پیش‌بینی‌ هواشناسی

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از رگبار باران و احتمال آبگرفتگی معابر در سه استان و وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در شرق و مناطق مرکزی کشور خبر داد.

سایت شماره یک:

پیش بینی هواشناسی یک فرآیند است که از طریق جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به شرایط جوی در زمان‌های گذشته و فعلی، سعی در پیش‌بینی هواشناسی  شرایط جوی در آینده دارد. پیش بینی هواشناسی به منظور اطلاع رسانی به افراد در خصوص شرایط هوایی در نزدیکی و یا دوری آینده برای انجام فعالیت‌های روزانه، صنعتی و... انجام می‌شود.

برای پیش‌بینی هواشناسی از داده‌های زمانی گذشته و داده‌های فعلی هواشناسی استفاده می‌شود و با تحلیل این داده‌ها، الگوها و تغییرات روند آب و هوا و پدیده‌های جوی مختلفی که در طول زمان اتفاق می‌افتند، پیش‌بینی‌هایی در مورد شرایط آب و هوایی در آینده انجام می‌شود. این پیش‌بینی‌ هواشناسی شامل عواملی مانند درجه حرارت، رطوبت، باد، بارش باران و برف و دیگر پدیده‌های جوی است.

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی طی پنج روز آینده در اغلب مناطق کشور جوی آرام حاکم است. 

وی افزود:  در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب امروز (۶ تیر) در برخی نقاط استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و گردوخاک رخ می‌دهد. بارش در جنوب استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و شمال و شرق هرمزگان شدت خواهد داشت و طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر در این مناطق پیش‌بینی می‌شود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۷ تیر) در ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان، ارتفاعات شمالی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به‌ویژه در بعد از ظهر رشد ابرهای همرفتی، رگبار و رعدوبرق و وزش باد رخ خواهد داد.  

وی افزود: شنبه در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و ارتفاعات غرب مازندران بارش پراکنده رخ خواهد داد. در این مدت در شرق به‌ویژه منطقه زابل و مناطق مرکزی کشور وزش باد شدید با احتمال خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. 

ضیاییان گفت: چهارشنبه دریای خزر و از اواخر وقت امروز تا شنبه (۱۰ تیر) دریای عمان مواج و متلاطم است. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا ( ۷ تیر) کمی ابری، در بعضی ساعت‌ها وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۸ درجه سانتیگراد و روز پنجشنبه( ۸ تیر) کمی ابری، گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۲۶ و حداکثر دمای ۳۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۶ و ۷ تیر) اهواز با دمای ۴۸ و ۴۷ درجه سانتیگراد گرمترین و اردبیل با دمای ۱۱ و ۱۰ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند. 

تگ های مرتبط

ارسال نظر