قیمت مرغ |قیمت مرغ امروز

به‌رغم نرخ ۷۳ هزار تومانی مصوب قیمت مرغ، این محصول در بازار در آستانه شش رقمی‌شدن و ورود به کانال ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد. همچنین برخی فروشگاه‌ها هر کیلو سینه مرغ بدون استخوان را تا ۱۷۶ هزار تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند.

سایت شماره یک:

قیمت مرغ به شدت گران شده است.قیمت مرغ دوباره ارزان می شود؟ با گران قیمت مرغ مردم قادر خرید مرغ نیستند.دلیل گرانی قیمت مرغ چیست؟ برای اطلاع از قیمت مرغ این مطلب را بخوانید.

قیمت مرغ در آستانه ورود به کانال ۱۰۰ هزار تومان و شش‌رقمی‌شدن قرار گرفت. گرچه نرخ این محصول توسط در ستاد تنظیم بازار ۷۳ هزار تومان تصویب شده است، اما گویا دومینوی گرانی کالاهای اساسی باز هم به مرغ رسیده و قرار نیست این بازار آرام بگیرد.

در آستانه ورود به ایام محرم که مصرف مرغ به صورت سنتی افزایش می‌یابد، قیمت آن هم افزایش یافت. مردمی که برای عید قربان توانایی خرید دام زنده و ذبح آن را ندارند و گوشت مرغ را جایگزین کرده بودند، با ورود به بازار غافل‌گیر شدند.

 

امروز، ۱۱ تیر ۱۴۰۱، قیمت مرغ در هر کیلو به ۹۵ هزار و ۵۰۰ تومان در سطح خرده‌فروشی‌ها رسیده است. رقمی که ۲۲ هزار تومان بالاتر از مصوبات دولت است.

این در حالی است که تصویب نرخ ۷۳ هزار تومان برای این محصول اعتراض شهروندان را در پی داشت و متناسب با قدرت خرید آن‌ها نبود. اما از سوی دیگر، مرغ‌داران هم قیمت‌های دستوری اعلامی را متناسب با هزینه‌های خود نمی‌دانستند و نسبت به آن معترض بودند.

قیمت مرغ بسته‌بندی؛ ۱۷۶ هزار تومان!

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مرغ زنده در استان‌های تأمین‌کننده تهران و فارس به حداقل ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. همچنین این محصول در استان فارس ۶۳ هزار تومان عرضه می‌شود. مرغ ذبح‌شده نیز در گیلان ۶۷ هزار تومان عرضه می‌شود.

 

از سوی دیگر، در برخی خرده‌فروشی‌های مناطق شمالی تهران قیمت هر کیلو گوشت مرغ از ۱۰۰ هزار تومان هم عبور کرده و آن‌ها از حالا به استقبال گرانی افسارگسیخته این محصول رفته‌اند.

البته برخی فروشگاه‌ها و شرکت‌ها با بسته‌بندی این محصولات در ظرف‌های ۹۰۰ گرمی، سینه و ران پاک‌شده مرغ را با قیمت‌های نجومی‌تر و حتی در به ازای هر کیلو ۱۷۶ هزار تومان عرضه می‌کنند!

تصویری منتشر شده از قیمت مرغ بسته‌بندی‌شده در یکی از فروشگاه‌های آنلاین ، حاکی است سینه مرغ بدون استخوان توسط یکی از شرکت‌ها، در هر کیلو ۱۷۶ هزار تومان برای مشتریان رقم می‌خورد. همچنین هر کیلو سینه مرغ بدون پوست ۱۴۵ هزار تومان هزینه دارد.

اکنون در حالی چنین ارقامی در بازار مرغ کشور در حال جابه‌جاشدن هستند که قیمت مرغ یک روزه در هفته گذشته کاهش چشمگیری داشت و انتظار می‌رفت با این اتفاق قیمت مرغ‌های ذبح‌شده و زنده کاهش یابد.

حال که ماه محرم و احتمال افزایش تقاضا نزدیک است، بعید نیست که به‌زودی نرم قیمتی بازار وارد کانال ۱۰۰ هزار تومان شود. موضوعی که طبیعتاً بیش از پیش باعث کاهش سرانه مصرف مرغ با توجه به سقوط قدرت خرید مردم خواهد داشت.

منبع: تجارت نیوز

دولت از ترکیه مرغ وارد ‌می‌کند

اما راهکار دولت برای اصلاح و کنترل قیمت مرغ چیست؟ سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که اگر فروشندگان نرخ مصوب را رعایت نکنند، دولت از ترکیه مرغ وارد خواهد کرد.

اما گزارش‌های میدانی از مرغ‌فروشی‌های برخی مناطق پایتخت، نشان می‌دهد که این تهدیدات هیچ تغییری در روند بازار نداشته است. فارس در گزارشی اعلام کرد که در حال حاضر هر کیلو مرغ ۹۳ هزار تومان در سایز کوچک و ۹۶ هزار تومان در سایز بزرگ‌تر عرضه می‌شود، البته بازار قاعده و قانونی ندارد و تقریبا قیمت‌ها خودسرانه است و نظارتی بر بازار حداقل به صورت بازدارنده وجود ندارد.

در این بازار برخی فروشندگان، تابلو فروش مرغ دولتی با قیمت کیلویی‌ ۷۳ هزار تومان نصب کرده‌اند، اما اعلام می‌کنند مرغ برای عرضه ‌ندارند.

علت افزایش قیمت مرغ

حدود یک ماه پیش بود که قیمت مرغ در بازار به شدت افزایش یافت و با همین قیمت‌های امروزِ بازار عرضه می شد، همان زمان مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه‌ها ‌اذعان داشتند که عرضه مرغ در بازار کم و همین عاملی برای رشد قیمت شده است اما اکنون سرپرست وزارت  جهاد کشاورزی معتقد است که تولید بهتر شده و هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد.

آقا میری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی تقصیر را گردن انجمن جوجه یک روزه انداخته و گفته بر اساس توافقی که با این انجمن داشتیم، قرار بود قیمت جوجه یک روزه  ۱۵ هزار و ۹۰۰ تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان باشد اما آنها به این توافق عمل نکردند و از فردای آن روز قیمت را به ۳۲ هزار تومان برای هر قطعه جوجه افزایش دادند.

منبع: فارس

تگ های مرتبط
ارسال نظر