وام مسکن| وام مسکن روستاییان| وام مسکن جوانان

وزیر جدید راه و شهرسازی وعده افزایش وام ساخت مسکن را داد.

سایت شماره یک:

وام مسکن یکی از موارد مهمی است که در چند سال اخیر جزو مشغله های جوانان و خانواده ها شده است. از آنجا که مسکن یکی از روش های سرمایه گذاری تبدیل شده است، افراد سعی می کنند به هر طریقی وام مسکن بگیرند تا صاحب خانه شوند. وام مسکن در هر کشور و هر بانک شرایط متفاوتی دارد. وام مسکن عمدتا به افراد مختلف در گروه های سنی مختلف اعطا می شود.  اقساط وام مسکن از جمله موارد مهمی است که باید به آن توجه داشت تا بعدا درگیر مشکل نشد.​

بذرپاش در نشست کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و در ارائه گزارشی از نحوه اجرای قانون جهش تولید مسکن اظهار داشت: روش‌های تامین مالی در حوزه مسکن نیازمند بازنگری است. بانک‌ها به جز بانک مسکن در تامین مالی برای اجرای قانون جهش تولید مسکن غایب بوده اند.

وی افزود: با بانک‌های ملی، سپه و ملت، تفاهمنامه امضا کرده ایم و تفاهمنامه با بانک پارسیان و دیگر بانک‌های خصوصی نیز امضا خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با حضور رییس کل جدید بانک مرکزی امیدواریم همراهی بانک‌ها برای ارایه تسهیلات، بیشتر از قبل صورت بپذیرد. همچنین لازم است از تجربه‌های گذشته در اجرای طرح‌های مسکن مهر و اقدام ملی مسکن بهره ببریم و تلاش کنیم مدل‌های آتی ما خطا‌های گذشته را نداشته باشد.

دریافت وام با خرید اوراق مسکن

برای دریافت این وام باید مدتی پول را سپرده‌گذاری و در ازای آن اوراق دریافت کرد. زوجین تهرانی تا ۴۰۰ میلیون تومان وام خرید و ۸۰ میلیون تومان جعاله که در مجموع می‌شود ۴۸۰ میلیون تومان می‌توانند دریافت کنند. این عدد برای مجردهای پایتخت به ۲۸۰ میلیون تومان کاهش می‌یابد. سود این وام 17/5 درصد برآورد شده و با توجه به مبلغی که باید برای خرید اوراق کنار گذاشت نرخ سود واقعی آن بیشتر است.

بر این اساس زوجین تهرانی می‌توانند با وام 480 میلیون تومانی اندکی بیشتر از 10 متر خانه خریداری کنند. این قدرت خرید در مجردهای تهرانی بسیار کمتر است؛ به نحوی که قدرت خرید وام مجردها تنها به 6 متر خانه می‌رسد!

وام مسکن یکم زوجین

مبلغ این وام 160 میلیون تومان و بازپرداختی 12 ساله دارد؛ سود آن نیز هشت درصد تعیین شده است. با این میزان وام نیز می‌توان سه متر و نیم خانه در تهران با توجه به متوسط قیمت 46 میلیون و 500 هزار تومانی (شهر تهران) خرید.

وام مسکن جوانان

این وام نیز دو میلیارد تومان تعیین شده اما شرایط سپرده‌گذاری آن چند سال طول می‌کشد و برای متقاضی به صرفه نیست. نرخ بهره این وام نیز 9 درصد و بازپرداختی 15 ساله دارد. با این وام نیز همانند وام خرید ملک سامان می‌توان 46 متر خانه در تهران خرید اما این قدرت خرید ممکن است تا زمان دریافت وام کاهش زیادی داشته باشد. چرا که در ابتدا اقساط در قالب سپرده‌گذاری پرداخت می‌شوند و سپس این وام پرداخت خواهد شد که با توجه به تورم ملک در ایران دریافت این وام چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

وام‌ها می‌توانند وضعیت بازار مسکن را بهبود دهند؟

وام‌های مسکن یا با مبلغ کمی ارائه می‌شوند که با آنها حتی یک خانه نقلی هم در شهر تهران نمی‌توان خرید و یا اگر مبلغ بالایی داشته باشند اقساط آن به شدت بالا می‌رود که بازپرداخت آن برای همه اقشار میسر نیست.

از طرفی دیگر وام‌هایی با مبلغ بالا گاهی اوقات آن‌قدر مراحل دریافت دشواری دارند که متقاضیان از دریافت آن پشیمان می‌شوند. بنابراین این وام‌ها نیز نمی‌توانند محرکی باشند تا وضعیت نابسامان بازار مسکن وضعیتی بهتر پیدا کند.

اعطای وام مسکن به روستائیان

اکبر نیکزاد در نشست خبری به مناسبت ۲۱ فروردین سالگرد تأسیس بنیاد مسکن گفت: این بنیاد ۲۱ فروردین ۱۳۵۸ با عنوان «حساب ۱۰۰ امام» و به فرمان امام خمینی (ره) تأسیس شد. این نهاد انقلابی ظرفیت خوبی برای خدمت‌رسانی به مردم است و با همه دولت‌ها همکاری داشته است.

وی افزود: تقریباً همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی مصوب دارند. طرح هادی مطالعات کامل روستا از بُعد جمعیت، اقتصادی، کالبدی، اجتماعی و کاربری‌های مختلف است. ۴۰ هزار روستای ما طرح هادی مصوب دارند.

نیکزاد ادامه داد: از سال ۱۳۸۴ نوسازی و بازسازی مساکن روستایی آغاز شد. در آن سال فقط ۷ درصد واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده بودند اما در حال حاضر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار مسکن روستایی معادل حدود ۵۰ درصد خانه‌های روستایی نوسازی، بازسازی یا مقاوم‌سازی شده‌اند.

وی تأکید کرد: در جلسه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ شورای عالی مسکن به ریاست رئیس‌جمهور تصویب شد که وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان با سود پنج درصد و ضمانت سفته زنجیره‌ای افزایش یابد اما از آن زمان تاکنون سازمان برنامه و بودجه محکم مقابل این مصوبه ایستاده است. چند نامه به شخص رئیس‌جمهور زدم و وی دستور شروع پرداخت این تسهیلات را داد اما هنوز اجرایی نشده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بر اساس این مصوبه ۱۳ درصد از وام مسکن با نرخ ۱۸ درصد را دولت باید یارانه پرداخت کند، گفت: استدلال سازمان برنامه، تورم‌زا بودن یارانه این وام است. درحالی‌که اگر تاکنون واحدهای مسکن روستایی بازسازی نمی‌شد، با زلزله‌های معمولی پنج یا ۶ ریشتری تعداد کشته‌های سوانح طبیعی خیلی بیشتر از این می‌شد.

 

به گفته نیکزاد، روزانه ۵۵۵ واحد مسکن روستایی باید شروع به ساخت شود و هر یک روزی که پرداخت این تسهیلات به عقب بیفتد، به این معنی است که بیش از ۵۵۰ واحد مسکن روستایی را از دست داده‌ایم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره بازسازی مناطق حادثه‌ دیده در سوانح طبیعی گفت: در چهار نقطه کشور شامل ۸ نقطه زلزله‌زده و ۶ نقطه سیل‌زده در حال بازسازی هستیم. سال گذشته تسهیلات بازسازی با نرخ سود ۱۸ درصد ابلاغ شد اما پس از هشدار رئیس‌جمهور، سازمان برنامه و بانک مرکزی تسهیلات بازسازی را به وام‌های بلاعوض یا نرخ سود ۵ درصد تبدیل کردند.

نیکزاد با تأکید بر اینکه بودجه تهیه و اجرای طرح هادی در سال جاری ۴۶ درصد کاهش یافت، گفت: هرساله در لایحه بودجه دولت‌ها مبلغی به عنوان کمک به حساب ۱۰۰ امام (ره) در نظر می‌گرفتند. بنیاد مسکن از محل این حساب معادل کمکی که خیرین مسکن‌ساز به ساخت مسکن محرومان اختصاص می‌دادند، به این پروژه‌ها کمک می‌کردند اما در کمال ناباوری، ردیف کمک به حساب ۱۰۰ امام (ره) در بودجه امسال صفر شده است.

وی ادامه داد: در بازسازی‌های سیل و زلزله نیز از حساب ۱۰۰ امام مبالغی به خانوارهای محروم کمک می‌کردیم. این رقم در بودجه سال گذشته ۹۵ میلیارد تومان بود که در بودجه امسال به صفر رسید.

نیکزاد درباره نقش بنیاد مسکن در نهضت ملی مسکن گفت: سال گذشته ساخت ۵۹ هزار و ۱۱۴ واحد مسکن شهری را در دست اجرا داشتیم. برای همه واحدها زمین اختصاص یافته، پروانه اخذ و پیمانکار نیز تعیین شده است. همچنین ۱۸۰ هزار واحد به دستور رئیس‌جمهور به شهردار تهران قرار شد در تهران ساخته شود که ۱۰ هزار واحد آن را بنیاد مسکن می‌سازد.

 

سال گذشته ساخت ۳۰۰۰ واحد آن شروع شد و امسال ۷۰۰۰ واحد آن کلنگ‌زنی می‌شود که امسال در مناطق مختلف تهران بخصوص بافت‌های فرسوده اجرا می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در جریان طرح نهضت ملی مسکن، دولت زمین را رایگان می‌دهد و شهرداری‌ها پروانه ساخت را با ۳۰ درصد تخفیف می‌دهند که در برخی از شهرها بیشتر از این میزان تخفیف داده شده و نظام مهندسی نیز ۵۰ درصد تعرفه نظارت را تخصیص می‌دهد. از یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن در سال، ساخت ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۲۰۰ هزار واحد شهری بر عهده بنیاد مسکن است.

به گفته وی، میانگین ساخت مسکن برای پروژه‌های ۲ تا ۳ طبقه متری ۴ تا ۴.۵ و ۵ تا ۶ طبقه متری ۶ میلیون تومان است.

نیکزاد با تأکید بر اینکه مجموعاً در ۳۱ استان ۲۰ هزار واحد مسکن محرومان ساخته می‌شود، گفت: ۸۰۰۰ واحد مسکن مهر متعلق به بنیاد مسکن باقی مانده که تحویل داده نشده یا مشکل حقوقی دارند یا تأمین زیرساخت و انشعابات آنها باقی مانده است. سازمان ملی زمین و مسکن قول داده اعتبارات برای تکمیل آنها داده شود یا دستگاه‌های خدمات‌رسان انشعاب بدهند.

وی در پایان با تأکید بر اینکه آقای میرکاظمی تخصصی در بودجه‌ریزی ندارد، یادآور شد: اگر بودجه به پروژه‌های مسکن روستایی یا طرح هادی تزریق نشود، دچار رکود می‌شویم.

آقای میرکاظمی بداند که بودجه دادن به مسکن روستایی هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است و چند برابر یارانه ۱۸ درصدی به نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن را روستاییان از محل تولید محصولات دامی و کشاورزی به کشور برمی‌گردانند. ماندن روستاییان در روستا توسعه پایدار و ثبات اقتصادی ایجاد می‌کند.

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر