دناپلاس‌

شورای رقابت قیمت جدید دناپلاس دنده‌ای را مصوب و به ایران‌خودرو ابلاغ کرد. شنیده‌ها حاکی از آن است که قیمت جدید این خودرو نسبت به قیمت تعیین‌شده قبلی، تا اندازه‌ای کم‌تر است.

سایت شماره یک:

بعد از انتقاداتی که از سوی خریداران دنا پلاسِ ایران خودرو‌ در سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس ثبت شد و پس از ‌مطالبه متقاضیان این خودرو از ‌مرکز ملی رقابت، شورای رقابت در کارگروه خودرو با حضور مسئولان ایران‌خودرو و سازمان حمایت جلسه‌ای تشکیل داد و موضوع افزایش قیمت ‌دناپلاس در این جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت. 

در رابطه با جزئیات این جلسه، سپهر دادجوی توکلی مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت به خبرنگار فارس، گفت: پس از بررسی‌های انجام شده در این جلسه مقرر شد که قیمت دناپلاس براساس مصوبه شورای رقابت تعیین و اعمال شود لذا با توجه به همکاری خوب ایران خودرو منتظر هستیم تا این خودروساز اطلاعیه اطلاح قیمت دنا پلاس را پس از بررسی فنی و اداری انجام داد. 

وی همچنین بیان داشت: قیمت دناپلاس  نسبت به قیمت تعیین شده فعلی کمتر خواهد بود. 

با وجود اینکه چند روز از برگزاری جلسه شورای رقابت درخصوص اصلاح قیمت دناپلاس گذشته است و در آن جلسه نیز قیمت مصوب جدید دنا پلاس تعیین شده است، اما شرکت ایران خودرو هنوز در خصوص قیمت مصرف‌کننده جدید این خودرو اطلاع‌رسانی نکرده و این در حالی است که خریداران دناپلاس براساس فراخوان ایران تا روز 6 تیر فرصت واریز وجه برای خرید این خودرو را دارند. 

بنابراین در صورتی که در موعد تعیین شده واریز وجه  خرید خودرو، توسط خریداران انجام نشود و وجه خرید به حساب خودروساز واریز نشود، عدم واریز وجه آن‌ها به منزله انصراف از خرید قلمداد می‌شود که این موضوع موجب نگرانی خریداران دناپلاس شده است. 

همانطور که اعلام شد در جلسه روز یکشنبه 28 خرداد شورای رقابت و ایران خودرو قیمت کارخانه‌ای دناپلاس پس از بررسی‌های لازم تعیین شده  و در واقع شورای رقابت قیمت جدید این خودرو را مصوب و به ایران خودرو اعلام کرده است و در این مرحله باید شرکت خودروساز بررسی‌‌های نهایی را انجام داده و با اضافه کردن هزینه‌های مالیات، بیمه و عوارض قیمت مصرف‌کننده دنا پلاس را اعلام کند. 

براساس شنیده‌ها همچنین در جلسه هفتگی شورای رقابت نیز که روز گذشته سه‌شنبه 30 خرداد با حضور نماینده ایران خودرو برگزار شد، بحث و بررسی‌هایی دوباره درباره قیمت دناپلاس انجام‌ و در این جلسه مقرر شده  تا قیمت این خودرو تغییر کند، اما با توجه به زمان‌بر بودن بررسی‌های نهایی و پروسه‌ اداری قیمت جدید هنوز از سوی خودروساز ابلاغ نشده است.

* قیمت جدید دناپلاس قیمت قابل دفاعی خواهد بود

‌براساس شنیده‌ها قیمت دنا پلاس تغییر خواهد کرد، به گفته یک منبع آگاه به فارس، قیمت جدید دناپلاس، قیمت قابل دفاعی خواهد بود که از قیمت 410 میلیون تومان فعلی کمتر است.‌

* احتمال تمدید مهلت واریز وجه برای متقاضیان دناپلاس

همچنین شنیده شده با توجه به نگرانی خریداران دناپلاس نسبت به مهلت تعیین شده برای واریز وجه، پس از اعلام قیمت جدید دنا پلاس احتمال دارد مهلت واریز وجه نیز تمدید می‌شود و در واقع دعوت‌نامه جدید با مهلت جدید برای واریز وجه خریداران تعیین می‌شود.

به گزارش خبرگزای فارس شورای رقابت در پیوست مصوبه جلسه 574 با موضوع «بررسی قیمت ناشی از تغییرات اجباری و اختیاری جدید» تغییرات قیمت 28 محصول ایران خودرو را مصوب کرد.

براساس این مصوبه، خودروساز مکلف شد تا قیمت برخی از محصولات  را براساس آنچه شورای رقابت در مصوبه مورخ 16 خرداد 1402، اعلام کرده افزایش و قیمت برخی دیگر از محصولات را نیز کاهش دهد. 

براساس مصوبه شورای رقابت قیمت 3 محصول ایران خودرو باید کاهش می‌یافت که یکی از این محصولات (دنا پلاس رینگ فولادی - اکسل کاسه‌ای) با کد (70323) است.

در پیوست مصوبه 574 شورای رقابت کاهش قیمت تعیین شده برای این خودرو  438.613.943 ریال تعیین شده بود، اما برخلاف انتظار، ایران خودرو به جای کاهش 430 میلیون ریالی نرخ این محصول، قیمت آن را در فهرست جدید خود افزایش داد.

این در حالی بود که متقاضیان خرید این خودرو انتظار داشتند تا قیمت کارخانه ای محصول دنا پلاس از 2.814.374.389 میلیون ریال (براساس ردیف 12 مصوبه فروردین 1402 شورای رقابت) تعیین شده بود  430 میلیون ریال کمتر شود و سپس با در نظرگرفتن مالیات، بیمه و عوارض قیمت مصرف کننده آن اعلام شود. 

اما همانطور که اشاره شد، قیمت این خودرو نه تنها کاهش نیافت بلکه این شرکت خودروساز اعلام کرد که قیمت جدید دنا پلاس براساس مصوبه 16 خرداد 4.100.012.484 ریال است. 

بعد از اعلام قیمت دنا پلاس و در واقع افزایش قیمت آن، ایران‌خودرو درباره قیمت محصول دناپلاس دستی این گونه توضیح داد که محصول پایه برای محاسبه قیمت این خودرو با کد کلاس ۷۰۳۲۳، خودروی دناپلاس دستی توربو با کد کلاس ۷۰۴۰۸ است که بر اساس ابلاغیه شورای رقابت باید مبلغ ۴۳۸,۶۱۳,۹۴۳ ریال از قیمت خودروی پایه کسر شود و پس از اضافه شدن متعلقات قانونی شامل بیمه، مالیات و عوارض متعلقه، قیمت نهایی مصرف کننده محصول دنا پلاس جدید رقم ۴,۱۰۰,۰۱۲.۴۸۴ ریال خواهد شد.

با افزایش قیمت دنا پلاس، متقاضیان خرید این خودرو نارضایتی خود را از این قیمت گذاری خودروساز با ثبت پویشی در سامانه «فارس من» خبرگزاری فارس با عنوان «اصلاح قیمت دنا پلاس بر اساس مصوبه 574 شورای رقابت» و که تاکنون بیش از 11 هزار امضا  دارد، بیان کردند و از خبرگزاری فارس خواستند تا با پیگیری این موضوع مانع گران فروشی خودروساز و ضایع شدن حقوق مصرف‌کنندگان شوند. 

بنابراین خبرگزاری فارس نیز بنا به رسالتی که در دفاع از حقوق مردم دارد، این موضوع را در دستور کار قرار داد و به جد موضوع یاد شده را پیگیری کرد‌ و در نتیجه پیگیری‌های انجام شده از شورای رقابت و ایران خودرو بالاخره شورای رقابت مصوب کرد که باید قیمت دنا پلاس اصلاح شود و قیمت این خودرو براساس مصوبه شورای رقابت تعیین شود اما هنوز این شرکت خودروساز قیمت جدید این محصول را اعلام نکرده است و انتظار می‌رود تا هر چه زودتر نسبت به اعلام قیمت جدید اقدام کند. 

همچنین مخاطبان خبرگزاری فارس در پویشی دیگر با عنوان «جوابیه توجیهات ایران خودرو درباره گران‌فروشی دنا پلاس» عنوان کردند که  براساس مصوبه شورای رقابت حداکثر قیمت تمام‌شده دناپلاس باید 280 میلیون تومان باشد.

تگ های مرتبط

ارسال نظر