بورس

بازار سهام امروز در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل بیش از 125 هزار واحد معادل 5.15 درصد این نماگر کاهش داشت. آیا سازمان بورس به قانون ابطال معاملات در صورت افت بیش از پنج درصدی شاخص کل عمل می‌کند؟

سایت شماره یک:

بورس به عنوان یکی از مراکز تجارت برای خرید و فروش اوراق بهادار، ارزها و سایر دارایی‌ها شناخته می‌شود. در بورس، با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی، افراد و شرکت‌ها می‌توانند به صورت آنلاین این امکان را داشته باشند که به فروش و خرید اوراق بهادار و سایر دارایی‌های مالی بپردازند. بورس همچنین به عنوان یک نشانگر اصلی اقتصاد یک کشور، نقش مهمی در تعیین قیمت‌های اوراق بهادار و دارایی‌های مالی دارد. با توجه به عملکرد بورس، می‌توان وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشید یا بدتر کرد.همچنین بورس به عنوان یک ابزار برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. در بورس، سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید اوراق بهادار، سهام و دیگر ابزارهای مالی، سرمایه خود را گسترش دهند و به دنبال کسب سود باشند. اما برای سرمایه‌گذاری در بورس، باید به تحلیل و پیش‌بینی قیمت‌ها و فعالیت‌های بورسی توجه کرد و همچنین با خطراتی همچون ریسک بازار آشنا باشید.

 

کاهش بیش از پنج درصدی شاخص کل در بازار سهام طی دادوستدهای روز جاری زمزمه ابطال معاملات بورس را مطرح کرد. این در حالیست که شاخص کل در روز گذشته نیز حدود 3.7 درصد افت کرده بود.

در حال حاضر جو هیجانی حاکم بر بازار سهام سبب شده است که سهامداران تنها به فکر فرار از این بازار قرمز باشند. همین امر سبب شد امروز سه هزار و 655 میلیارد تومان دیگر از بورس خارج شود تا بار دیگر توده‌ای بودن بازار سرمایه ایران به همگان ثابت شود.

ارزش معاملات خرد

همچنین در جریان معاملات امروز بورس، ارزش معاملات خرد به 10 همت رسید که نسبت به روز گذشته تقریبا نصف شده بود.

پیش از این تجارت‌نیوز نسبت به پوشالی بودن رشد شاخص‌های بورس هشدار داده بود و بالا رفتن نماگر‌های بورس را عموما به دلیل تبعیت بازار سهام از رشد دلار می‌دانست. در همین حال هم‌ زمان با استارت صعود بازار خرید و فروش‌های هیجانی هم به اوج رسید.

به نظر می‌رسد همین وضعیت رگولاتور بازار را مجاب کرده است که مجددا با همان روش غلط مدیریتی یعنی دستکاری در بازار و اجبار حقوقی‌ها به عرضه‌های سنگین هیجان خرید را کنترل کند.

از آنجا که هر صعود قدرتمند یک اصلاح قوی را در پی دارد و معامله‌گران نیز در انتظار این اصلاح بودند رگولاتور فرصت را مغتنم شمرد و مدیریت سنتی خود را همزمان با این روند آغاز کرد. به این ترتیب بازار سهام در روز جاری یکی از بدترین عملکردهای تاریخ خود را به ثبت رساند.

هرچند افت شاخص کل هم‌وزن مقداری از شاخص کل کمتر بود اما افت 4.4 درصدی نماگر شرکت‌های کوچک نیز عملکرد فاجعه‌بار برای بورس تلقی می‌شود.

بر این اساس شاخص کل‌ هم‌وزن طی معاملات امروز با این کاهش به سطح 803 هزار و 326 واحدی بازگشت و نشان داد هر اتفاقی در بازار سرمایه ممکن است.

رنگ سرخ بازار سهام

نگاهی به نقشه بازار سهام امروز نشان می‌دهد که سهام شرکت‌های بورسی در روز جاری عموما در طرف قرمز بازار معامله شدند و تنها 56 نماد در بورس امروز افت قیمتی نداشتند.

وملی نماینده سهم‌های سبز بازار امروز بود که با رشد پنج درصدی به سطح 19 هزار و 778 تومان رسید. قچار نیز در این بازار ریزشی عملکردی فاجعه‌بار داشت و حدود 16.16 درصد ریخت.

همچنین در بورس امروز بیشترین فشار عرضه در نماد وپخش رخ داد و همین امر سبب شد تا قیمت این سهم حدود هفت درصد کاهش پیدا کند.

تگ های مرتبط
ارسال نظر