زلزله

زلزله 5.9 ریشتری امشب حوالی خوی در بخش مرکزی استان آذربایجان غربی را لرزاند. هلال احمر برای ارزیابی میزان خسارت احتمالی به محل حادثه اعزام شده و در حالت آماده باش است.

سایت شماره یک:

شب گذشته زلزله 5.9 ریشتری در عمق 7 کیلومتری زمین حوالی خوی در آذربایجان غربی را لرزاند.

برق مناطق زلزله زده وصل شد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت:قطعی‌های برق منطقه زلزله زده شهرستان خوی برطرف شده است.هم اکنون هیچ خاموشی در منطقه نداریم

تمام ظرفیت دستگاه‌های اجرایی و خدماتی در اختیار زلزله‌زدگان خوی قرار گیرد

وزیر کشور گفت: عزم دولت بر ارائه خدمات مطلوب و مناسب به زلزله‌زدگان است. در این زلزله ساختمان‌های مقاوم سازی شده آسیب جدی ندیده‌اند و بیشترین آسیب مربوط به بافت فرسوده است.

وحیدی اداماه داد: ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در خوی نیازمند بازسازی و مقاوم‌سازی است که با همراهی دولت و مردم باید این اقدام انجام شود.

دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به مصدومان زلزله خوی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تماس تلفنی با رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، دستور رسیدگی فوری به مصدومان زلزله امشب خوی را صادر کرد.

آمار مصدومان زلزله خوی

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: کار جستجو و نجات تمام شده و کسی زیر آوار نمانده است

سخنگوی سازمان اورژانس افزود: تعداد مصدومین زلزله خوی به ۷۳۸ (۷۲۸ نفر خوی، ۷ نفر سلماس و ۳ نفر چایپاره) نفر رسید.

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: برآوردهای اولیه از زلزله نشان از آسیب به ۷۰ روستای خوی دارد.

میزان آسیب به واحدهای مسکونی

محمدصادق معتمدیان ۹ بهمن ماه در حاشیه جلسه مدیریت بحران شهرستان خوی افزود: ارزیابی های اولیه حاکی از آن است که بین ۲۰ تا ۵۰ درصد آسیب به واحد های مسکونی شهری و روستایی وارد شده است.

وی گفت: گروه های ارزیاب خسارت در منطقه در حال بررسی وضعیت آسیب به واحد های مسکونی هستند.

معتمدیان با اشاره به تعداد مصدومین این زلزله افزود: ۴۴۰ نفر آمار مصدومان تا کنون است که به مراکز درمانی اعزام شدند و متاسفانه ۲ نفر از شهروندان فوت کردند.

استاندار از ایجاد اردوگاه و کمپ های اضطراری و توزیع چادر در مناطق زلزله زده خبرداد و اظهار کرد: مجموعه نیروهای مسلح امکانات خوبی برای امدادرسانی به مردم وارد شهرستان کردند.

معتمدیان با بیان اینکه حمایت های خوبی از استانهای همجوار و استان‌های معین صورت گرفته است، افزود: دو فروند هواپیمای باری شامل کمک های جمعیت هلال احمر به شهرستان خوی اعزام شدند.

واکنش ارتش به وقوع زلزله در خوی

با دستور فرمانده نیروی زمینی ارتش بیمارستان‌های امام علی(ع) تبریز و بیمارستان ۵۲۳ منطقه ارومیه به محض اطلاع از وقوع زلزله در شهرستان خوی به حالت آماده ‌باش کامل در آمدند.

امیر سرتیپ دوم پزشک حبیب صدر، رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان نیروی زمینی ارتش با اعلام آمادگی ارتش جهت کمک به هموطنان زلزله‌زده گفت: به محض اطلاع از وقوع زلزله در شهرستان خوی، به دستورامیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش بیمارستان‌های امام علی(ع) تبریز و بیمارستان ۵۲۳ منطقه ارومیه به حالت آماده‌باش کامل درآمدند.

بیمارستان صحرایی ارتش در منطقه زلزله زده خوی برپا خواهد شد

همچنین امیر سرتیپ علی حاجیلو، فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب نیروی زمینی ارتش با اشاره به وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی و آماده‌باش کامل یگان‌های مقابله با بلایای طبیعی این قرارگاه گفت: تیپ ۲۶۴ سلماس، تیپ ۳۲۱ مرند و گروه ۴۳۳ مهندسی شهید آبشناسان قوشچی که دارای ادوات سنگین مقابله با بلاهای طبیعی هستند، به صورت آماده‌باش درآمده و در صورت نیاز آماده اعزام به مناطق آسیب دیده از زلزله هستند.

وی افزود: در ساعات اولیه حادثه فرماندهان تیپ‌های نزدیک به منطقه، کارشناسان عمرانی و تاسیسات و بهداشت و درمان به منطقه اعزام شده‌اند و بیمارستان صحرایی ارتش تا ساعتی دیگر در منطقه برپا خواهد شد.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب نیروی زمینی ارتش عنوان کرد: طی تماسی با معاون سیاسی امنیتی و معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی، ضمن اعلام آمادگی صددرصدی قرارگاه منطقه‌ای شمال‌غرب ارتش برای اعزام کمک‌های اولیه و تجهیزات اسکان به مناطق زلزله‌زده، آخرین وضعیت این مناطق نیز بررسی و دستورات لازم صادر شد.

سه نفر جان باختند

رئیس جمعیت هلال‌احمر اعللم کرده است که این زمین‌لرزه تا کنون 300 مصدوم داشته است که به بیمارستان منتقل شدند.

به گزارش صدا و سیما همچنین سخنگوی اورژانس خبر داده است که دو نفر در زلزله جان خود را از دست داده‌اند.

زلزله مدارس خوی را غیرحضوری کرد

پایگاه اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز اعلام کرد به دلیل وقوع زمین‌لرزه در خوی و همچنین استمرار پس‌لرزه‌های نسبتاً شدید، آموزش در مدارس این شهرستان در تمامی مقاطع تحصیلی (دولتی و غیردولتی)؛ روز یکشنبه (۹ بهمن ماه)، به صورت مجازی است.

استان‌های همجوار در حالت آماده‌باش

نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد: به سه استان زنجان، اردبیل و آذربایجان شرقی آماده باش داده شده است و تیم‌هایی برای امدادرسانی آماده و در حال اعزام هستند.

اکنون در مناطق زلزله زده بارش برف شروع شده و برای اسکان زلزله زدگان سوله‌ها در اطراف محل زلزله آماده هستند.

منبع: ایسنا

تگ های مرتبط
ارسال نظر