قیمت خودرو

قیمت خودرو امروز پنجم مرداد 1402 یک روز آرام و به دور از تلاطم را پشت سر می‌گذارد. بهای اکثر محصولات بدون تغییر مانده و تعدادی دیگر، افزایش یا کاهش اندکی تجربه کردند.

سایت شماره یک:

قیمت خودرو در نوسان است. هفته پیش قیمت خودرو کاهشی بود. قیمت خودرو این هفته افزایشی شده. قیمت خودرو بالا و پایین زیاد می رود.  ممکن است قیمت خودرو دوباره ارزان شود.

قیمت خودرو امروز 5 مرداد ماه 1402 روز آرام و ملایمی را آغاز کرد. اکثر خودروها تا به الان در ثبات کامل قیمتی معامله شدند و برخی دیگر، افت و خیز بسیار کمی را تجربه کردند.

امروز به دلیل تعطیلی اغلب بنگاه‌های خرید و فروش خودرو در سطح کشور و تعداد اندک معاملات، میزان تغییرات قیمتی نیز بسیار پایین گزارش می‌شود. البته تصویب واردات خودروهای کارکرده از سوی دولت در روز گذشته می‌تواند از هفته آینده یک شوک کاهش قیمتی دیگر برای بازار خودرو به ارمغان بیاورد.

با توجه به قیمت‌های اعلامی وب‌سایت کارنامه، قیمت خودرو امروز نیز روند با ثباتی را طی کرد.

قیمت خودروهای داخلی

اکثر محصولات داخلی وضعیت ثابتی را پشت سر گذاشته‌اند. هرچند قیمت خودرو در برخی موارد از افزایش و کاهش اندکی برخوردار بود.

کوئیک دنده‌ای S با مدل 1402 امروز جزو معدود هاچ‌بک‌های شرکت سایپا به شمار می‌رود که نسبت به روز گذشته با 2 میلیون تومان افزایش قیمت همراه بود.

پژو 207i اتوماتیک با مدل 1400 نیز از دیگر هاچ‌بک‌های پرطرفدار بازار بوده که با پنج میلیون تومان افزایش، با نرخ 675 میلیون تومانی معامله می‌شود.

سمند سورن پلاس، جزو محصولاتی محسوب می‌شود که بیشترین کاهش قیمت بین خودروهای داخلی را داشته است. این سدان ایران خودرو با 10 میلیون تومان افت قیمتی از ابتدای روز، با قیمت 560 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

تارا اتوماتیک که سدان لوکس ایران خودرو است، تنها با یک میلیون تومان کاهش، با نرخ 770 میلیون تومان معامله می‌شود.

قیمت خودروهای مونتاژی

قیمت خودروهای مونتاژی، وضعیت بسیار آرام‌تری نسبت به داخلی‌های بازار دارد.

جک J4 کرمان موتور از ابتدای هفته تقریباً هیچ تغییری نداشته و با همان نرخ 720 میلیون تومانی درحال خرید و فروش است.

ام‌وی‌ام X22 PRO از ارزان‌ترین کراس‌اوورهای بازار، با پنج میلیون تومان کاهش نسبت به روز گذشته، کانال 950 میلیونی را از دست داد و به نرخ 945 میلیون تومان رسید.

فیدلیتی پرایم 5 نفره اما بر خلاف X22 PRO، حدود 10 میلیون تومان افزایش قیمتی را تجربه کرد و به قیمت یک میلیارد و 520 میلیون تومان معامله می‌شود.

لاماری ایما که یکی از پرنوسان‌ترین محصولات مونتاژی حال حاضر بازار شمرده می‌شود، با آغاز معاملات امروز تغییری نداشته و با قیمت یک میلیارد و 800 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

بازار خودرو تحت تاثیر شوک‌های خبری از جمله آغاز واردات از یک سو و کاهش تیراژ خودروهای داخلی از سوی دیگر، دچار یک سردرگمی کامل شده و توانایی ادامه دادن یک روند خاص را از دست داده است. همان‌طوری که از هفته‌های قبل شاهد هستیم، روزهایی که افزایش قیمت خودرو به چشم می‌خورد، یک روز یا چند روز بعدتر با افت قیمتی همراه بود.

بنابراین وضعیت فعلی بازار رکودی است و تا مشخص نشدن روند دلار و واردات قطعی، نمی‌توان روند خاصی برای بازار خودرو متصور شد.

امروز نسبت به روز گذشته، قیمت‌ها در برابر تغییرات، مقاومت کرده و کاهشی نداشتند. چراکه تعطیلی بازار، روند را ثابت نگه داشته و از کاهش قیمت جلوگیری کرد.

شرایط بازار طوری است که خریداری در آن پیدا نمی‌شود و به‌همین علت، قیمت‌ها با شیب اندکی رو به کاهش می‌گذارد.

قیمت خودروهای داخلی

در سایت‌های خرید و فروش، قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به شرح زیر ثبت شده است؛

پراید ۱۳۱ و پراید ۱۱۱ تغییری نسبت به روز گذشته نداشتند و به‌ترتیب با نرخ‌های ۳۳۰ میلیون و ۳۵۰ میلیون تومانی معامله شدند.

کوئیک دنده‌ای S نیز که روز گذشته ۴ میلیون تومان کاهش داشت، با همان مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان خرید و فروش شد.

سمند LX ساده با مدل ۱۴۰۱، روز گذشته با ۱۵ میلیون کاهش، رکورد بیشترین کاهش در میان خودروهای داخلی را از آن خود کرده بود. این خودرو نیز روند سایر محصولات بازار را طی کرده و در همان نرخ ۵۳۰ میلیون تومان ثابت ماند.

پژو ۲۰۶ تیپ دو، که همانند اکثر خودروهای بازار، بیش از ۵۰ میلیون تومان کاهش قیمت در چند هفته اخیر را تجربه کرده بود، نسبت به روز گذشته در همان نرخ ۵۱۰ میلیون تومانی معامله شد.

تارا اتوماتیک با مدل ۱۴۰۲، که سدان لوکس ایران خودرو محسوب می‌شود نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با همان مبلغ روز گذشته، یعنی ۸۱۸ میلیون تومان خرید و فروش شد.

قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی

در بازار خودروهای خارجی و مونتاژی نیز همانند خودروهای داخلی، اغلب اثری از تغییر قیمت‌ها دیده نمی‌شود و قیمت خودرو در اکثر محصولات، ثابت است.

ام‌وی‌ام X22 PRO، کراس‌اوور کامپکت مدیران خودرو، که روز گذشته با کاهش ۱۰ میلیونی مواجه بود، با همان نرخ ۹۸۰ میلیون تومان معامله شد.

بسترن B30 به عنوان یک سدان چینی، با ۱۷۵ میلیون تومان کاهش در چند روز اخیر، رکورددار کاهش قیمت بود. اما امروز با همان مبلغ یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومانی خرید و فروش شد.

ریسپکت پرایم بهمن موتور نیز همانند سایر محصولات بازار، در همان نرخ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ثابت ماند.

کراس‌اوور فردا T5 با مدل ۱۴۰۱، که روز گذشته نیز کاهش قیمتی تجربه نکرده بود. امروز با پیروی از روند بازار، با مبلغ یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی روز گذشته، خرید و فروش شد.

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آینده

عماد جعفری، کارشناس بازار خودرو در گفت‌و گو با تجارت‌نیوز در رابطه با روند قیمت خودرو در هفته آتی گفت: به دلیل عدم تغییر در نرخ ارز، بعید است که هفته آینده نیز شاهد اتفاقات خاص در بازار خودرو باشیم.

وی در ادامه به اعتراض خودروسازان و عدم قیمت گذاری برخی محصولات توسط شورای رقابت اشاره کرد و گفت: باید منتظر ماند و دید که آیا خودروساز از موضع خود عقب نشینی خواهد کرد و یا شورای رقابت. اما حتی درصورتی که شورای رقابت عقب نشینی کرده و قیمت درب کارخانه محصولات نیز افزایش یابد، بعید است که چند هفته‌ آینده، روند بازار صعودی شود.

تگ های مرتبط

ارسال نظر