هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی با صدور هشدار ناپایداری‌های جوی در ۷ استان از احتمال طغیان رودخانه‌ها،‌ آب‌گرفتگی معابر، شکستن درختان کهنسال و برخورد صاعقه خبر داد.

سایت شماره یک:

هواشناسی یک علم پیچیده است. هواشناسی از طریق وسایل مخصوص پیش بینی می شود. هواشناسی ایران بهترین هوشناسی است. هواشناسی هرروز وضعیت هوا را پیش بینی می کند. 

 امروز در شمال آذربایجان شرقی و اردبیل، فردا در اردبیل و سواحل دریای خزر رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی شده است.

طی امروز و فردا به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب برای جنوب سیستان و بلوچستان، افزایش ابر، رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. سه‌شنبه و چهارشنبه در غرب سواحل دریای خزر و پنجشنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل ابرناکی و بارش پراکنده پیش‌بینی شده است.

از امروز تا پنجشنبه غرب خلیج‌فارس و شرق دریای عمان و روزهای دوشنبه تا پنجشنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اواخر وقت یکشنبه 1402/03/28

زمان پایان: شب دوشنبه 1402/03/29

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال، شمال غربی حداکثر تا 30 نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر 1.3 متر و در نواحی دور از ساحل تا حداکثر 1.8 متر

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/03/28: نواحی مرکزی و شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای مازندران و گلستان.

دوشنبه 1402/03/29: نواحی مرکزی و شرقی دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای مازندران و گلستان.

 اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، خسارت به قایق ها و شناورهای کوچک و اختلال در تردد های دریایی شناورهای سبک، صیادی و مسافربری .

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری فعالیت های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناورهای سبک.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اوایل وقت یکشنبه 1402/03/28

زمان پایان: اواخر وقت چهارشنبه 1402/03/31

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی حداکثر تا 32 نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر 1.2 متر و در نواحی دور از ساحل تا حداکثر 1.7 متر

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/03/28: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و مناطق غربی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر.

دوشنبه 1402/03/29: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و مناطق غربی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر.

سه‌شنبه 1402/03/30: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و مناطق غربی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر.

چهارشنبه 1402/03/31: نواحی شمالی خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و مناطق غربی ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، خسارت به قایق‌ها و شناورهای کوچک و اختلال در تردد دریایی شناورهای سبک، صیادی و مسافربری.

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری فعالیت‌های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناورهای سبک.

 توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی (بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان پایان: دوشنبه 1402/03/29

نوع مخاطره: رگبار و رعدو برق و وزش باد نسبتا شدید، احتمال گردوخاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/03/28: شمال آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، دامنه و ارتفاعات در نیمه‌جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان،

دوشنبه 1402/03/29: دامنه و ارتفاعات در گیلان، مازندران، غرب گلستان، نیمه‌جنوبی سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان، شمال شرق آذربایجان شرقی و نیمه شمالی اردبیل.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، در برخی مناطق خیزش گردوخاک، کاهش دید و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی، احتمال شکستن درختان فرسوده و کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان در بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: یکشنبه 1402/03/28

زمان پایان: چهارشنبه 1402/03/31

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، خیزش و نفوذ گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/03/28: آذربایجان غربی، ایلام و خوزستان.

دوشنبه 1402/03/29: ایلام، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق سمنان و آذربایجان غربی.

سه‌شنبه 1402/03/30: ایلام، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شرق سمنان.

چهارشنبه 1402/03/31: ایلام، خوزستان، شرق سمنان و اصفهان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال.

تگ های مرتبط
ارسال نظر