قیمت دلار| قیمت دلار الان| قیمت دلار امروز

قیمت دلار امروز دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱، بر خلاف روزهای گذشته روند افزایشی دارد و به کانال ۲۹ هزار تومانی بازگشته است. به نظر می‌رسد طولانی شدن روند بررسی پاسخ ایران از سوی اروپا و آمریکا، جو خوشبینی را در بازار کاهش داده است. اخبار و سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.

سایت شماره یک:

دلار امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشت. قیمت دلار در صرافی ملی با کاهش نسبت به روز گذشته، ۲۶۸۳۳ تومان اعلام شد.

اما دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، بر خلاف روزهای اخیر روند افزایشی دارد. ارز آمریکایی که روز گذشته در کانال ۲۸ هزار تومان در مسیر نزول قیمت بود، امروز به کانال ۲۹ هزار تومان رفته است. در ساعات پایانی معاملات غیرقانونی در روز گذشته، قیمت دلار بر خلاف قبل، صعودی و به سطح ۲۹ هزار تومان نزدیک شد.

امروز قیمت‌های پیشنهادی برای معاملات نقدی از کانال ۲۹ هزار تومان آغاز شده است و در ادامه نیز روند افزایشی دارد. به گونه‌ای که به حدود ۲۹,۵۵۰ رسیده است. روز گذشته کف و سقف قیمت دلار، ۲۸,۲۲۰ تا ۲۹,۰۲۰ بود. اما روند در کل کاهشی شده بود.  امروز اما، روند قیمتی هم برای دلار نقدی و هم معاملات غیرقانونی فردایی، افزایشی است.

دلار توافقی نیز به کانال ۲۸ هزار تومان صعود کرده و به ۲۸,۷۳۰ نیز رسیده است. دلار هرات هم روند افزایشی دارد و به کانال ۲۹ هزار تومان رسیده است.

در این میان، به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت دلار نیمایی امروز با ۰،۰۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، به قیمت ۲۶۳۵۴ تومان معامله می‌شود.

همچنین قیمت ارز آمریکایی در سامانه متشکل ارز نیز با ۰،۱۴ افزایش به ۲۶۹۴۰ تومان رسیده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت دلار

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله دلار، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. در این روزها نیز سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازار دلار ارسال شده است. بعد از چند روز وجود جو خوشبینی در بازار ارز، به نظر می‌رسد کمی از تصورات مثبت معامله‌گران کاسته شده است.

اقتصادنیوز در این مورد نوشت: عده‌ای از معامله گران معتقدند که هر چقدر که روزهای تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای طولانی‌تر شود ممکن است جو خوشبینی‌ها نیز کاهش پیدا کند. تقریبا شش روز از ارسال پاسخ برجامی ایران به اتحادیه اروپا می گذرد و هنوز واکنش قطعی از سوی آمریکا نسبت به این موضوع نشان داده نشده است.

موضوعات مهمی باقی‌مانده‌اند

ایسنا هم به نقل از سخنگوی وزیر امور خارجه نوشت: هنوز از سوی طرف مقابل، مشخصا آمریکایی‌ها، پاسخی به پیشنهاد طرف اروپایی دریافت نشده است و زمانی می‌توانیم از نتیجه‌بخش بودن مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است.

ناصر کنعانی در نشست خبری خود در این ارتباط افزود: ما همچنان در مسیر مذاکره هستیم. اگر ایران نیازمند توافق است حتما طرف اروپایی و آمریکایی بیش از ایران نیازمند توافق هستند.

وی افزود: موضوعات باقی مانده هرچند ممکن است به نسبت اندک باشند ولی موضوعات مهمی هستند و باید در مورد آنها تصمیم‌گیری و توافق شود.

کنعانی گفت: تا این جا در مورد مذاکرات پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشته‌ایم، اما مذاکرات یک مجموعه است و باید روی هم موضوعات مرتبط با مذاکرات توافق شود و تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشود، نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیده‌ایم.

پیش‌بینی قیمت ارز

علی‌اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان، معتقد است هیجانات و جوی که در روزهای گذشته بر اثر خوش‌بینی بیش از اندازه در مورد مذاکرات در بازار ایجاد شده بود، برخی معامله‌گران را به بروز رفتارهای هیجانی کشاند.

او افزود: قیمت‌های کنونی واقعی نیست و کمتر از ارزش ذاتی دلار است. قیمت دلار بر اساس واقعیت‌های اقتصادی برای آغاز سال جاری حدود ۳۵ هزار تومان برآورد می‌شد. بر اساس تفاضل نرخ تورم و بهره در ایران و کشورهای حوزه دلار، می‌توان رقم واقعی ارز را برآورد کرد. بر این اساس قیمت‌های کنونی بسیار کمتر از ارزش ذاتی است.

رئیس اسبق کانون صرافان افزود: اصل عرضه و تقاضا نیز بر بازار ارز تاثیر جدی می‌گذارد. اکنون نوعی خوشبینی غیرواقعی بر بازار حاکم است. در واقع معامله‌گران تصور می‌کنند که توافق هسته‌ای بدون شک امضا می‌شود، به صورت فوری به مرحله اجرا می‌رسد و بالافاصله نیز معجزه می‌کند. به زودی مشخص می‌شود که این تصورات تا چه حد غیرواقعی است.

او ادامه داد: متاسفانه بانک مرکزی که باید بازار را به درستی هدایت کند و با تزریق مثبت و منفی به موقع، مانع از شکل‌گیری اینگونه خوشبینی‌های اشتباه در میان معامله‌گران و در نتیجه ضرر و زیان آنها شود، برعکس عمل می‌کند. در واقع بانک مرکزی در مواردی که باید تزریق را کاهش دهد، حجم عرضه را افزایش می‌دهد.

او افزود: در این شرایط که بازار از متغیرهای اقتصادی پیروی نمی‌کند، نمی‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد. موضوع تحت تاثیر اخبار مذاکرات وین و اقدامات بازارساز قرار دارد.

منبع: تجارت نیوز

تگ های مرتبط
ارسال نظر