یارانه نقدی | یارانه نقدی 1402

معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی سایت «صدای چندقلوها» برای سهولت دسترسی خانوارهای دارای فرزند چندقلو خبر داد و گفت: در حال حاضر ۳۹ هزار و ۵۳۰ خانوار از حمایت‌های مستمر بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

سایت شماره یک:

یارانه نقدی به معنای پرداخت وجه نقد به یک فرد یا خانواده است . یارانه نقدی به عنوان کمک مالی دریافت می‌شود. یارانه نقدی توسط دولت، سازمان‌های خیریه، شرکت‌ها یا افراد حقیقی به افراد یا خانواده‌هایی که دارای درآمد کم هستند یا با مشکلات مالی روبرو شده‌اند، ارائه می‌شود. هدف از یارانه نقدی کمک به بهبود شرایط اقتصادی افراد و کاهش فقر است. یارانه‌ نقدی ممکن است به صورت یکباره یا دوره‌ای پرداخت شوند و می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های ضروری مانند خرید مواد غذایی، پرداخت قبوض، خرید لوازم التحریر و ... استفاده شوند.

مهری سادات موسوی از برخورداری ۳۵ هزار و ۸۸۶ خانوار دارای فرزندان دوقلو در دهک درآمدی ۱ تا ۷ و ۳ هزار و ۶۴۴  خانواده دارای فرزندان ۳  قلو و بالاتر از حمایت‌های مستمر بهزیستی خبر داد و گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری درخصوص جمعیت و براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، سازمان بهزیستی کشور حمایت‌هایی به منظور تسهیل روند رشد و تربیت متعادل کودکان، حفظ و ارتقاء سطح سلامت روان، پیشگیری از سوء تغذیه مادر و فرزندان و ارتقاء سطح آگاهی خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو را در قالب طرح حمایت از خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو اجرایی کرد.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مبلغ مستمری برای خانواده‌های دارای فرزند ۲قلو(خانوار ۴ نفره) مبلغ ۱۶میلیون و ۸۴۸ هزار ریال و برای خانواده‌های ۳ قلو و بالاتر ۲۰ میلیون و ۵۹۲ هزار ریال می‌باشد، تصریح کرد: خانواده‌های دارای فرزندان دوقلوی دهک درآمدی ۱ تا ۷ و خانواده‌های دارای فرزندان ۳ قلو و بیشتر در تمامی دهک‌های درآمدی در چرخه حمایتی بهزیستی خدمات ارائه می‌کنند.

به گفته این مقام مسئول، سال گذشته تمامی خانواده‌های نیازمند دارای فرزند ۲ قلو و بالاتر تحت پوشش خدمات سازمان بهزیستی کشور قرار گرفتند و صف انتظار دریافت خدمات آنان به صفر رسیده است و در حال حاضر به منظور گسترش و تقویت خدمات حمایتی و ارتقاء فرآیندهای خدمت‌رسانی به متقاضیان سایت «صدای چند قلوها»   https://ticketing.behzisti.gov.ir/ راه‌اندازی شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور، موسوی در پایان یادآور شد: سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور ارتقای سلامت و تغذیه  فرزندان خانواده‌های دارای فرزند چندقلو شیرخشک مورد نیاز را برای خانوارهای دارای فرزند چندقلو تأمین می‌کند./ ایسنا

یارانه نقدی دولت در راه است

محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: از ابتدای امسال دو دهک به دهک‌های قبل که بیمه رایگان بودند، اضافه شد و جمعیت بیمه شدگان رایگان به بیش از ۱۲ میلیون ۵۰۰ هزار نفر رسید.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در ادامه توسعه بیمه همگانی، زین پس سایر دهک‌های جامعه یعنی دهک ۶ تا ۹ نیز در پرداخت حق بیمه خود به ترتیب مشمول تخفیف‌های ۲۰ تا ۴۰ درصدی خواهند شد.

محمد مهدی ناصحی گفت: این تخفیف به مبلغ یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است که سالانه تعلق می‌گیرد.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت افزود: هموطنان برای بهره مندی از این تخفیف به اداره‌های کل بیمه سلامت کل کشور و سامانه شهروندی مراجعه کنند؛ دولت هم منابع خوبی برای همه در بخش دولتی قرار داده است.

محمد مهدی ناصحی گفت: در نهایت با اجرای بیمه اجباری سلامت در کشور در تلاشیم هیچ ایرانی بدون بیمه درمانی باقی نماند.

یارانه نقدی | ۳ میلیون کارگر تا ۱۴۰۳ بیمه سلامت می‌شوند

هادی بهداد, مدیرکل خدمات اجتماعی کارگران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته حدود یک‌میلیون کارگر جدید تحت پوشش خدمات بیمه سلامت قرار گرفتند.

وی بیان کرد: براساس آمار و اطلاعات، سال گذشته حدود یک‌میلیون کارگر جدید تحت پوشش خدمات بیمه سلامت قرار گرفتند و تا سال 1403این رقم باید به حدود 3 میلیون کارگر افزایش یابد.

به نقل از تسنیم، بهداد در تشریح راه‌اندازی سامانه دیده‌بان سلامت گفت: این سامانه با هدف یکپارچه‌سازی فرآیند شناسایی، تأسیس و راه‌اندازی شبکه‌های بهداشتی در درون بنگاه‌های اقتصادی اعم از ایستگاه بهگر، خانه بهداشت کارگری و مراکز بهداشت کار راه‌اندازی می‌شود.

وی درباره مزایای راه‌اندازی این سامانه گفت: شناسایی فرآیندها، بررسی و رفع ایرادات فرایندها، اخذ آسان آمار و اطلاعات، امکان نظارت و رتبه‌بندی، ثبت و ضبط کلیه خدمات(آموزش، معاینات ادواری، مشاوره‌های روانشناسی) و … از جمله مزایای این طرح است که در آینده نیز پرونده سلامت الکترونیک کارگران و بنگاه‌های اقتصادی نیز به آن افزوده خواهد شد.

معاون وزیر کار در پاسخ به این سوال که این مرحله جدید با مرحله قبلی که تفاوتی دارد؟ اعلام کرد: ما یک سبدی را مطرح کرده بودیم که یازده قلم داشت و تعداد و حجم آن مشخص بود و ما می‌توانستیم از آن استفاده کنیم. مبنای قیمت‌های این سبد سال 1401 است و هر چه تورم به این سبد کالایی بخورد دولت این تورم را پوشش می دهد. این سبد به صورت دائم با یک عدد مشخص بسته شده است.

در سال گذشته ارز ترجیحی حذف شد و مبلغ یارانه برای سه دهک اول 9 برابر شد و به چهارصد هزار تومان تبدیل شد. برای اینکه ما بتوانیم یک شبکه توزیعی معقول ایجاد کنیم باید قیمت‌ها را در سال ثابت کنیم.

وی با بیان اینکه ما در جلسه قبلی قصد داشتیم نسبت منصفانه‌ای از تورم را در این سبد پوشش دهیم، گفت: اگر قیمت کالا‌ها بالا رود این تورم توسط دولت پوشش داده خواهد شد و این مبنا ثابت خواهد ماند. حبوبات در این سبد یک بسته 1200 گرمی است که به هر نفر اختصاص پیدا می‌کند. بهای کالایی که تورم بخورد مابع التفاوت جبران خواهد شد. گوشت مرغ به ازای هر نفر دو کیلو گرم است.

او تأکید کرد: دهک‌ها نسبت به مرحله قبل تغییر نکرده است و ما به زودی داده‌های جدید خود را اعمال می‌کنیم و تغییر دهک را خواهیم داشت. از اکنون تا ماه آینده تغییری ایجاد نخواهد شد. یک سوم جمعیت کشور در همین سه دهک قرار دارند.

ویس کرمی در پاسخ به این سوال که در استان تهران چند نفر مشمول طرح هستند؟ گفت: طرح کالا برگ در استان تهران هم با یک روند رو به رشد در حال اجراست و استقبال مردم روز به روز در حال افزایش است. تاکنون بیش از 105 هزار خانوار در طرح شرکت کردند. خوشبختانه در سطح استان و شهرستان‌ها زیر ساخت‌های خوبی ایجاد شده است و ما نقطه کوری نداریم و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و خرد مجهز به دستگاه برای اجرای این کالابرگ هستند. شرکت فروشگاه‌ها هم در اجرای این طرح اختیاری است و می‌توانند با اپلیکیشن شما شرکت کنند.

رضوی نیز در پاسخ به این سوال که در استان خراسان رضوی چند نفر مشمول این طرح هستند؟ تصریح کرد: در استان خراسان رضوی خانوار‌هایی که در این طرح شرکت کردند به طور تقریبی صد و شانزده هزار نفر بوده اند. تعداد فروشگاه‌هایی متصل بوده اند ده هزار و ششصد عدد بوده اند. فروشگاه‌های خرد ما ده هزار و چهار صد عدد بوده اند که متصل شده اند. ما در بیست و یک تیر ماه رکورد بیست و یک میلیارد خرید را هم زده ایم.

در استان بوشهر هم 184 هزار نفر مشمول سه دهک پایین جامعه‌مان بوده‌اند. ده هزار خانوار در طرح مشارکت کرده اند و بیست هزار تراکنش مالی در استان بوشهر انجام شده است. مردم بیشتر به این طرح گرایش پیدا کرده اند.

عسگریان درباره افق پیش روی طرح گفت: ما با یک پوشش ملایم در حال حرکت هستیم. اکنون حدود یک میلیون خانوار استفاده کرده اند. این اراده واقعی است و شیب تاکنون قابل قبول است که استقبال خوب بوده است. مردم آزادی عمل دارند و مردم اختیار دارند که از کالا برگ و سبد غذایی استفاده کنند یا در جای دیگری استفاده کنند. فروشگاه‌ها تعدادشان از شصت و هشت هزار به نود هزار افرایش یافته است. ما تعداد فروشگاه‌ها را افزایش دادیم و تجهیزات را کامل کردیم. سیستم به صورت طبیعی همه‌ کار‌ها را انجام می‌دهد. دست مردم باز‌تر شده است و تسهیلاتی در طرح برای آن‌ها صورت گرفته است. ما امیدواریم که بتوانیم تا دهک پنج حرکت کنیم و ما باید نقاط مبهم را کشف کنیم و آن‌ها را رفع کنیم. نشان تجاری برای پنیر و ماست و... تفاوتی ندارد و حجم و مقدار آن یکسان است.

تگ های مرتبط

ارسال نظر