قیمت طلا و سکه| بازار قیمت طلا و سکه| کاهش قیمت طلا و سکه

دیروز روند قیمت طلا و سکه در بازار معکوس بود. طلا ارزان و سکه گران شد. فعالان بازار معتقدند که معامله‌گران فعلا با احتیاط معامله کنند.

سایت شماره یک:

قیمت طلا و سکه در بازار تغییر کرد. قیمت طلا و سکه در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا و سکه با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا و سکه در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا و سکه امروز را در ادامه بخوانید.

کارشناسان و معامله‌گران گمانه‌زنی‌های متعددی برای قیمت دلار عنوان می‌کنند. قیمت طلا و سکه نیز تحت تاثیر این اسکناس امریکایی نوسان دارد.

در شرایطی که بازار ارز، انتظامی است و برخی معامله‌گران احتمال نوسان‌گیری بازارساز از موقعیت فعلی را می‌دهند، طلا و سکه با روندی ناهمسان معامله می‌شوند.

با احتیاط معامله کنید

از روز شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱، قیمت طلا و سکه روند کاهشی محسوسی داشت. تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها، نوشتن قیمت را دشوار می‌کند. امروز و در لحظه نگارش این گزارش بازار روند معکوسی را نسبت به روز گذشته در پیش گرفت. قیمت سکه افزایشی و قیمت طلا کاهش داشت.

انس جهانی طلا همچنان در محدوده ۱۸۲۳ دلار قرار دارد و بازیگر فعالی در قیمت طلا و سکه بازارهای داخلی نیست.

امروز معاملات دلار بالای محدوده ۴۰ هزار تومانی کلید خورد. نوسان امروز بازار ارز بار دیگر قیمت در بازار فلز زرد و حباب آن را در مسیر صعودی قرار داد.

فعالان بازار می‌گویند باید با احتیاط بیشتری در بازار معامله کرد. امروز روند قیمت سکه بر مدار صعود قرار گرفت و فعلا فارغ از بازار تعطیل طلای جهانی بر مدار قیمت دلار در حال افزایش است.

البته این فلز زرد طی ۲ هفته‌ گذشته و در روزهایی که قیمت دلار و انس جهانی طلا کاهشی و یا باثبات بود، روندی صعودی داشت. حباب سکه نیز طی این مدت همواره افزایشی بود. برخی کارشناسان در هفته‌های گذشته این روند افزایشی حباب سکه را آلارم افزایش قیمت دلار می‌دانستند. این تحلیل بیش از ۲ هفته است که در بازار ارز صدق می‌کند.

سکه به محدوده مقاومت نزدیک شد

معامله‌گران بازار در روزهای گذشته، محدوده ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را محدوده‌ مقاومتی برای سکه می‌دانستند. هم اکنون قیمت سکه امامی در حال نزدیکی به محدوده مذکور است.

امروز دوشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۱، قیمت سکه امامی با حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت به نرخ ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی رسید. این قطعه از سکه روز گذشته در کانال ۱۹ میلیون تومانی معامله شد.

سکه بهار آزادی امروز بیشترین سهم افزایش قیمت را در خانواده خود داشت و با رشد بیش از ۵۰۰ هزار تومانی قیمت با نرخ ۱۹ میلیون و هشت هزار تومان در زمان نگارش این گزارش معامله شد.

نیم سکه امروز ۵۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. ربع سکه نیز افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت را پشت سر گذاشت و با نرخ ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

سکه گرمی به قیمت ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید و ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

امروز قیمت طلا روند کاهشی داشت و هر مثقال طلا ۸ میلیون و ۱۶ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۸۴۹ هزار تومان شد.

طلای دست دوم نیز به قیمت یک میلیون و ۸۲۵ هزار تومان رسید.

حباب سکه امروز برخلاف روز گذشته افزایش داشت و بیشترین افزایش حباب مربوط به سکه بهار با بیش از ۶۰۰ تومان بود. سایر قطعات سکه نیز از ۵۰۰ تا ۱۰۰ هزار تومان افزایش حباب داشتند.

پیش بینی جدید از قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه در روزهای پایانی هفته از شدت نوسان خود کاست و روند نسبتاً باثباتی را طی . شاخص انس جهانی طلا نیز تغییر خاصی نسبت به روز سه‌شنبه نداشته است.

امروز قیمت طلا و سکه در مدار افزایشی آغاز به کار کرد، اما این روند در میانه روز برای سکه با روند کاهشی همراه شد. قیمت طلا از سرعت صعود خود در هفته‌های گذشته کاست و فقط اندکی افزایش یافت. در لحظه نگارش این گزارش قیمت هر انس طلا در کانال ۱۷۷۲ دلار است.

انس جهانی طلا و قیمت دلار دو عامل اصلی تعیین‌کننده قیمت طلا و سکه در بازار تهران شناخته می‌شوند. اما در بیش از ۱۰ روز گذشته به‌رغم ثبات در بازارهای مورد اشاره، قیمت طلا و سکه یک جا ثابت نماند و حتی در روزهای سقف قیمتی جدیدی را ثبت کرد. به نظر می‌رسد در روزهای گذشته روند تقاضا بود که برای قیمت سکه و طلا در بازار تعیین‌کننده شد.

افزایش انتظارات تورمی در بازار

رشد انتظارات تورمی، بازار احتیاطی دلار و تلاش مردم برای انتقال سرمایه‌های ریالی به بازار طلا و سکه و در مقطعی کوتاه نیز رشد انس جهانی طلا، باعث شد قیمت در بازار فلز زرد رشد قابل توجهی داشته باشد و در مقطعی نیز سکه امامی به محدوده ۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز رسید.

معامله‌گران می‌گویند تا زمانی که بازار ارز از سوی بانک مرکزی کنترل می‌شود مردم تمایل بیشتری به خرید طلا و سکه نشان می‌دهند.

برخی معامله‌گران شکست محدوده قیمتی ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را شروعی برای جهش دوباره قیمت طلا و سکه و کف‌سازی قیمت در کانال‌های بالاتر می‌دانستند، اما روند قیمت دلار در دو روز گذشته کاهشی شد.

هرچند در دو روز گذشته قیمت طلا رشد شارپی نداشت و دلار نیز به پایین‌تر از محدوده ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان راه یافت، اما این کاهش، قیمت سکه را به کانال ۱۶ میلیون تومان بازنگرداند و سایر قطعات سکه نیز در کانال جدید خود باقی ماندند.

برخی فعالان بازار معتقدند محدوده ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای سکه امامی منطقه حمایتی است که اگر این محدوده حفظ شود، قیمت سکه امامی به کانال‌های بالاتر ورود می‌کند.

تردید سکه در مرز افزایش و کاهش قیمت

امروز قیمت طلا و سکه با روند افزایشی در ساعات ابتدایی معاملات آغاز به کار کرد. اما در ادامه روز این روند برای سکه برعکس شد.

قیمت سکه امامی در لحظه نگارش این گزارش نوسان زیادی داشت. در حال حاضر این قطعه از سکه با قیمت ۱۷ میلیون و ۴۴۹ هزار تومان در بازار معامله می‌شود.

سکه بهار آزادی امروز در مرز افزایش و کاهش قیمت در نوسان بود و در برخی ساعات افزایش قیمت محدود ۱۰ هزار تومانی داشت و برخی ساعات نیز به همین نسبت روند کاهشی داشت. این قطعه از سکه که در نیمه ابتدایی هفته وارد کانال ۱۷ میلیون تومانی شده بود امروز با قیمت ۱۶ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان در بازار داد و ستد شد.

قیمت نیم‌سکه هم مانند سکه بهار آزادی روند پرنوسانی در افزایش و کاهش قیمت داشت. امروز نیم‌سکه با قیمت حدودی ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شد.

ربع سکه و سکه گرمی هم امروز با روندی باثبات مانند روز گذشته قیمت‌گذاری شدند. امروز ربع‌سکه هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد و سکه گرمی هم به قیمت سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی رسید.

راه طلا از سکه جدا شد

با وجود روند کاهشی بیشتر قطعات سکه اما امروز قیمت طلا رو به افزایش بود هر چند افزایش طلا چندان قابل توجه نبود اما این روند باعث شد روند امروز  قیمت طلا و سکه یکسان نباشد.

قیمت هر مثقال طلا ۸ هزار تومان گران شد. این مقدار طلا با قیمت حدود ۶ میلیون و ۸۲۸ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم امروز یک میلیون و ۵۷۵ هزار تومان شد.

قیمت طلای دست دوم هم یک میلیون و ۵۴۶ هزار تومان شد.

امروز حباب سکه نیز روند نسبتا باثباتی داشت فقط حباب سکه امامی نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان رشد داشت. حباب نیم سکه نیز برخلاف سایر اعضای خانواده خود نزدیک به ۵۰ هزار تومان ارزان شد./ تجارت نیوز

 چه زمانی بالاخره قیمت طلا و سکه ثابت می‌شود؟

رییس اسبق اتحادیه طلا و سکه در پاسخ به این پرسش خبرگزاری خبرآنلاین که چرا سیاست‌های دولت برای کنترل بازار تاکنون موثر نیفتاده است، عنوان کرد: بعضی از مسایل اقتصادی شاخص دارد و عامل بیرونی یا عاملی که بگوییم دست کسی در کار باشد، نیست.

کشتی‌آرای افزود: زمانی که قیمت اونس جهانی طلا افزایش پیدا می‌کند، ارتباطی به دولت یا بانک مرکزی ندارد. قیمت جهانی طلا تحت‌تاثیر عوامل اقتصادی خود است و وقتی با افزایش همراه می‌شود، خود به خود روی بازار طلای ایران اثر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: البته قیمت ارز در اختیار دولت و بانک مرکزی است و آن‌ها هم با شاخص‌های خود، قیمت را تحت مدیریت و کنترل قرار می‌دهند. اگر هم تا الان بانک مرکزی کنترل‌ها را نداشت، به طور مسلم قیمت‌ها خیلی بیشتر می‌شد.

رییس اسبق اتحادیه طلا و سکه عنوان کرد: در حال حاضر بانک مرکزی قیمت‌ها را تحت کنترل دارد و به همین دلیل هم امروز می‌بینیم که قیمت دلار افزایش آن‌چنانی نداشته است. اما عامل قیمت جهانی طلا باعث شد که قیمت طلا و سکه در بازار ایران افزایش یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی این قیمت‌ها ثابت می‌ماند؟ گفت: هیچ‌وقت این قیمت‌ها ثابت نخواهد بود. این نوسانات جزئی از بازار است و این اتفاقات در مسایل اقتصادی وجود دارد و ممکن است هر کالای دیگری هم دچار این نوسانات شود.

بازار بی رونق طلا، سکه و ارز

محمد کشتی آرای، کارشناس و نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با «بازار» درباره علل نوسان قیمت ها در بازار طلا و سکه گفت: قیمت ها دراین بازار معمولا با افت و خیز نرخ انس جهانی و قیمت ارز در داخل بالا و پایین می شوند. به طوری که هم اکنون ثبات نسبی قیمت ارز در داخل و رسیدن قیمت دلار آزاد به ۳۵ هزار تومان موجب شده است نرخ طلا و سکه نیز وضعیت نسبتا خوبی داشته باشد و با افزایش قیمت چندانی مواجه نشود. ازطرفی چنانچه تغییرات قیمتی جزیی نیز این روزها در بازار طلا دیده می شود، حاصل نوسانی است که در نرخ انس جهانی اتفاق می افتد و این موضوع بازار داخل را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با بیان اینکه بازار طلا و سکه این روزها رونق چندانی ندارد و خالی از مشتری است، افزود: رکود بازار به دلیل کمبود شدید نقدینگی است چرا که خیلی ها بدنبال مسائل و اتفاقات اخیر همچنین بحث تشدید تحریم ها علیه کشورمان به جای توافق برجام و رفع تحریم، نقدینگی خود را تبدیل به دلار و سکه البته از طریق بازار جدید خرید اوراق این کالاها که از سوی بانک مرکزی منتشر شده است کرده اند. این مسئله موجب شده تا بازار سکه و طلا بی رونق شود و واحدهای فروش تقاضای آنچنانی برای خرید نداشته باشد.

تگ های مرتبط

ارسال نظر