قیمت دلار| قیمت دلار الان| قیمت دلار امروز

هر ایرانی یک بار در سال می‌تواند سقف ارزی ۲۰۰۰ یورو یا معادل دلاری آن را با قیمت بازار توافقی از صرافی‌ها و برخی بانک‌ها که توسط بانک مرکزی مجوز فروش ارز سهمیه‌ای دریافت کرده‌اند، خریداری کند.

سایت شماره یک:

قیمت دلار در کانال گرانی است.قیمت دلار مدام کم و زیاد می شود ولی چند وقتی است قیمت دلار گران شده است.قیمت دلار غیر قابل پیش بینی است. تمام واردات و صادرات بر اساس قیمت دلار انجام می گیرد.

نظام چندنرخی ارز و نوسانات مداوم قیمت دلار و یورو، بانک مرکزی را بر آن داشته است که سهمیه‌ای را به صورت سالانه به هر فرد ایرانی اختصاص دهد که به عنوان ارز سهمیه‌ای شناخته می‌شود. در این میان به دلیل آنکه دلار ارز شاخص در اقتصاد ایران است، عموما این سهمیه به دلار سهمیه‌ای معروف شده و این نوع ارز بیشتر مورد توجه است.

بانک مرکزی از ماه گذشته شعب منتخب چهار بانک را به صرافی‌های مجاز برای عرضه ارز سهمیه ای افزوده است. فروش ارز در هر کدام از شعب منتخب چهار بانک‌ دولتی، ساز و کار مربوط به خود را دارد.

بانک مرکزی اعلام کرده است در چهار بانک ملت، صادرات، تجارت و ملی فروش ارز (اسکناس) به متقاضیان، حداکثر به مبلغ ۲۰۰۰ یورو یا معادل آن به دلار و به نرخ اعلامی توسط اداره صادرات این بانک خواهد بود. بر این اساس، فروش ارز از ۱۵ آبان آغاز شده و تا اطلاع ثانوی با ارائه کارت ملی متقاضی در بانک‌ها امکان‌پذیر است.

نحوه خرید دلار سهمیه‌ای

در این راستا، فروش ۲۰۰۰ دلار در بانک ملی این گونه است که متقاضیان واجد شرایط می‌توانند پس از ثبت درخواست و خرید ارز از طریق اپلیکیشن «بله»، ارز خود را از طریق یکی از شعب تعیین شده بانک ملی دریافت کنند.

همچنین، بررسی وضعیت فروش ارز در بانک صادرات نیز حاکی از آن است که متقاضیان با در دست داشتن کارت ملی و کارت بانک صادرات می‌توانند به شعب تعیین شده این بانک مراجعه کنند و ارز بگیرند.

علاوه بر این، مشاهدات از شعب تعیین شده بانک تجارت برای فروش ارز بیانگر این است که متقاضیان باید مدارکی چون کارت ملی، کارت بانکی و سیم‌کارت به نام خود به همراه داشته باشند و خرید کنند.

بانک ملت نیز از دیگر بانک‌های تعیین شده برای فروش ارز به مردم است و شعبه های منتخب این بانک نیز اعلام شده که از امروز فروش ارز را شروع کرده اند. گفتنی است؛ نرخ فروش این ارز نیز هر دو ساعت یکبار تغییر می‌کند.

قیمت دلار سهمیه‌ای

دلار سهمیه‌ای بر اساس نرخی که در بازار توافقی ارز تعیین می‌شود قیمت می‌خورد. این قیمت همه روزه روی سایت بازار متشکل ارزی قرار می‌گیرد. امروز هشتم آذرماه 1401، قیمت دلار توافقی 34 هزار و 108 تومان است.

اما در بلندمدت قیمت دلار چه می‌شود؟

آخرین باری که دلار وارد کانال ۳۳ هزار تومان شد، تیرماه سال جاری و بعد از شکست مذاکرات دوحه بود. آن زمان بازارساز با ارزپاشی و اخبار برجامی جدید توانست دلار را رام کند و حتی آن را تا کانال ۲۹ هزار تومان هم برساند. این بار احتمالا چشم امید بازار برای کاهش قیمت دلار به اخبار سیاسی است. اما برخی از معامله‌گران معتقدند رشد قیمت دلار هیجانی نبوده و دلار در کانال ۳۱ یا ۳۲ هزار تومان ماندگار است. مگر اینکه اخبار سیاسی خاصی مخابره شود.

اما مساله این است که اگرچه ایران به مذاکرات هسته‌ای جدید چراغ سبز نشان داده، اما این چراغ سبز با موافقت طرف آمریکایی و اروپایی همراه نشده است.

منابع بلوکه شده آزاد نمی‌شود؟

البته شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در توئیتی خبرآزادسازی این منابع را رد و اعلام کرد «آزاد شدن و انتقال پول‌های بلوکه شده ایران در ازای آزادی باقر و سیامک نمازی، کذب است و صحت ندارد.»

البته بسیاری از کارشناسان معتقدند کاهش قیمت دلار ارتباطی با این خبر ندارد. چراکه خبرآزادسازی منابع بلوکه شده ایران، بارها چه از سوی دولت سیزدهم و چه از سوی دولت دوازدهم بارها مطرح شده است. در دفعات نخست تزریق ۷ میلیارد دلار ارز، قیمت دلار را تحت تاثیر قرار می‌داد و بارها دولت توانست با این اخبار بازار را کنترل کند. اما مدت‌هاست که بازار نسبت به چنین اخباری بی‌تفاوت است و براساس آن حرکت نمی‌کند.

اما بازار چگونه مهار شد؟ بسیاری از معامله‌گران معتقدند که بازار ارزفعلا تحت تاثیر هیچ خبری نیست و روال معمول خود را طی می‌کند و فعلا در حال کانال‌سازی است. به عبارتی معامله‌گران حرفه‌ای انتظار ندارند که روند رشد قیمت دلار دائمی باشد و دلار، هر روز رکورد قیمتی جدیدی را ثبت کند. از نظر آنها این افت و خیز و نوسان محدود، روند طبیعی دلار است.

اگرچه برخی دیگر معتقدند که احتمالا بازارساز وارد بازار ارز شده است. چراکه هم روز جمعه منابع سنگینی به بازار تزریق شد و هم از اظهارات جدید صالح‌آبادی می‌توان اینگونه برداشت کرد که دولت برای مهار بازار برنامه دارد و اجازه نمی‌دهد که دلار به زودی کانال عوض کند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر