هواشناسی| هواشناسی تهران | هواشناسی امروز

سازمان هواشناسی با صدور "هشدار نارنجی" بارش‌های سیل‌آسا در برخی مناطق کشور از رگبار، رعدوبرق و کاهش محسوس دما در ۱۱ استان طی امروز تا چهارشنبه خبر داد.

سایت شماره یک:

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی 2 روز آینده در شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،‌ برخی مناطق اردبیل و در استان‌های ساحلی دریای خزر رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت در شمال غرب، جنوب غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق و شرق کشور سرعت وزش باد افزایش می‌یابد و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک روی می‌دهد

سه‌شنبه بارش‌های پراکنده در گیلان، شرق اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ادامه دارد و وزش باد شدید و گردوخاک در شمال غرب و غرب کشور پیش‌بینی شده است.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برخی مناطق آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و مازندران بارش‌های پراکنده و وزش باد ادامه خواهد داشت. طی 2 روز آینده دما در نوار شمالی کشور 3 تا 6 درجه کاهش می‌یابد و امروز خلیج‌فارس و طی 2 روز آینده دریای خزر مواج خواهد بود.

به گزارش تسنیم، طبق پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی امروز بیشینه دما در چذابه به 49 درجه می‌رسد. در شلمچه، خسروی و مهران نیز به ترتیب حداکثر دما 46 درجه، 41 و 44 درجه است.

در شهرهای نجف،‌کربلای معلی، کاظمین و سامرا نیز بیشینه دما طی امروز یکشنبه 19 شهریور 1402 به ترتیب 44 درجه، 43، 42 و 42 درجه خواهد بود.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یکشنبه 1402/06/19

زمان پایان: دوشنبه 1402/06/20

نوع مخاطره: بارش شدید باران، در دامنه و ارتفاعات رعد و برق، همراه با تداوم کاهش نسبی دما.

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/06/19: اردبیل، گیلان، مازندران و شمال شرق آذربایجان شرقی.

دوشنبه 1402/06/20: گیلان، مازندران، شمال اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید افزایش گرادیان فشاری و تغییر نوع توده هوا

زمان شروع: یکشنبه 1402/06/19

زمان پایان: یکشنبه 1402/06/19

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک

منطقه اثر: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، اردبیل، همدان، مرکزی، کرمانشاه، قم، تهران، البرز، قزوین، ایلام، خوزستان، شمال اصفهان، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی

اثر مخاطره: در مناطق مستعد طوفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل‌و‌نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از رفت وآمد های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، آمادگی دستگاه‌های امدادی به‌ویژه مراکز بهداشتی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان شروع: شنبه 1402/06/18

زمان پایان: چهارشنبه 1402/06/22

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و استمرار کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/06/19: نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گلستان و دامنه و ارتفاعات هرمزگان و جنوب کرمان.

دوشنبه 1402/06/20: خراسان شمالی، گلستان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و شمال استان‌های زنجان و قزوین و دامنه و ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و جنوب غرب کرمان.

سه‌شنبه 1402/06/21: گیلان، غرب مازندران و نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل.

چهارشنبه 1402/06/22: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان.

اثر مخاطره:

احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه 1402/06/22

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش یا نفوذ گرد و خاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/06/20: نیمه جنوبی خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، مرکزی، همدان، شمال اصفهان، قم و جنوب استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه 1402/06/21: جنوب شرق خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، مرکزی، قم، همدان و شمال اصفهان.

چهارشنبه 1402/06/22: سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، مرکزی، شمال اصفهان، قم، ایلام و خوزستان.

اثر مخاطره:

وزش باد نسبتاً شدید و نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل

توصیه: جتناب غیر ضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

 توصیف سامانه: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

 زمان پایان: بعدازظهر سه‌شنبه 1402/06/21

نوع مخاطره: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/06/19: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز و مناطق ساحلی شرق خلیج فارس.

دوشنبه 1402/06/20: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز و مناطق ساحلی شرق خلیج فارس.

سه‌شنبه 1402/06/21: شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.

توصیه: خودداری از تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی و شنا، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: پیش از ظهر یک‌شنبه 1402/06/19

زمان پایان: صبح سه‌شنبه 1402/06/21

نوع مخاطره: وزش باد شمال - شمال غربی با حداکثر سرعت ( 36 تا 24 نات) و افزایش ارتفاع امواج در ساحل 2 تا 3 متر و دور از ساحل بیش از 3 متر منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران ، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی ، خسارت به قایق و شناورهای کوچک ، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: منع شنا و فعالیت های تفریحی ، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر، منع تردد کشتی‌های تجاری ، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی.

تگ های مرتبط

ارسال نظر