شاه پلوی آذربایجان

«غذای بدون پلو و گوشت غذا نیست!» بله! خیلی‌ها اعتقادشان این است. کاری هم نمی‌شود کرد! پس برایتان یک غذای جدید داریم که هم پلو دارد و هم گوشت! اسمش هم جذاب است.

سایت شماره یک:

شاه پلو! یک غذای ناب از جمهوری آذربایجان است. اینکه شاهان در گذشته چطور اینقدر غذاهای خوشمزه و چرب می‌خوردند و هیچ بلایی سرشان نمی‌آمد به کنار، چقدر سرآشپزهای خوبی داشته‌اند! البته انصافا سرآشپز شاه باشی قدری ترسناک است، فکر کنید اگر غذا خوب از آب درنیاید سرتان را ببرند و توی دیگ غذا بیندازند! به همین راحتی! نه نمی‌ارزد!

مواد لازم برای شاه پلوی آذربایجانی چیست؟

برای سه نفر

خب... این مواد لازم بود. حالا چیزهای دیگری هم نیاز است. یک شکم خالی که هی گرسنه‌تر شود. یک سلیقه‌ی جدیدپسند که با عشق، غذای جدید را مزه کند و یک نفر که با مهر این دستور را اجرا کند!

پیاز را خلالی خرد کنید و نصف آن را داخل ظرف حاوی روغن ریخته و تفت بدهید. کمی که پیاز سبک شد زردچوبه به آن اضافه کنید. بعد از چند دقیقه نوبت به گوشت‌ها می‌رسد. گوشت‌های تکه‌ای بدون استخوان را به قابلمه اضافه کنید و تفت بدهید. وقتی رنگ گوشت عوض شد و مطمئن شدید بافت آن در اثر پخته شدن و دم شدن بین برنج دیگر وا نمی‌رود مقداری آب روی گوشت بریزید و اجازه بدهید بپزد. برای پخت روی گاز ۲ ساعت و اگر داخل زودپز می‌پزید نیم ساعت زمان کافی است.

گوشت‌های پخته شده را بردارید و آب گوشت را هم کنار بگذارید که مورد نیاز است.

برگه زردآلو و آلوچه زرد و کشمش را با آب گوشت خیس کنید. مدتی بماند تا مزه بگیرند.

در ظرفی کره را ذوب کنید و نصف دیگر پیاز خلالی را در ‌آن تفت بدهید. بعد از سبک شدن پیاز، گوشت‌های پخته شده را اضافه کنید. زعفران دم کرده را هم به میزانی که خودتان دوست دارید به غذا بیفزایید. برگه زردآلو و آلوچه و کشمش ها را که خیس کرده بودید داخل این ظرف بریزید و ده دقیقه با دمای ملایم تفت بدهید. همه مواد با هم ترکیب می‌شوند و طعم‌ها در هم ادغام می‌گردند. به به!

برنج را که از قبل خیس کرده‌اید به همراه زعفران داخل آب گوشت در یک قابلمه بریزید اجازه بدهید برنج نیم‌پز بشود و آب قابلمه هم ته بکشد.

در این مرحله یک قابلمه‌ی کاملا نچسب لازم دارید. کف و دیواره‌های قابلمه را کاملا چرب کنید. نان لواش را طوری داخل قابلمه بیندازید که هم کف را پوشش بدهد هم دیواره ها را تا بالای قابلمه دربر بگیرد. لایه به لایه از برنج نیمپز و مواد گوشتی توی قابلمه بریزید. تا جایی که مواد تمام شود و روی آن را کمی آب گوشت بریزید و دوباره نان لواش بگذارید. روی نان را کره بمالید و با فویل در قابلمه را خوب بپوشانید. داخل فری که با ۱۸۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کرده‌اید قرار دهید. یک ساعت بعد شاه پلوی معرکه‌ی شما حاضر است.

قطعا از طعم بی نظیر و طریقه‌ی پخت ساده آن لذت خواهید برد.

تگ های مرتبط

ارسال نظر