سفر اربعین

حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور گفت: دو میلیون و بیست هزار نفر از زائران عتبات عالیات از مرزهای کشور خارج شده‌اند.

سایت شماره یک:

 زن بارداری که عازم مراسم اربعین بود، نوزادش در مسیر زیارت به دنیا آمد.

به نقل از همشهری‌آنلاین، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز از زایمان مادر بارداری که برای شرکت در مراسم اربعین عازم کربلا بود، خبر داد.

حبیب حی‌بر گفت: این زن باردار اهوازی برای شرکت در پیاده روی اربعین عازم مرز چذابه شده بود که در بخش زایشگاه بیمارستان طریق‌القدس بُستان زایمان کرد.

وی در ادامه با تقدیر از مدیران شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشت آزادگان و زحمات تیم درمان بیمارستان طریق‌القدس بستان، گفت: خوشبختانه حال عمومی مادر و فرزند هردو رضایت‌بخش است و تحت مراقبت هستند.

اطلاعیه ستاد مرکزی اربعین درباره مسدودی مرزهای عراق

ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) در اطلاعیه شماره ۹ اعلام کرد مرزهای منتهی به عراق مسدود است و زائران به مرزها مراجعه نکنند.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، متن این اطلاعیه به این شرح است:

«انا من حسین»

بسمه تعالی

به اطلاع ملت عزیز و محبان اهل‌بیت (علیهم السلام) و تمامی متقاضیان سفر اربعین حسینی(ع) می‌رساند به‌منظور تأمین امنیت جان و حفظ سلامت زائران گرامی:

مرزهای منتهی به عراق مسدود است، زائران عزیز به هیچ وجه تا اطلاع ثانوی به مرزها مراجعه نکنند.

توصیه اکید می‌شود زائران محترمی که در عراق هستند در برگشت خود تسریع کنند و ماندگاری را در کربلا کوتاه کنند و بیشتر از یک روز اقامت نداشته باشند.

تامین ۸۰۰ هزار اتوبوس برای بازگشت زائران اربعین

به نقل از عصرایران، تعدادی از خودروها که در معابر رها شده بودند همکاران ما به پارکینگ‌ها منتقل کرده‌اند و از طریق ارسال پیامک به صاحب خودرو به آن‌ها اعلام شده است که خودروی‌شان به چه پارکینگی منتقل شده است.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا با تاکید بر اینکه مردم به هیچ عنوان به سمت مرزهای منتهی به عراق سفر نکنند درباره ساماندهی برخی خودروهای رها شده در معابر از سوی زائران توضیحاتی ارائه کرد.

محمد شرفی، رئیس کمیته امنیتی انتظامی ستاد مرکزی اربعین و فرمانده قرارگاه اربعین فراجا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره وضعیت مرزها گفت: برای بازگشت زائران از مرز موضوع تامین اتوبوس‌ مطرح است که کمیته حمل و نقل این وظیفه را برعهد دارد، البته این کمیته با فراجا نیز در تعامل است و قرار است ۸۰۰ هزار اتوبوس را برای بازگشت زائران در نظر بگیرند.

وی با بیان اینکه ما باید تسهیلگری کنیم تا اقدامات به سرعت انجام شود، ادامه داد: در حال حاضر اتوبوس‌ها در پایانه برکت در مرز مهران حضور دارند و زائران را از مرزها خارج می‌کنند.از امروز سفرهای برگشت آغاز شده و هر چه جلوتر می‌رویم انبوه جمعیت زائران برای بازگشت بیشتر خواهد شد ما با تمام توان در صحنه حضور داریم و مدیریت می‌کنیم تا زائران بتوانند به سلامت به مقصد خود برگردند.

رییس کمیته امنیتی انتظامی ستاد مرکزی اربعین در پاسخ به این سوال که در برخی از تصاویر منتشر شده در فضای مجازی برخی از زائران خودروهای خود را در نقاط مختلف رها کرده و به سمت مرزها رفته‌اند آیا پلیس برای حفاظت از این خودروها تمهیدی اندیشیده است، گفت: تمام خودروها به پارکینگ‌ها منتقل شده‌اند، تعدادی از خودروها که در معابر رها شده بودند همکاران ما به پارکینگ‌ها منتقل کرده‌اند و از طریق ارسال پیامک به صاحب خودرو به آن‌ها اعلام شده است که خودروی‌شان به چه پارکینگی منتقل شده است.

شرفی با تاکید براینکه مردم به هیچ عنوان به مرزهای عراق مراجعه نکنند، گفت: به هیچ عنوان در حال حاضر برگ گذر موقت برای سفر اربعین صادر نمی‌شود، البته گذرنامه برای هر کسی که درخواست دهد صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های خدمات‌دهی در سمت عراقی کاملا پر شده است، تصریح کرد: سفر به عراق از طریق زمینی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در حال حاضر شرایط مناسبی وجود ندارد ظرفیت‌های خدمات‌دهی در سمت عراق کاملا پر شده است و امتداد زائر از سمت عراق به دروازه‌های رسمی ما متصل شده است و امکان حرکت وجود ندارد بنابراین با توجه به گرمی هوا و شرایط نامطلوبی که وجود دارد توصیه می‌کنیم هر کسی در هر نقطه از مسیر است و قصد سفر زمینی به عراق را دارد در همان نقطه متوقف شود و جلوتر نیاید.

همچنین افرادی که هنوز حرکت نکرده‌اند از سفر زمینی به عراق منصرف شوند.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا تاکید کرد: زائرانی که در نزدیکی مرزها هستند در مراکز شهری مستقر شوند و به هیچ عنوان به سمت مرزها حرکت نکنند.

شرایط برای پذیرش زائران در پایانه‌های مرزی به سبب مشکلاتی که در طرف عراقی ایجاد شده است، اصلا وجود ندارد و هر قدم حرکت به سمت پایانه‌های مرزی باعث به خطر افتادن جان زائران خواهد شد. بنابراین درخواست می‌کنیم به هیچ عنوان به سمت مرزها نیایند.

وزیر کشور عازم مرز خسروی شد

احمد وحیدی وزیر کشور به همراه جمعی از معاونان، صبح امروز (۱۹ شهریور) عازم مرز بین‌المللی خسروی شد.

وحیدی که شب گذشته وارد استان کرمانشاه شد، قرار است در این سفر آخرین وضعیت تردد زائران اربعین و خدمات رسانی به آنها در پایانه بین المللی خسروی را بررسی کند.

مجید میراحمدی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رییس ستاد مرکزی اربعین، مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و جمعی از مسئولان این وزارتخانه، وزیر کشور را در این سفر همراهی می کنند.

مرز خسروی در استان کرمانشاه یکی از مرزهای خروجی زوار اربعین است که امسال با حجم زیادی از تردد زوار مواجه شده است.

 

گرفتار شدن زائران ایرانی در گرمای ۴۵ درجه مهران/‌ همه چیز تقصیر عراق نیست!

به نقل از خبرآنلاین، زائران در وضعیت اسفناکی به حال خود رها شده‌اند! ‌این همه سوء مدیریت نوبر است!

سعید خسروشاهی فعال رسانه ای نوشت :

از صبح امروز (جمعه ۱۸ شهریور) در مسیر مهران به معنای واقعی کلمه گیر کرده‌ایم. در گرمای ۴۵ درجه حتی آب برای خوردن هم پیدا نمی‌شود! هیچ مدیری از ستاد اربعین هم در صحنه نیست!

زائران در وضعیت اسفناکی به حال خود رها شده‌اند!

این همه سوء مدیریت نوبر است!

‌همه چیز تقصیر عراق نیست!

بازگشت به کشور ۵۰۰ هزار نفر از زائران اربعین

حسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور در گفتگو با رسانه ملی در خصوص آخرین اقدامات پلیس برای تسهیل عبور و مرور زائران اربعین گفت: تمامی همکاران ما در طول مسیرها حضور دارند و پلیس‌های تخصصی مانند پلیس گذرنامه، راهور و مرزبانی مرتب در حال ارائه خدمات هستند.

به نقل از مهر، وی با بیان اینکه سلامت و کرامت زائر در اولویت پلیس قرار دارد، گفت: بیشترین ازدحام زائران در مرز مهران و بعد از آن در مرز شلمچه است.

اشتری خاطرنشان کرد: تا به امروز دو میلیون و بیست هزار نفر از زائران عتبات عالیات از مرزهای کشور خارج شده‌اند و ۵۰۰ هزار نفر هم به داخل کشور برگشته‌اند.

فرمانده کل انتظامی کشور با بیان اینکه در تمامی مرزهای زمینی شاهد ازدحام جمعیت هستیم، گفت: در مرزهای مهران و شلمچه ازدحام نسبت به سایر مرزها بیشتر است.

وی با بیان اینکه فقط افرادی که در پایانه‌های مرزی هستند، می‌توانند از کشور خارج شوند، گفت: بیش از ۴۰ درصد از افرادی که در شهرهای مرزی منتظر خروج از کشور بودند از مرزها خارج شده‌اند.

معطلی ۷۲ ساعته زائران برای خروج از مرزهای زمینی

اشتری ادامه داد: مرز ساعتی باز می‌شود و افرادی هستند که بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت منتظرند تا از مرز خارج شوند، پس از زائران درخواست می‌کنم به شهرهای مرزی نیایند.

فرمانده کل انتظامی با بیان اینکه مصوبه ستاد اربعین حسینی این است که جاده‌ها بسته شود، گفت: به دلیل اینکه برخی از اتوبوس‌ها و سواری‌ها باید بتوانند به شهرهای مرزی بیایند تا زائران را به شهرهای خود برگردانند ما نمی‌توانیم جاده‌ها را ببندیم.

اجازه ورود به شهرهای مرزی فقط به اتوبوس‌ها و خودروهای عمومی

وی ادامه داد: اما همکاران ما در پلیس راهور خودروها را بررسی می‌کند و فقط به خودروهایی که برای انتقال زائرین است اجازه سفر می‌دهند.

اشتری خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان پارکینگ‌ها حتی برای یک خودرو هم جا ندارد و ظرفیتشان تکمیل شده است حتی در شهرهای مرزی مانند مهران زمین‌های کشاورزی هم تبدیل به پارکینگ‌ها شده است.

تگ های مرتبط
ارسال نظر