هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی رشد شدید ابرهای همرفتی برای برخی مناطق کشور به سکنان ۱۲ استان از جمله تهران توصیه کرد از تردد غیرضروری اجتناب کنند.

سایت شماره یک:

هواشناسی یک علم پیچیده است. هواشناسی از طریق وسایل مخصوص پیش بینی می شود. هواشناسی ایران بهترین هوشناسی است. هواشناسی هرروز وضعیت هوا را پیش بینی می کند. 

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در برخی مناطق شرق سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان رگبار و رعدوبرق روی می‌دهد. فردا در برخی مناطق اردبیل، ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات شمال هرمزگان و جنوب کرمان رگبار پراکنده پیش‌بینی شده است.

شنبه هفته آینده در نیمه شرقی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی، شمال هرمزگان و جنوب کرمان ابرناکی، وزش باد و رگبار باران همراه با رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

یکشنبه آینده بارش‌های پراکنده در شمال آذربایجان شرقی، اردبیل و سواحل دریای خزر ادامه خواهد داشت و روز دوشنبه اکثر مناطق کشور جو آرامی دارند.

به گزارش تسنیم، طی 5 روز آینده برای مناطقی از شمال شرق و شرق و طی 2 روز آینده در بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک پیش‌بینی شده است. طی 3 روز آینده شرق دریای عمان مواج خواهد بود.

*هشدار نارنجی رشد شدید ابرهای همرفتی

زمان پایان: پنج‌شنبه 1402/05/05

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق شدید، وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/05/05: جنوب کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب و اختلال در سفرهای بین شهری، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در ناوگان حمل و نقل.

توصیه: اجتناب از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیلها، احتیاط در عبور و مرور از نواحی مرتفع، اجتناب از هر گونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرا دام و تردد عشایر در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و ارتفاعات، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت.

*توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: شنبه 1402/05/07

نوع مخاطره: رگبارورعدوبرق، وزش باد نسبتاً شدید و احتمال بارش تگرگ

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/05/05: شمال استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، دامنه و ارتفاعات مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان، جنوب شرق فارس.

جمعه 1402/05/06: شرق خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب و کرمان و جنوب شرق فارس.

شنبه 1402/05/07: شمال آذربایجان غربی، نیمه شرقی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان و جنوب شرق فارس

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب و احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

*توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: شنبه 1402/05/07

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در نواحی مستعد گرد و خاک

منطقه اثر:

پنجشنبه 1402/05/05: نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، ایلام، خوزستان، غرب کرمانشاه، اصفهان، مرکزی، یزد، قم، سمنان و جنوب تهران.

جمعه 1402/05/06: خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، سمنان، اصفهان، قم، ایلام، خوزستان، کرمانشاه و بوشهر.

شنبه 1402/05/07: غرب کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، سمنان، اصفهان، قم و مرکزی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد طوفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت‌وآمد غیرضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

تگ های مرتبط

ارسال نظر