قیمت طلا و سکه| بازار قیمت طلا و سکه| کاهش قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه همچنان با نوساناتی همراه است. طلا و سکه بر خلاف روز گذشته، با افزایش قیمت همراه بود. علت این نوسانات چیست؟ چه زمانی حباب سکه منفی می‌شود؟

سایت شماره یک:

قیمت طلا مدام در حال نوسان است قیمت طلا رو به کاهش است ولی قیمت طلا هنوز کاهش چشمگیر پیدا نکرده است ولی انتظار می رود قیمت طلا در روز های آینده کاهشی شود ولی اگر قیمت طلا کاهش پیدا کند تقاضا برای خرید زیاد می شود ولی طلا فروشان ضرر بسیاری می کنند.

 با توجه به اینکه هنوز خبر قطعی از نتیجه مذاکرات وین منتشر نشده است، بازارهای مالی به آن واکنش نشان دادند. با شروع مذاکرات، قیمت دلار شروع به ریزش کرد و تا ۲۸ هزار تومان نیز پیش رفت. اما دوباره به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت و قیمت دلار آزاد در برخی از کانال‌های تلگرامی ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

اما بازار طلا و سکه نیز از این نوسانات دور نماند و با شروع مذاکرات، با کاهش همراه شد. این کاهش قیمت تا جایی ادامه داشت که قیمت سکه برای مدت کوتاهی وارد کانال ۱۲ میلیون تومان شد. اما این کاهش نیز ادامه‌دار نبود و مجددا وارد کانال ۱۳ میلیون تومان شد.

سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت طلا و سکه امروز را افزایشی اعلام کرد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار، امروز دوشنبه ۳۱ مرداد با ۲۹,۷۰۰ تومان افزایش، ۱,۲۶۵,۸۰۰ معامله شد.

اما قیمت سکه طرح جدید با وجود وارد شدن به کانال ۱۲ میلیون تومانی، در ساعات پایانی روز کانال ۱۳ میلیون تومان را پس گرفت و به ۱۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. سکه امامی امروز وارد سطح ۱۴ میلیون تومانی شده است.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم هم به ۱۳ میلیون تومان رسید.

روند نوسانی ادامه دارد؟

چرا قیمت طلا و سکه برخلاف روزهای اخیر، افزایشی شد؟

امید موسوی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر تلاطم در بازار طلا افزایش یافته و حباب سکه به ۱۰ درصد رسیده است.

او توضیح داد: افت قیمت‌ها به دلیل اخباری بود که از مذاکرات منتشر شد. اما برگشتن قیمت‌ها به کانال بالاتر، به دلیل کاهش عرضه به بازار است. البته باید به این نکته توجه داشت که افت قیمتی به صورت لحظه‌ای بود و ادامه‌دار نیست.

حباب سکه منفی می‌شود؟

موسوی گفت: اگر توافق حاصل شود و اونس جهانی به هزار و ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار برسد، همچنین دلار به کانال ۲۵ هزار تومان وارد شود، امکان صفر شدن و حتی منفی شدن حباب وجود دارد. این شرایط البته کمی بعید است.

او توضیح داد: در این شرایط سکه به ۱۱ میلیون تومان نیز خواهد رسید. اما این ریزش قیمت برای ربع‌سکه و نیم‌سکه بیشتر خواهد بود. زیرا این دو حباب بیشتری دارند.

دو سناریو برای عدم توافق برجام

اگر نتیجه نهایی برجام مثبت نباشد، سرنوشت طلا و سکه چه می‌شود؟

این کارشناس بازارهای مالی در ادامه توضیح داد: اگر روند مذاکرات به صورت فرسایشی ادامه داشته باشد، قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان می‌رسد. در نتیجه سکه نیز همراه با آن رشد می‌کند و در کانال ۱۴ میلیون تومانی افزایش می‌یابد.

او گفت: اما اگر خبر عدم توافق به صورت قطعی منتشر شود، امکان رسیدن سکه به بالای ۲۰ میلیون تومان وجود دارد.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

رادپور گفت: این کاهش قیمت به دلیل ریزش قیمت دلار و همچنین امیدواری بازار به نتایج مذاکرات وین است. می‌توان گفت اونس جهانی در حال حاضر اثر جزئی بر قیمت‌ها دارد و قیمت طلا و سکه ارتباط چندانی با اونس جهانی ندارد.

او افزود: برجام می‌تواند بازار دلار را تحت تاثیر قرار دهد. البته در حالت عادی، اونس جهانی نیز بر قیمت طلا و سکه تاثیر می‌گذارد. این دو عامل در کنار هم مشخص‌کننده قیمت طلا و سکه در کشور هستند.

این کارشناس بازارهای مالی توضیح داد: اگر توافق صورت گرفته در برجام، مانند توافق سال ۹۵ باشد، درآمد نفتی کشور افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه مقدار زیادی ارز وارد کشور می‌شود. این اتفاق بر تمام قیمت‌ها تاثیر خواهد گذاشت.

پیش بینی آینده قیمت طلا در سال ۱۴۰۱

به عقیده چارلی موریس، مدیر صندوق خانه آتلانتیک سرمایه گذاری در بازار طلا جذاب تر و سود حاصل از آن چشمگیر تر از سرمایه گذاری در بورس است .

پیش بینی موریس از چشم انداز بازار طلا مثبت بوده و قابلیت نقدشوندگی آن را بالا می داند .

او می گوید: من به شخصه بیشتر سبد سهامم را به طلا اختصاص داده ام؛ شاید در کوتاه مدت سود کمتری به دست بیاورم اما نگران این نیستم که هر رویدادی در هر نقطه از جهان سرمایه ام را هدر دهد .

به گفته تحلیلگران، کاهش ارزش دلار و تاثیرات احتمالی تورم در نتیجه اجرای محرک های اقتصادی در آمریکا، عوامل اصلی افزایش قیمت طلا هستند.

بسیاری از تحلیلگران اما معتقدند طلا امسال همچنان از سیاست پولی انبساطی و نرخ واقعی بهره پایین منفتع خواهد بود .

اوله هانسن، تحلیلگر ساکسو بانک می گوید: «تا زمانی که سود اوراق قرضه بالاتر رود، بازار طلا برای یافتن جای پا با چالش مواجه است.»

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر