هسته آلبالو

خواص و کاربردهای عجیب هسته آلبالو را در این مطلب از وبسایت جلدنیوز بخوانید.

سایت شماره یک:

ویدیوی زیر را تماشا کنید تا با یکی از مهمترین کاربردهای هسته آلبالو آشنا شوید.

مردمان سرزمین های کهن از دیرباز به خواص خوردنی های گوناگون در طبیعت پی برده بودند. از میان تمام خوردنی های موجود در طبیعت میوه ها به دلیل طعم های دلچسب و گوارایشان همیشه مورد توجه بوده اند. هسته ی برخی از این خوردنی های لذیذ نیز کاربردهای متنوعی پیدا کرده اند به طوری که از هزار سال پیش مردم کشور سوییس به خواص هسته میوه خوشمزه ی آلبالو آگاهی پیدا کرده و از آن برای درست کردن کیسه های گرمایی بهره می بردند. در مشرق زمین نیز هسته ی میوه هایی چون هندوانه و گیلاس و آلبالو و انار و . . . برای مقاصد درمانی یا خوراکی مانند روغن گیری استفاده می شده است.

از آنجایی که هسته های کوچک و ریز میوه آلبالو تا حدودی به عنوان عایق حرارتی عمل کرده و سرما و گرمای جذب شده را در خود نگه می دارند در نتیجه گزینه مناسبی برای درست کردن کیسه های حرارتی می باشند. این هسته های ریز دما را در خود نگه داشته و به آرامی و به مرور زمان انتشار می دهند. حرارتی بدون رطوبت. خواه این حرارت سرما باشد یا گرما.

ویژگی هسته آلبالو سبب شده تا استفاده های متنوع و گسترده ای پیدا کند. یکی از کاربردهای مهم آن در تولید بالشت و کیسه های کمپرس بدن می باشد که به آن کاربردهای کمک درمانی می دهد. برای مثال خوابیدن روی بالشت هسته ی آلبالو برای شخصی که از گردن درد رنج می برد می تواند مفید و سودمند واقع شود. یا حتی ورزشکاری که آسیب عضلانی دیده است با حرارت دادن و قراردادن کیسه هسته ی آلبالو بر روی عضله ی آسیب دیده می تواند بهبود تدریجی را احساس نماید. هسته های ریز آلبالو به راحتی بر روی هم می لغزند و دور عضله شکل می گیرند. از دیگر موارد استفاده از کمپرس های این چنینی می توان به کمک به بهبود درد تزریقات اشاره کرد. درد آمپول و سرم می تواند ناخوشایند باشد پس بهتر است بعد از انجام تزریق بر روی آن کمپرس هسته ی آلبالو گذاشته شود تا احساس آرامش بیشتری به بیمار دست دهد. همچنین کمک به تسکین دردهای قایدگی از دیگر فواید استفاده از پک های هسته ی آلبالوست. 

تهیه پد گرمایی خانگی

پد گرمایی چند نوع دارد بعضی از آنها یک تکه هستند و همانند یک بالش عمل می‌کنند بعضی از آنها بصورت چند تکه و قابل انعطاف هستند و ظاهری همانند پدهای گرمایی فیزیوتراپی دارند.

پد گرمایی خانگی از چه موادی ساخته می‌شود؟

خب مسلما بخش بیرونی آن از پارچه است یک پارچه نخی که باید ۱۰۰% خالص باشد. خالص بودن آن از این جهت مورد تاکید است که همه پارچه‌ها را نمی‌توان در مایکروفر یا فر گرم کرد. پارچه‌های با الیاف مصنوعی ذوب می‌شوند یا مواد سمی داخل مایکروفر شما  آزاد می‌کنند که برای سلامتی شما خطرناک است.

داخل پد گرمایی چه می‌ریزند؟

چیزهای زیادی هست که می‌توانید به عنوان پر کننده استفاده کنید از دانه‌های سلیکونی گرفته تا هسته گیلاس اما برای پیدا کردن مواد پر کننده پد گرمایی کافی ست سری به آشپزخانه بزنید. بعضی از مواد که از سایرین محبوبتر هستند عبارتند از: برنج، ذرت خشک شده و تخم کتان.

هر سه آنها خواسته‌های شما برای نگه داشتن گرما، داشتن بوی خوشایند و احساس خوب روی پوست را برآورده می‌کنند. همچنین بدون تعارف اینها موادی ارزان قیمت هستند که به راحتی می‌توانید آنها را از خواروبار فروشی تهیه کنید.

پد گرمایی ساده

برای درست کردن این پد به مواد و وسایل زیر نیاز دارید

۲۲ سانت پارچه فلانل یا نخی ۱۰۰% خالص

۱ و ۱/۲ پیمانه برنج یا ذرت خشک شده

چرخ خیاطی

متر اندازه گیری

قیچی خیاطی

سوزن ته گرد

پارچه را روی هم تا کنید تا دو نیمه مساوی داشته باشید. پارچه را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید در اینصورت شما دو مستطیل هم اندازه خواهید داشت. دو تکه پارچه را دقیق روی هم قرار دهید تا لبه‌ها لب به لب هم باشند. اگر از سوزن ته گرد استفاده می‌کنید همه لبه‌ها را به هم سنجاق کنید.

لبه‌های دو تکه پارچه را که روی هم گذاشتید با چرخ خیاطی بدوزید به این صورت که دو طرف درازای مستطیل و ته و بالای آن را می‌دوزید. در قسمت بالا موقع دوختن بخشی از آن را نمی‌دوزید و باز می‌گذارید.

موقع دوختن حواستان باشد که هیچ نقطه‌ای از دو طرف و ته آن باز نباشد بخصوص در قسمت گوشه‌ها دقت کنید برای اطمینان بیشتر می‌توانید دو بار آن را بدوزید یا از دوخت شماره پایین استفاده کنید.

پارچه را برگردانید و داخل آن را با ذرت یا برنج پر کنید. مهم نیست که ماده‌ای که استفاده می‌کنید کاملا خشک باشد.

وقتی آن را پر کردید. لبه‌های باز بالایی را که قبلا موقع دوخت باز گذاشته بودیم، ببندید و خوب بهم بچسبانید. حالا آن را زیر چرخ گذاشته و با نخ همرنگ پارچه بدوزید. اگر خیلی مهارت دارید می‌توانید آن را با دست و به صورت دوخت پنهان بدوزید اما یادتان باشد که باید کوکهای شما بسیار ریز و به صورت دو رج رفت و برگشت باشد چون در غیر اینصورت دانه‌های ریز برنج از آن خارج می‌شود بنابراین این دوخت بیشتر به درد موقعی می‌خورد که از ذرت استفاده می‌کنید.

حالا پد گرمایی خانگی شما آماده است می‌توانید آن را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در مایکروویو بگذارید تا گرم شود. لازم به گفتن نیست که موقع استفاده ابتدا بگذارید مقداری خنک شود چون اگر با حرارت زیاد استفاده شود موجب سوختگی پوست و جراحت آن می‌شود.

تگ های مرتبط

ارسال نظر