در حالی که ۷۰ روز از امسال گذشته است بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان با حقوق سال قبل روز‌های زندگی خود را می‌گذرانند.

سایت شماره یک:

حقوق بازنشستگان هر ساله با تصمیم دولت تغییر می کند و افزایش می یابد. حقوق بازنشستگان یکی از دغدغه های اصلی بازنشستگان است. حقوق بازنشستگان با نوسان تورم باید تغییر کند و متناسب با آن باید بیشتر شود تا امرار معاش بازنشستگان دچار مشکل نشود . حسین سوری (فعال صنفی بازنشستگان کشوری) از دو فقره افزایش​ حقوق بازنشستگان کشوری در سال جاری خبر داد. افزایش حقوق بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی است و این نگرانی مستمری بگیران را بیشتر از قبل کرده است.

سازمان تامین اجتماعی جمعیت شاغلین غیر دولتی و بعضی از دولتی ها را تحت پوشش دارد و از نظر جمعیت تحت پوشش بزرگ ترین صندوق بازنشستگی است.

بر اساس آمار سال قبل از مجموع جمعیت تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی، ۳۷ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۴۶۹ نفر بیمه شده و ۷ میلیون و ۲۰۹ هزار و ۵۴۲ نفر مستمری بگیر هستند.

همچنین از مجموع بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی بیمه شدگان اجباری با ۱۰ میلیون، ۷۸ هزار و ۷۳ نفر بیشترین تعداد بیمه شدگان اصلی سازمان تامین اجتماعی را تشکیل می دهند و بیمه شدگان خاص با ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۱۴۰ نفر، مقرری بگیران بیمه بیکاری با ۲۱۳ هزار و ۹۸۲ نفر و بیمه شدگان توافقی با ۱۵۸ هزار و ۹۹۳ نفر دیگر گروه های بیمه شدگان اصلی این سازمان هستند.

طبق آمار ۶۵ درصد جامعه حدود چهار میلیون نفری بازنشستگان کارگری (حدود ۲.۵ میلیون خانواده)، حداقل بگیران یا زیر حداقل بگیر هستند.

از ۷ اردیبهشت که افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مصوب و به هیات دولت ارسال شد جامعه چند میلیون نفری بازنشستگان در انتظار هستند تا هیات وزیران این مصوبه را تصویب کنند. اما جلسه سه شنبه هیات دولت به پایان رسید و خبری از تصویب افزایش حقوق سال جدید برای بازنشستگان نشد.

معوقات پرداخت می شود

موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفته که طبق قانون، میزان افزایش حقوق باید در دولت و هیات وزیران به تصویب برسد. این مصوبه هنوز تصویب و به ما ابلاغ نشده است به محض ابلاغ، حقوق بازنشستگان را پرداخت خواهیم کرد و این موضوع در حال بررسی و کارشناسی در دولت است.

آنطور که سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده معوقات فروردین و اردیبهشت همراه با حقوق خرداد و تیر پرداخت می شود که البته این موضوع در گرو تصویب افزایش حقوق بازنشستگان در خرداد است.

همچنین عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت از ابتدا به دنبال افزایش حقوق بازنشستگان بوده است که این افزایش حقوق بعد از تصویب اطلاع رسانی و به زودی به حساب بازنشستگان واریز خواهد شد.

این ها حرف های تکراری این روزهاست که مرتب به گوش می رسد بازنشستگان اما می گویند چطور باید با حقوق سال قبل و قیمت های سال جدید روزهایی زندگی خود را بگذرانند.

افزایش حقوق بازنشستگان در هاله ای از ابهام

دبیر اجرایی خانه کارگر گفت: افزایش حقوق بازنشستگان دیگر از حالت عادی خارج شده و پروسه تصویب آن طولانی شده است و در خرداد هستیم و هنوز افزایش حقوق اعمال نشده است.

به گفته قربانی، اینطور به نظر می رسد که چون مستمری بازنشستگان کشوری و لشکری ۱۰ درصد افزایش داشته است دولت سعی دارد که برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم این اتفاق بیفتد، اما بازنشستگان کارگری می گویند باید مصوبه شورای عالی کار اجرا شود و ۳۸ درصد افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح اعمال شود.

بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد باتوجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

افزایش حقوق بازنشستگان ۱۰ درصد است؟

به صورت مشخص شیوه نگارش بخش مربوط به افزایش حقوق قانون بودجه ۱۴۰۱ با ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی در تعارض بود. به صورت عرفی سایر مستمری سطوح با نیم نگاهی به مصوبه شورای عالی کار در مورد افزایش دستمزد سایر سطوح تعیین می‌شود.

دستمزد سایر سطوح به کارگرانی تعلق می‌گیرد که درآمد ثابتی بیش از حداقل مزد مصوب داردند. برای سال ۱۴۰۱ شورای عالی کار با افزایش ۵۷ درصدی حداقل مزد و افزایش ۳۸ درصدی سایر سطوح موافقت کرد.

واضح است که اگر برای افزایش مستمری سال ۱۴۰۱، شرط قانون بودجه جایگزین ماده ۹۶ می‌شد. حقوق بازنشستگان بالای حداقل در سقف ۱۰ درصد زیاد می‌شد و احتمال نزدیک شدن آن به رشد ۳۸ درصدی دستمزد سایر سطوح وجود نداشت.

 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر