یارانه نقدی| یارانه نقدی آذر ماه| یارانه نقدی جدید

شنیده‌ها حاکی از این است که هیچ استانی از دریافت یارانه نقدی خط نمی‌خورد و کالابرگی که قرار بود جایگزین یارانه نقدی باشد، استفاده از آن اختیاری است نه اجباری.

سایت شماره یک:

یارانه نقدی به زودی حذف می شود. یارانه نقدی شامل همه افراد نمی شود. یارانه نقدی مبلغ چندانی نداشت. یارانه نقدی با چالش زیادی همراه بود. جزئیات حذف یارانه نقدی را بخوانید.

اگر قرار باشد دولت به روال دو ماه گذشته اقدام کند، فردا نوبت پرداخت یارانه 300 و 400 هزار تومانی آذرماه به حساب سرپرستان خانوار است.

در حالی‌که طبق گفته دولتمردان، انتظار می‌رفت عده‌ای این ماه مشمول یارانه نقدی نباشند و کالابرگ به دست‌شان برسد، شنیده‌ها حاکی از این است که هیچ استانی از دریافت یارانه نقدی خط نمی‌خورد و کالابرگی که قرار بود جایگزین یارانه نقدی باشد، استفاده از آن اختیاری است نه اجباری.

یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی دولت سیزدهم که با تورم نزدیک به 50 درصدی اقتصاد ایران، دیگر ارزش آن به نصف تقلیل یافته، طبق روال ماه‌های گذشته 20 تا 22 هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. در این بین، اگر سرپرست خانوار جزو دهک‌های اول تا سوم باشد، یارانه 400 هزار تومانی آن‌هم به‌ازای هر نفر دریافت می‌کند. اما اگر سرپرست جزو دهک‌های چهارم تا نهم قرار بگیرد، مبلغ 300 هزار تومان به دستش می‌رسد.

کالابرگ اختیاری است یا اجباری؟

در حالی که قرار بود کالابرگ جایگزین یارانه نقدی شود، دولتمردان می‌گویند استفاده از کالابرگ اختیاری است؛ این یعنی مشمولان می‌توانند دست به انتخاب بزنند. اگر می‌خواهند می‌توانند از آن استفاده کرده و در غیر اینصورت می‌توانند مبلغ نقدی را دریافت کنند.

اما، سازوکار اجرای طرح کالابرگ چگونه است؟ آنگونه که اعلام شده کارت الکترونیکی افراد معادل مبلغ یارانه شارژ می‌شود و افراد در یک بازه زمانی مشخص مختار هستند با این کارت، کالای خود را خرید کنند یا اینکه زمانی که یارانه به حساب افراد واریز می‌شود، پول آن را برداشت کنند.

یارانه نقدی قطع می‌شود؟

تازه‌ترین اخبار درباره اینکه آیا در این ماه باید منتظر قطع یارانه نقدی باشیم یا نه، توسط مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان اعلام شده است. حمید فرداد  با بیان اینکه طرح کالا برگ الکترونیکی اختیاری است، گفت: یارانه نقدی هیچ استانی قطع نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان همچنین اعلام کرد: دولت به منظور تقویت سلامت غذایی خانوارها این امکان را برای آن‌ها ایجاد می‌کند که به اعتبار یارانه بتوانند یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند.

وی افزود: طرح کالا برگ الکترونیک در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست.

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان در ادامه گفت: استفاده از اعتبار از طریق تمامی کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان‌پذیر خواهد بود و در مورد کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

فرداد گفت: با توجه به تأکید وزیر محترم رفاه، این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و هموطنان پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

اشاره او به این سخنان وزیر کار در حاشیه جلسه دولت است که ابراز امیدواری کرده طرح کالا برگ الکترونیک به‌زودی در کشور اجرا شود. صولت مرتضوی ادامه داد: طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت آزمایشی در استان هرمزگان شروع شده و بازتاب خوبی از آن گرفته شد. وی ادامه داد: به محض اینکه بستر آن فراهم شود، به صورت آزمایشی اجرا می‌کنیم. امیدواریم هرچه زودتر این طرح اجرا شود.

این در حالیست که پیشتر زمزمه‌هایی از مجلس به گوش می‌رسید که نشان از نبود اراده کافی در هیات دولت برای اجرای طرح کالابرگ داشت. جعفر قادری- عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم به تجارت‌نیوز خبر داده بود که دولت پول کافی برای اجرای طرح کالابرگ را ندارد. اما وزیر اقتصاد این موضوع را رد کرده و درباره علت وقفه در اجرای این سیاست گفته بود که دولت فقط منتظر مهیا شدن زیرساخت‌های فنی برای اجرای این طرح بود، وگرنه مشکل بودجه نیست. حالا باید منتظر ماند و دید که بعد از اتمام دوره آزمایشی، آیا بلافاصله کالابرگ در سراسر کشور توزیع خواهد شد یا مشمول زمان می‌شود؟

یارانه 500 میلیونی برای این افراد 

امید رضائی‌فر دوشنبه ۱۴ آذرماه ۱۴۰۱ در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان مرکزی اظهار کرد: تجلیل از پژوهشگران و فناوران فرصتی برای تبادل نظر و اشتراک تجربیات در حوزه پژوهش و فناوری در کشور است.

وی افزود: در نسل‌های مختلفی که در حوزه‌های فناوری و توسعه در جهان شاهد بودیم سرانه درآمدی افراد از کسب و کارهای ایجاد شده از ۲۰۰ سال پیش هزار دلار برای هر فرد بوده و پس از آن در انقلاب صنعتی (۱۵۰ سال پیش) سرانه درآمدی ۱۰ هزار دلار و در انقلاب فراصنعتی در حدود ۵۰ سال پیش به سرانه درآمدی ۴۰ هزار دلار افزایش یافته و در سال ۲۰۲۰ به سرانه ۴۰۰ هزار دلار برای هر فرد رسیده است که باید در آینده با نگاه ویژه به این موضوع توجه کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در خصوص مالکیت فکری از زوایای دانشگاهی و صنعتی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: چین با حدود هفت میلیون ثبت اختراع رتبه اول جهان را کسب کرده و آمریکا با ۸۰۰ هزار ثبت اختراع رتبه برتر را به خود اختصاص داده‌اند که این اختلاف اعداد به ماهیت و استاندارد مالکیت فکری بر می‌گردد.

این مقام مسئول در وزارت علوم به ابلاغ قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره کرد و افزود: امکان در اختیار قرار دادن تحقیقات دانشگاهی در حوزه صنعت که بتواند به فضای تولیدی و تجاری سازی کمک کند در این قانون مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: قانون جهش تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین که هر کدام از آنها از اهمیت خاصی برخوردار است و امکان توسعه به مجموعه دانش بنیان و دانشگاهی می‌دهد، یک فرصتی برای بهره برداری جوامع دانشگاهی و واحدهای دانش بنیان است.

وی در ادامه گفت: یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم تدوین طرح "نظام ایده‌ ها و نیازها" با مخفف "نان" است.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ هزار و ۷۰۰ نیاز کشور (۹۰ درصد به صورت وب سرویس و ۱۰ درصد تعریف مستقل) از دستگاههای مختلف گردآوری شده است، افزود: آئین نامه اجرایی برای دانشگاه‌ها تدوین شده است تا پایان نامه و رساله‌های دانشگاهی به سمت‌وسوی رفع نیازها حرکت کند و امتیازات ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته شده است.

مدیر کل دفتر پشتیبانی، فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ارتباط موثر صنعت با دانشگاه و جامعه گفت: صنعت و جامعه باید نیازهای خود را در سامانه‌ای که پیش بینی شده قرار دهند و اساتید دانشگاهی نیز باید نیازهایی که تشخیص می‌دهند را در سامانه ثبت کنند و برای انجام این مهم دانشگاه کارگزارانی را پیش‌بینی کرده است.

وی بیان کرد: فضاهای آموزشی مناسبی برای صنایع مختلف طراحی شده است تا چنانچه صنایع نیاز به طی دوره‌های آموزشی ویژه داشته باشند از طریق این سامانه نیازهای خود را اعلام کنند و دانشگاهها نیز سرفصل‌های آموزشی خود را براساس نیاز عنوان شده تعریف کرده و آموزش دهند.

رضائی‌فر با اشاره به وقفه دوساله در بزرگداشت هفته پژوهش در کشور گفت: امسال یارانه تجاری سازی برای فناورانی که تفاهم‌نامه‌هایی با حوزه صنعت داشته باشند اختصاص خواهد یافت و فناوران و پژوهشگرانی که بتوانند رویدادهای خود را به یک تفاهم با بخش خصوصی تبدیل کنند از یارانه تجاری سازی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان بلاعوض برخوردار می‌شوند.

وی به اجرای طرح ملی ترویج کار آفرینی نیز اشاره کرد و افزود: در این طرح هر دانشجو می‌تواند از مبلغ یک میلیون تومان برای گذراندن دوره‌های کارآفرینی برخوردار شود که دبیرخانه متمرکز آن در پارک دانشگاه امیرکبیر مدیریت خواهد شد و هر دانشگاه می‌تواند در این سامانه ثبت نام کند و دانشجویان نیز می‌توانند از این مزیت استفاده کنند. در فاز دوم نیز هر دانشجو می‌تواند پنج میلیون تومان تسهیلات از صندوق رفاه دریافت کند.

این مقام مسئول در وزارت علوم بر گسترش مراکز کارآفرینی و نوآوری دانشکده‌ای تاکید کرد و افزود: دسترسی دانشجویان به مجموعه‌های مرتبط با فناوری و کارآفرینی محدود است و از طرفی فضاهای دانشکده‌ای برخلاف رویه‌ای که در دنیا اتفاق می‌افتد به صورت تخصصی است.

وی تاکید کرد: تبدیل فضای تخصصی دانشکده‌ای به یک فضای جامع‌تر می‌تواند فرصتی را برای ایده‌پردازی و شکل‌گیری مراکز کارآفرینی و نوآوری فراهم کند و باید در هر دانشکده حداقل ۱۰ الی ۱۵ مرکز کارآفرینی و نوآوری تشکیل شود تا جامعه دانشگاهی به سمت برآوردن مطالبات بازار و جامعه حرکت کند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر