قیمت طلا| قیمت طلا امروز

قیمت‌ طلا و سکه امروز چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱، روند کاهشی دارد و سکه از مرز ۱۵ میلیون تومانی که دیروز به آن رسیده بود، عقب‌نشینی کرده است. نوسانات و سیگنال‌های موثر بر بازار طلا را بخوانید.

سایت شماره یک:

قیمت طلا مدام در حال نوسان است قیمت طلا رو به کاهش است ولی قیمت طلا هنوز کاهش چشمگیر پیدا نکرده است ولی انتظار می رود قیمت طلا در روز های آینده کاهشی شود ولی اگر قیمت طلا کاهش پیدا کند تقاضا برای خرید زیاد می شود ولی طلا فروشان ضرر بسیاری می کنند.

 امروز در بازار طلا و سکه نوساناتی وجود داشت. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر افزایشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸ گرم اکنون یک میلیون و ۳۶۰ هزار و ۸۶۰ تومان داد و ستد می‌شود. این نرخ نسبت به روز گذشته در همین ساعات حدود چهار هزار تومان کمتر است اما تفاوت چندانی با نرخ طلا در ساعت ۱۹ دیروز ندارد. قیمت طلا در روز‌های پیش از آن تا محدوده یک میلیون و ۳۴۵ هزار تومان نیز پایین آمده بود.

اما قیمت سکه طرح جدید در این لحظه روند کاهشی دارد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است. دیروز نرخ سکه تا ۱۴ میلیون و  ۹۰۰ هزار تومان نیز داد و ستد می‌شد. در روزهای پیش از آن، نرخ سکه تا ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان هم کاهش یافته بود.

در عین حال، قیمت سکه طرح قدیم، اکنون روند صعودی دارد و به ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است. این نرخ با روز گذشته در همین ساعات تفاوتی ندارد.

نرخ اونس جهانی نیز در لحظه تنظیم این خبر افزایشی است و با قیمت ۱۷۲۳ دلار معامله می‌شود.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله طلا و سکه، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند.

دیشب و امروز هم سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازار دلار ارسال شده است.

بهترین زمان تصمیم‌گیری

معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه تاکید کرد که بهترین توافق ممکن روز میز است.

«انریکه مورا» نوشت: بهترین توافق ممکن برای همه طرف‌ها روی میز است. این امر منافع اقتصادی روشن و قابل اندازه‌گیری برای مردم ایران و منافع قابل تایید عدم اشاعه را برای جامعه بین‌المللی تضمین می‌کند. از همه طرف‌ها دعوت می‌کنم آخرین گام را بردارند (ایرنا).

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز گذشته در یادداشتی نوشت که «اگر می‌خواهیم توافق هسته‌ای را حفظ کنیم، اکنون زمان تصمیم‌گیری است.»

او توضیح داد: پس از ۱۵ ماه گفتگوی شدید و سازنده در وین و اعاملات بی‌شمار با مشارکت‌کنندگان در برجام و ایالات متحده به این نتیجه رسیدم که فضا برای مصالحه‌های اساسی اضافی به پایان رسیده است. من متنی بر روی میز گذاشته بودم که با جزئیات روند رفع تحریم‌ها و همچنین گام‌های هسته‌ای لازم برای احیای برجام را تشریح می‌کرد.

هماهنگ‌کننده مذاکرات توافق هسته‌ای عنوان کرد: این متن، بهترین توافقی است که من به عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات آن را ممکن می‌بینم (ایسنا).

حال ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: ما درحال بررسی پیش نویس تفاهم برای بازگشت متقابل به پایبندی کامل برجام هستیم که جوسپ بورل با ما و همچنین ایران به اشتراک گذاشته است. ما پاسخ خود را به صورت مستقیم به اتحادیه اروپا اعلام خواهیم کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: امیدواریم که ایران در نهایت از فرصتی که مدتی در مقابل این کشور قرار دارد، استفاده کند.

او مدعی شد که احیای برجام همچنان به سود منافع ملی واشنگتن است اما این فرصت نامحدود نیست (ایرنا).

توافق به هر قیمتی را نمی‌خواهیم

در این میان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب ۳۰ تیر ماه در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ بیان کرد: ما الان در نقطه‌ای هستیم که متن آماده‌ای در مقابل ماست که در بیش از ۹۵ الی۹۶ درصد محتوا با همه طرف‌ها اتفاق نظر داریم، ولی در این متن همچنان یک نقص مهم وجود دارد و اینکه ما باید از مزایای کامل اقتصادی توافق برخودار شویم.

او افزود: ما نمی‌خواهیم از یک روزنه دو بار گزیده شویم. برای برخوردار شدن از مزایای کامل اقتصادی برجام، آمریکایی‌ها باید تعهدات و تضمین‌هایی را بپذیرند…برای رسیدن به توافق خوب،‌ قوی و پایدار جدی هستیم. توافق را به هر قیمت و هر توافقی را نمی‌خواهیم (فارس).

برجام شکست می‌خورد؟

یک دیپلمات پیشین کشورمان با ابراز عقیده مبنی بر اینکه احتمال جدی وجود دارد که برجام شکست بخورد، گفت: ایران برای بهبود روابط منطقه‌ای خود با برجام و بدون برجام باید برنامه داشته باشد.

حسین موسویان، در یک نشست توضیح داد: وی با بیان اینکه در صورت عدم حصول برجام و روی کار آمدن جمهوری خواهان در کاخ سفید گفت: آن‌ها فشار حداکثری خود علیه تهران را ادامه خواهند داد و در این ارتباط با کشور‌های غربی علیه ایران اجماع خواهند داشت. سعی می‌کنند سیاست ایران‌هراسی در منطقه را گسترش دهند و از این موضوعات برای فشار هر چه بیشتر بر تهران استفاده کنند.

این دیپلمات پیشین کشورمان گفت: اگر برجام شکست خورد بهتر است که ایران پلن B نیز داشته باشد که بتواند موضوع خصومت‌ها بین ایران و آمریکا را نیز که ممکن است به حداکثر برسد به نوعی مدیریت کند (ایسنا).

قیمت طلا و سکه به چه سمتی می‌رود؟

علی طباطبائی، کارشناس بازارهای مالی، معتقد است دولت با اقدامات کنترلی در حال سرکوب قیمت دلار است اما این روند نهایتا تا دو الی سه ماه دیگر می‌تواند ادامه یابد.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: دولت قیمت دلار را در ماه‌های پیش رو با سرکوب قیمتی کنترل می‌کند. مشروط بر اینکه اتفاق خارق‌العاده‌ مثبت یا منفی در بحث مذاکرات وین رخ ندهد و همین شرایط مبهم ادامه یابد.

این کارشناس بازارهای مالی تاکید می‌کند: اما زمانی که بانک مرکزی دیگر منابع مالی کافی را در اختیار نداشته باشد، دلار به طرف سطوح بالاتر حرکت می‌کند.

طباطبائی در مورد قیمت طلا و سکه هم می‌گوید: قیمت جهانی طلا احتمالا تا اوایل سال ۲۰۲۳ که مصادف با اوایل دی سال جاری است، دیگر ریزش سنگینی را تجربه نکند. پیش‌بینی می‌شود طلا در میان‌مدت، به خاطر تعدیل نسبی سیاست‌های انقباضی آمریکا، صعود مجددی را تجربه کند. اما در درازمدت روند طلای جهانی احتمالا نزولی خواهد بود.

او بیان می‌کند: اگر اتفاق عجیبی در بازار ارز کشور رخ ندهد و سیاست کنترل قیمتی ادامه یابد، احتمالا در میان‌مدت طلای داخلی نیز از نوسانات اونس پیروی می‌کند. به گونه‌ای که پس از ریزشی اندک، به صورت موقت در چند ماه آینده روند صعودی به خود بگیرد. اما در صورتی که اخبار منفی از مذاکرات، قیمت دلار را صعودی کند، سناریو ممکن است به صورت کامل عوض شود.

پیش‌بینی معامله‌گران چیست؟

اقتصادنیوز در این مورد نوشت: عده ای از معامله‌گران معتقدند درصورتی که مرز ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از دست برود احتمال برگشت تا ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وجود دارد.

برخی دیگر از فعالان بازار سکه می گفتند در صورتی که بازار ارز از لاک احتیاط اخبار برجام خارج شود و آرایش صعودی به خود بگیرد قیمت سکه هم می‌تواند رشد را تجربه کند.

تگ های مرتبط
ارسال نظر