آموزش و پرورش

آمورش و پرورش یک بخشنامه مهم صادر کرد . براساس این بخشنامه فعالیت نیروی فاقد گزینش در مدارس و مراکز غیردولتی ممنوع است.

سایت شماره یک:

آمورش و پرورش یک بخشنامه مهم صادر کرد . براساس این بخشنامه فعالیت نیروی فاقد گزینش در مدارس و مراکز غیردولتی ممنوع است

در توضیح این موضوع رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: فعالیت نیروی فاقد گزینش در مدارس و مراکز غیردولتی ممنوع است و صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی همکاران قبل از ورود به مدرسه سنجیده می‌شود.

 احمد محمودزاده با تاکید بر ضرورت عملیاتی بودن شیوه‌نامه‌ها و بخشنامه‌های ارسالی به مدارس و مراکز غیر دولتی کشور گفت: در این زمینه کار بسیار جدی صورت گرفته است تا بخشنامه‌هایی که به استان‌ها ارسال می‌شود، اجرایی و عملیاتی باشد.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از برگزاری دوره‌های آموزشی و توانمند سازی معلمین مدارس غیر دولتی و اعطای کارت صلاحیت حرفه‌ای به این معلمان خبر داد.

احمد محمودزاده  درباره  توانمندسازی معلمان مدارس غیر دولتی تا رسیدن به صلاحیت حرفه‌ای و شناسنامه دار شدن و هویت‌دار شدن این معلمان، توضیح داد: در صدد هستیم معلمان مدارس غیر دولتی را دارای شناسنامه و کارت صلاحیت حرفه‌ای کنیم. اینگونه مشخص می‌شود که این معلمان را به عنوان معلم مدرسه غیر دولتی در آموزش و پرورش می‌شناسیم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: ما گزینش خود را شش ماهه کرده‌ایم. سه ماه برای معرفی معلمان و سه ماه برای بررسی این معلمان قرار دادیم. این در حالی است که در سال‌های گذشته گزینش ۱۵ روزه بود اما از این به بعد معلمین مدارس غیر دولتی را برای آموزشهای ۳۶۰ ساعته آماده می‌کنیم که در فاز اول، طی امسال این معلمین ۶۰ ساعت آموزش می‌بینند و باقی آموزش‌ها را در سال‌های بعدی تدارک دیده‌ایم.

محمودزاده با بیان اینکه ۶۰ ساعت آموزش یاد شده برای معلمین مدارس غیر دولتی از تابستان امسال و برای نخستین بار در کشور کلید خورد، تصریح کرد: بخشی از این آموزش‌ها عمومی و بخشی دیگر تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای است. درواقع مباحث آموزش‌ها معطوف به دانش تخصصی، دانش تربیتی، صلاحیت عمومی و صلاحیت حرفه‌ای‌ می‌شود. هر معلمی که تمام آموزشهای ۳۶۰ ساعته را طی کند، سپس باید در آزمون دانشگاه فرهنگیان شرکت کند، پس از ارزیابی اگر نمره قابل قبولی در این آزمون آورد، کارت صلاحیت حرفه‌ای می‌گیرد. ۶۰ ساعت از آموزشهای برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ـ۱۴۰۲ کلید خورده است 

محمودزاده همچنین تاکید کرد که آموزشهای یاد شده منطبق با سرفصل‌های جدید و مورد نیاز معلمین است.

به گفته رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، معلمین مدارس غیر دولتی می‌توانند با داشتن کارت صلاحیت حرفه‌ای به راحتی برای تدریس از استانی به استان دیگر جابه‌جا شوند.

وی با اشاره به اینکه فرصت پنج ساله‌ای برای اجرای تمام ۳۶۰ ساعت آموزش معلمین مدارس غیر دولتی در نظر گرفته شده است، افزود: حتی این امکان وجود دارد که پس از شرکت تمام معلمین در این دوره آموزشی، اعلام کنیم که معلمین مدارس غیر دولتی ملزم به داشتن این کارت برای تدریس هستند.

 احمد محمودزاده در همایش روسا و مدیران مراکز غیردولتی که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، نیز اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری این گردهمایی دو روزه، هماهنگی برنامه اقدام و عمل در کشور است تا با همفکری و هم افزایی در کارهای مشترک بتوانیم در طول سال تحصیلی متناسب با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اهداف آموزشی و تربیتی در مدارس غیردولتی را محقق کنیم.

وی با تاکیدبر اینکه تجارب خوب و ارزشمند در استان‌های مختلف کشور باید به اشتراک گذاشته شود، افزود: جدیت و اهتمام در اجرای طرح مهر و برنامه‌های بازگشایی مدارس از اهداف مهم است.

محمودزاده توجه به ثبت‌نام دانش آموزان، تهیه کتب درسی و تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص را از برنامه‌های جدی این سازمان در طرح مهر دانست و گفت: معلمان و مربیان باید متناسب با رشته‌ تحصیلی خود در مدرسه تدریس کنند.

تاکید بر بصیرت افزایی و تبیین مسئله عفاف و حجاب برای دانش آموزان

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر بصیرت افزایی و تبیین مسئله عفاف و حجاب برای دانش آموزان تصریح کرد: باید با برگزاری جلسات و برنامه‌های متنوع فرهنگی و پرورشی، تنوع لازم در مدارس را فراهم آوریم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش بازگشت به کلاس درس و مرجعیت معلم را ضروری دانست و افزود: باید به گونه‌ای عمل کنیم که مدارس و کلاس‌های درس توانمند شوند تا یادگیری و دانش افزایی روی دهد.

محمودزاده، غنی‌سازی دروس و کتب درسی در پایه‌های مختلف تحصیلی را ضروری دانست و ادامه داد: با رویکرد طرح‌محوری در کنار برنامه‌محوری تلاش خواهیم کرد تا به اهداف عالی نظام تعلیم و تربیت کشور نزدیک شویم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در زمینه مدارس و مراکز غیردولتی گفت: نظارت جدی بر مدارس باید در دستور کار استان‌ها قرار گیرد و مسائل از نزدیک نظارت و کنترل شود تا مشکلات آنها برطرف شود.

محمودزاده استفاده از ظرفیت حوزه‌های علمیه را در تبیین برنامه‌های فرهنگی این سازمان بسیار موثر دانست و تصریح کرد: این سازمان در اعتلای برنامه‌های تربیتی و فرهنگی برای دانش آموزان تلاش جدی خواهد داشت.

تگ های مرتبط
ارسال نظر