قیمت مرغ| قیمت مرغ امروز

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به مازاد تولید، مرغ در مرغداری و خرده فروشی‌ها کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود.

سایت شماره یک:

قیمت مرغ طی دو سال اخیر جهش بی سابقه ای را تجربه کرد. قیمت مرغ تحت تاثیر افزایش نرخ ارز افزایش یافت. قیمت مرغ به نرخ نهاده های دامی وابسته است. با حذف ارز  4200 تومانی قیمت مرغ با نرخ دلار نیمایی عرضه خواهد شد که نوسانات قیمت مرغ در این روزها به همین دلیل است. افزایش قیمت مرغ منجر به کاهش مصرف این کالا در بین مردم به ویژه اقشار کم درآمد شده است.

 مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به مازاد تولید، مرغ در مرغداری و خرده فروشی‌ها کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود.

حبیب اسداله نژاد گفت: متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری، ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان و مرغ گرم، ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است که با نرخ مصوب، ۱۵ هزار تومان فاصله دارد.

به گفته او، با توجه به جوجه ریزی فروردین و اردیبهشت، مشکلی در بحث تولید نداریم و پشتیبانی امور دام برای حمایت از مرغداران اقدام به جمع آوری مرغ مازاد از سطح بازار کرده است.

آقای اسداله نژاد از توزیع روزانه ۷ هزار تن مرغ در سطح کشور و هزار تا هزار و ۲۰۰ تن مرغ در تهران خبر داد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با اصلاح نظام یارانه، دولت به منظور حمایت از مرغداران تسهیلاتی با شرایط آسان ابلاغ کرده که ۳۰ درصد هزینه‌های تولید را پوشش می‌دهد و نرخ این تسهیلات برای واحد‌های کمتر از ۳۰ هزار قطعه ۱۰ درصد، ۳۰ تا ۵۰ هزار قطعه ۱۲ درصد و بالای ۵۰ هزار قطعه ۱۴ درصد است.

بنابر اعلام وزیر جهاد کشاورزی، روزانه هزار تن مرغ مازاد به منظور تامین ذخایر از سوی پشتیبانی امور دام از سطح بازار جمع آوری می‌شود.

تاثیر حذف ارز بر قیمت مرغ

هیات مدیره انجمن توزیع‌کنندگان نهاده کشور در نامه‌ای به اعضای خود، از حذف ارز ترجیحی خبر داد.

هیات مدیره انجمن توزیع‌کنندگان نهاده کشور در این نامه آورده است: با حضور نمایندگان اکثریت تشکل‌های ملی صنعت طیور کشور، جلسه‌ای با دماوندی نژاد، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برگزار و مقرر شد که از اول دی ماه (امروز) نرخ ارز تخصیصی جهت واردات نهاده‌های دامی بر مبنای ارز نیمایی (٢۴٠١٩٠ ریال) محاسبه شود.

همچنین به واردکنندگان نهاده که کالای رسوبی در بنادر کشور دارند، تا پایان دیروز ٣٠ آذر فرصت داده شده بود تا نسبت به تکمیل مدارک جهت تخصیص ارز ترجیحی اقدام کنند.

قرار است امروز اول دی ماه جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره انجمن توزیع‌کنندگان نهاده و معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی جهت بررسی آینده توزیع نهاده در کشور برگزار شود.

قیمت مرغ با دلار 24 هزار تومان حساب می شود

یک مقام مسئول با اشاره به حذف ارز ۴٢٠٠ تومانی از ابتدای دی، گفت: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (٢۴ هزار و ١٩ تومان) تغییر می کند.

مجید موافق قدیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان کشور گفت: وزارت جهاد کشاورزی از اول دی ماه ۱۴۰۰ ارائه لیست و معرفی واردکنندگان کالاهای اساسی را برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به بانک مرکزی متوقف می کند.

وی تصریح کرد: براین اساس از ابتدای دی ماه نرخ ارز نهاده های دامی و گوشت مرغ به دلار نیمایی (٢۴ هزار و ١٩ تومان) تغییر می کند که نرخ این ارز نیز بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه میشود.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد : محاسبه محموله های روی آب و تخلیه نشده نیز با ارز ترجیحی انجام می شود. ضمن اینکه طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی سهمیه دام عشایر و روستایی و همچنین پرورش دهندگان طیور در سامانه بازارگاه تا آخر آذر تامین و تدارک دیده شده است تا نگرانی تولیدکنندگان کاهش پیدا کند.

این فعال صنفی اضافه کرد : کارخانجات تولیدکننده خوراک که تنخواه سهمیه ای برای تولید خوراک طیور دارند موظفند نهاده را در قالب خوراک دامی تولید و عرضه کنند. ضمن اینکه مقرر شده وزارت جهاد کشاورزی در باب سرمایه در گردش تسهیلاتی به کارخانجات خوراک دام اختصاص دهد.

قدیری در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه تکلیف کسانی که محموله های ۹۰ درصدی و یا رسوبی دارند، چه خواهد شد؟، گفت: این گروه از واردکنندگان باید پیگیری می‌کردند که تا پایان آذر ماه برای تخصیص و دریافت ارز به بانک مرکزی معرفی شوند، در غیر این صورت بلا تکلیف خواهند بود و زیان هنگفتی را متحمل می شوند که لازم است سیاستگذار اقتصادی نیز در این خصوص چاره ای بیاندیشید.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین درباره اینکه وضعیت بازار محصولات پروتئینی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چگونه خواهد بود و دولت چه تدبیری برای مدیریت بازار این محصولات اندیشیده است، گفت: یکی از اقدامات بر این صورت است که شرکت های مباشر وزارت جهاد کشاورزی یعنی شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام با حجم انبوه ذخایری که تامین کرده اند کالاهای خود را به قیمت تمام شده نیمایی (قیمت حاشیه ی بازار) به بازار عرضه کنند.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران توضیح داد: براین اساس تمام واردکنندگانی که ارز دولتی گرفته و کالا وارد کرده اند اما کالای خود را به بازار عرضه نکرده اند و محصول وارداتی آنها در انبار است، مکلف شده اند محموله های خود را به مباشرین تحویل دهند تا تحت نظارت آن ها توزیع شود.

وی اضافه کرد: همچنین این افراد با پرداخت مابه التفاوت مجاز به عرضه کالای خود به قیمت تمام شده نیمایی در بازار هستند.

قدیری درباره نگرانی های تولیدکنندگان مبنی بر اینکه به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، محصولات تولیدی روی دست تولیدکننده می ماند، گفت : مقرر شده در حوزه محصولات تولیدی شیر، گوشت وتخم مرغ که در بازار متقاضی برای آن وجود ندارد، شرکت پشتیبانی امور دام ورود و آنها را جمع آوری کند.

وی از رفع ممنوعیت صادرات و حذف قیمت گذاری دستوری به دنبال اجرای این طرح خبر داد و گفت : اگرچه برخی تشکل های تولیدی خواستار جمع شدن سامانه بازارگاه هستند اما این سامانه با هدف رصد و پایش نهاده ها به کار خود ادامه می دهد. ضمن اینکه سهمیه ها در این سامانه حذف و امکان خرید نسیه و اعتباری نیز فراهم می شود. همچنین اصلاح جدی سامانه بازارگاه در دستور کار قرار گیرد تا قدرت رقابت در نزد فعالین اقتصادی توسعه پیدا کند.

قدیری اضافه کرد: با توجه به تغییر نرخ ارز دولتی به نیمایی برای کالاهایی که وزارت جهاد کشاورزی متولی آن است، وزارت خانه مذکور درخواست تامین ۲۷ هزار میلیارد تومن تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تولید کنندگان را از هییت دولت کرده است.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه تصمیمات فوق قبلا نیز چندین بار قرار بود که اجرا شود اما به دلایل متعددی چنین اتفاقی رخ نداد، گفت:در حال حاضر احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیار زیاد و تقریبا قطعی است و ما آماده هر نوع کمک و همیاری به دولت محترم در جهت اجرای هر چه مناسب تر این طرح با کمترین تنش بازاری هستیم.

قدیری ادامه داد: در صورت اجرای این طرح صف ثبت سفارش و تخصیص و تامین ارز کالاهای نیمایی به شدت متراکم می شود و احتمال جا به جایی اولویت های کالایی در زمینه تامین و تخصیص ارز نیمایی بسیار بالاست بنابراین اتخاذ تدابیر و اقدامات فوری برای ثبت سفارش و تامین و تخصیص ارز کالاهای نیمایی هدف به فوریت ضرورت دارد.

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر