هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی کشور با صدور چند اطلاعیه، نسبت به وقوع طوفان، سیلاب و وزش باد شدید و سایر مخاطرات جوی به شهروندان هشدار داد.

سایت شماره یک:

سازمان هواشناسی، نسبت به تشدید فعالیت سامانه بارشی، وزش باد شدید،  طوفان خیلی شدید و بارش باران‌های سیل‌آسا در چند استان کشور به شهروندان هشدار داد و از مردم درخواست کرد که هشدار طوفان، تندباد لحظه‌ای و بارش باران‌های سیل‌آسا را جدی بگیرند. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، فعالیت سامانه بارشی در چند استان از امروز تشدید شده و هوا طوفانی می‌شود.

هشدار هواشناسی کشور درباره ناپایداری‌های جوی در چند استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار ناپایداری‌های جوی در چند استان از احتمال طغیان رودخانه‌ها،‌ آب‌گرفتگی معابر، شکستن درختان کهنسال و برخورد صاعقه خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز و فردا در شمال استان‌های آذربایجان شرقی،‌اردبیل و سواحل غربی دریای خزر در ساعات بعدازظهر رگبار باران،‌رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی شده است. روز چهارشنبه علاوه بر این مناطق در شمال آذربایجان غربی، شرق سواحل دریای خزر و ارتفعات البرز مرکزی ابرناکی، رگبار باران، وزش باد شمالی همراه با کاهش موقتی دما پیش‌بینی می‌شود.

روز پنجشنبه در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان ابرناکی و بارش پراکنده روی می‌دهد. روز جمعه نیز در اکثر مناطق کشور جو آرام و پایداری حاکم است.

طی امروز و فردا برای جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان افزایش ابر،‌گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد انتظار می‌رود.

امروز برای مناطقی از نوار غربی کشور وزش باد همراه با نفود گردوخاک از کشور همسایه باعث کاهش کیفیت هوا و کاهش دید می‌شود. از امروز تا پنجشنبه غرب خلیج‌فارس و شرق دریای عمان و روزهای دوشنبه تا چهارشنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: تشدید ناپایداری محلی و رشد ابرهای همرفتی (به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان پایان: صبح دوشنبه 1402/03/29

نوع مخاطره: رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و برخی نقاط تگرگ.

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/03/29: نیمه شمالی اردبیل، شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هر گونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، رعایت فاصله از ساختمان های در دست ساخت یا نیمه کاره، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و پارک خودروها در مناطق مسقف.

هشدار سازمان هواشناسی درباره طوفان و وزش باد شدید در کشور

سازمان هواشناسی اعلام کرد: برای روز جاری وزش باد شدید در شرق و جنوب غرب کشور پیش بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی اعلام کرد: در مناطق شمالی آذربایجان‌های شرقی و غربی، اردبیل و جنوب سیستان و بلوچستان و روز دوشنبه هم در نیمه شمالی آذربایجان شرقی و اردبیل بارش باران و وزش باد رخ می‌دهد.

همچنین مناطقی از شرق، جنوب غرب و دامنه‌های جنوبی البرز در برخی ساعات با وزش باد شدید و گاهی همراه با گرد و خاک خواهد بود.

از امروز تا پنجشنبه غرب خلیج فارس و شرق دریای عمان و روزهای دوشنبه چهارشنبه و پنجشنبه دریای خزر مواج خواهند بود.

هشدار هواشناسی درباره رگبار و رعدوبرق و طوفان شدید در چند استان‌ها

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وقوع رگبار و رعد و برق در برخی استان‌ها خبر داد.

صادق ضیاییان، رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: دوشنبه و سه‌شنبه (۲۹ و ۳۰ خرداد ماه 1402) در شمال استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل همچنین در غرب سواحل دریای خزر در ساعات بعد از ظهر رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.  

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  افزود: طی روز چهارشنبه (۳۱ خرداد ماه 1402) علاوه بر این مناطق در شمال آذربایجان غربی، شرق سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی نیز ابرناکی، رگبار باران، وزش باد شمالی همراه با کاهش موقتی دما پیش‌بینی می‌شود. 

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا پنجشنبه (اول تیرماه 1402) فقط در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان ابرناکی و بارش پراکنده رخ می‌دهد. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  ادامه داد: جمعه (۲ تیر ماه 1402) در غالب مناطق کشور جوی آرام و پایدار حاکم می‌شود البته طی امروز و فردا به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب برای جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان افزایش ابر، گاهی رگبارو رعدوبرق و وزش باد انتظار می‌رود. 

ضیاییان در ادامه گفت: طی سه روز آینده در نواحی شمال شرق، شرق به‌ویژه در منطقه زابل و جنوب غرب کشور افزایش سرعت باد و در نواحی مستعد گردوخاک و کاهش کیفیت هوا انتظار می‌رود.  

وی افزود: امروز برای مناطقی از نوار غربی کشور وزش باد همراه با نفوذ گردوخاک از کشور همسایه عراق سبب کاهش کیفیت هوا و کاهش دید می‌شود. 

ضیاییان در ادامه گفت: از امروز تا پنجشنبه غرب خلیج فارس و شرق دریای عمان و روزهای دوشنبه تا چهارشنبه دریای خزر مواج خواهند بود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا ( ۳۰ خرداد) صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۳ و حداکثر دمای ۳۸ درجه سانتیگراد و روز چهارشنبه (۳۱ خرداد ماه) صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا  در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۹ و ۳۰ خرداد ماه) اهواز با دمای ۴۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهر کرد با دمای ۷ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند. 

تگ های مرتبط
ارسال نظر