عدالت را نمی پذیرند! 

محمد خزائی کوهپر در مورد برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت، گفت: براساس بند پنج مصوبه مصوبه شورای عالی بورس در ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ در برگزاری مجامع شرکـت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت باید نماینده سهامداران عدالت در روش غیر مستقیم توسط یک کارگروه سه نفره انتخاب و معرفی شود.

وی افزود: این کارگروه سه نفره مرکب از نماینده اعضای حقیقی شورای عالی بورس، نماینده وزارت اقتصاد به علاوه نماینده کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری عدالت هستند که برای هر مجمع شرکت سرمایه‌پذیر یک نفر از این کارگروه به عنوان نماینده سهامداران عدالت جهت اعمال حق رأی معرفی می‌شود، اما متأسفانه دو شرکت فجر انرژی خلیج فارس در نماد بفجر و پتروشیمی مارون در نماد مارون در مجمع عمومی خود از پذیرش نمایندگان سهام عدالت در این مجامع خودداری کردند که در نتیجه مجامع آنها غیرقانونی اعلام شده است.

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت  اظهار داشت: کارگروه سهام عدالت عهده‌دار همه مسائل سهامداران عدالت از جمله این که به نمایندگی از سهامداران عدالت غیر مستقیم در مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر حضور یابند، همچنین معرفی یا تغییر نمایندگان سهام عدالت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر و اعمال حق رأی و نظر نمایندگان در مجامع این شرکت‌ها را برعهده دارند.

خزائی گفت: خوشبختانه اکثر شرکتـ‌های سرمایه‌پذیر عدالت نمایندگان سهامداران را در مجامع قبول می‌کنند، فقط دو شرکت فجرانرژی خلیج فارس و پتروشیمی مارون طبق روال گذشته نماینده شرکت پالایش و پخش را به عنوان نماینده سهامداران قبول کردند و نماینده سهامداران عدالت را نپذیرفتند که این کار خلاف قانون است.

وی این را هم گفت: این دو شرکت از اجرای قانون سر باز زدند و با وجود اینکه سهامداران عدالت یک کرسی هیأت مدیره در شرکت فجرانرژی خلیج فارس و یک کرسی هیأت مدیره در پتروشیمی مارون دارند، اما مجامع این دو شرکت از پذیرش نماینده قانونی سهامداران عدالت خودداری کرده‌اند. در نتیجه مجمع این دو شرکت لغو شد و علاوه بر ابطال مجامع قرار شد آگهی مجدد برای برگزاری مجامع این شرکت‌ها برگزار شود و هزینه مجامع اول از جیب مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت‌ها پرداخت شود و مدیران این شرکت‌ها به کمیته تخلفات بورسی سازمان بورس معرفی شوند.

دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت ادامه داد: شرکت پالایش پخش در گذشته و قبل از آزادسازی سهام عدالت مصوبه‌ای داشت که نماینده این شرکت در مجامع شرکت‌ها به عنوان نماینده شرکت مادرتخصصی حضور پیدا می‌کرد، اما بعد از آزادسازی دیگر نماینده شرکت مادرتخصصی محلی از اعراب ندارد و باید نماینده کارگروه سهام عدالت به نمایندگی از سهامداران در این مجامع شرکت کنند.

خزائی گفت: هفته آینده مجمع جدید این دو شرکت باید برگزار شود و هزینه مجامع نیز توسط مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره تأمین شود.  

وی در مورد اصلاح آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت اظهار داشت: اصلاح آیین‌نامه اجرایی در کمیته سه نفره سهام عدالت در دست بررسی است. جلسات مختلفی در این زمینه برگزار شده، اما هنوز اصلاح آیین‌نامه نهایی نشده است و زمانی برای پایان اصلاح آیین‌نامه پیش‌بینی نمی‌شود و احتمالاً زمان‌بر خواهد بود.

 سهام عدالت

سود سهام عدالت چند برابر شد؟

به گزارش شماره یک، به نقل از تسنیم، پیمان حدادی دستیار ویژه و مشاور رییس سازمان بورس در امور سهام عدالت در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، با اشاره به اینکه سود نقدی پرداخت شده به سهامداران سهام عدالت سال گذشته حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بود، نوشت: با توجه به برگزاری مجمع فولاد و در پیش بودن مجامع فارس، جم، حکشتی، شراز، رمپنا و دیگر شرکت‌ها، پیش بینی می‌ شود.

وام ودیعه مسکن

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر