زلزله | زلزله ترکیه

زمین لرزه ۵.۳ ریشتری در منطقه "یشیل یورت" شهر مالاتیا در جنوب ترکیه، تاکنون ۲۲ زخمی برجای گذاشته است.

سایت شماره یک:

زلزله به وقوع پیوستن حرکات لرزشی زمین در نتیجهٔ رفتار داخلی زمین گفته می‌شود. این حرکات لرزشی می‌توانند به صورت ناگهانی و با قدرت بسیار شدید یا به صورت ملاحظه‌پذیر و با شدت کمتر رخ دهند. زلزله‌ها نتیجهٔ ترک خوردگی صفحات زمین، سرکشی صفحات زمین یا تحرک صفحات زمین هستند.زلزله‌ها می‌توانند علل مختلفی داشته باشند، از جمله حرکت صفحات تکتونیکی (صفحات زمین)، فعالیت آتشفشانی، تأثیر نیروهای جذبهٔ زمینی و تغییر در تنش‌ها در داخل زمین. این حرکات لرزشی منجر به انتقال انرژی لرزشی از مرکز زلزله به امواج لرزشی می‌شود که از مرکز زلزله به سطح زمین و سایر نقاط جهان منتشر می‌شود.زلزله‌ها می‌توانند عواقب جبران ناپذیری در زمین، ساختمان‌ها و تأثیرات بشری داشته باشند. خسارت‌های زلزله شامل خسارت به ساختمان‌ها، فرو ریختن زمین، سیلاب‌ها و رانش زمین می‌شود. برای به حداقل رساندن خطرات زلزله، مهندسان و عموم مردم در ساخت و ساز ساختمان‌ها و شهرها از تکنولوژی‌ها و استانداردهای مقاوم سازی در برابر زلزله استفاده می‌کنند.

"علی یرلی قایا" وزیر کشور ترکیه گفت که این افراد در نتیجه ترس، وحشت و پریدن از ارتفاعات زخمی شدند.

وی افزود تیم‌های نجات ترکیه همچنان به تلاش‌هایشان در منطقه ادامه می‌دهند.

زمین لرزه‌ای به بزرگی زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۳ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) استان مالاتیا در جنوب ترکیه را لرزاند که مرکز آن منطقه "یشیلیورت" گزارش شد.

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که این زمین لرزه همچنین یک ساختمان دور افتاده را نیز ویران کرده و همچنان تلاش برای ارزیابی خسارت‌ها و حمایت لازم به آسیب دیدگان وجود دارد.

مدیریت حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) روز پنجشنبه اعلام کرد که زمین لرزه مالاتیا در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داده بود.

دو استان آدانا و عثمانیه در جنوب ترکیه نیز ۲۵ ماه جولای (۳ مردادماه) شاهد زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در مقیاس ریشتر بودند.

این زمین لرزه‌ها پس از زمین لرزه سهمگین و پرتلفات بهمن ماه گذشته روی می‌دهد. در این زمین لرزه ۷.۶ ریشتری که روز ۶ فوریه ۲۰۲۳ برابر با ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ روی داد، ۴۴ هزار و ۳۷۴ نفر در جنوب ترکیه کشته شدند.

این زمین لرزه همچنین علاوه بر تلفات جانی زیاد، خسارت‌های مالی سنگینی نیز بر پیکره اقتصاد در ترکیه به همراه سوریه وارد کرد.

روزنامه دیلی صباح ترکیه در آن زمان خسارت وارده به اقتصاد این کشور در پی زلزله سهمگین بهمن ماه را ۸۴.۱ میلیارد دلار برآورد و اعلام کرد که خسارت ساختمان‌های مسکونی ۷۰.۸ میلیارد دلار، خسارت به درآمد ملی ترکیه ۱۰.۴ میلیارد دلار و زیان وارده به نیروی کار نیز حدود ۲.۹ میلیارد دلار است.

منبع: فرارو

تگ های مرتبط
ارسال نظر