قیمت خودرو | قیمت خودرو الان

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: متوسط قیمت خودروی ایرانی بدون هیچ آپشن خاصی در بازار آزاد ۱۲، ۱۳ هزار دلار است، اگر همین را ملاک قرار دهیم و با قیمت‌ها و استاندارهای جهانی مقایسه کنیم با همین مبلغ شما در دنیا می‌توانید خودروهای خیلی بهتری پیدا کنید که صفر کیلومتر و یا یک سال کارکرده باشد.

سایت شماره یک:

نجفی‌منش، رئیس انجمن همگن قطعه‌سازی معتقد است که خودرو در ایران گران نیست و این قدرت خرید مردم است که پایین است. او گفته است که «برخی ترجیح می‌دهند با فرافکنی بگویند خودرو در کشور گران است؛ از این رو مردم نمی‌خرند. شما به جای تمرکز روی قیمت خودرو بر قدرت خرید و بهبود آن و پیش‌بینی ابزارهایی برای افزایش قدرت خرید متمرکز شوید تا مشکل حل شود نه اینکه با قیمت‌گذاری دستوری درصدد برآیید مشکل را مدیریت کنید و زیان را به خودروسازان تحمیل کنید.»

در حالی گفته می‌شود که خودرو در ایران گران نیست که قیمت خودرو در کشور ما دو نرخی شده و شاهد قیمت کارخانه‌ای و بازار آزاد هستیم. میزان تقاضایی که برای خرید خودرو در قرعه‌کشی‌های سابق و سامانه یکپارچه فعلی وجود دارد خود نشان‌دهنده این است که بخش زیادی از جامعه توانایی خرید خودرو از بازار آزاد به دلیل گرانی را ندارند و به دنبال خودروی ارزان قیمت از طریق ثبت‌نام و خرید از کارخانه هستند. 

برای بررسی بیشتر این که آیا خودرو در ایران گران است یا نه و همچنین این موضوع که با قیمت فعلی خودرو در ایران چه خودروهایی را در سایر کشورها می‌توانیم بخریم، گفتگویی با بابک صدرایی، کارشناس صنعت و بازار خودرو داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

صدرایی گفت: اگر نرخ محصولات کارخانه‌ای مانند قیمت ۳۵۰ میلیونی برای پژو ۲۰۷ و یا دنا را درنظربگیریم، بله خودرو در کشور ما گران نیست. اما آیا خودروی کارخانه‌ای به دست مصرف کننده می‌رسد یا خودرویی که در بازار آزاد به ۷۰۰ میلیون تومان و یا ۱۴ هزار دلار رسیده است، بنابراین باید پاسخ دهند که قیمت خودرو در ایران را با چه چیزی مقایسه می‌کنند. 

 

صدرایی با بیان این که شما می‌توانید در سطح جهانی خودروهایی با قیمت ۸ تا ۱۱ هزار دلار پیدا کنید که یک خودروی نرمال و با کیفیت‌تر از محصولات داخلی ما است، گفت: خودرو در کشور ما نسبت به سطح درآمد مردم گران است چون با قیمت بازار آزاد به دست مردم می‌رسد و برای خرید محصولات کارخانه‌ای باید هفت خوان را پشت سر گذاشت. 

وی افزود: متوسط قیمت خودروی ایرانی بدون هیچ آپشن خاصی در بازار آزاد بعد از ریزش قیمت‌ها که کلی هم راجع‌به آن شعار دادند، ۱۲، ۱۳ هزار دلار فروخته می‌شود. اگر همین را ملاک قرار دهیم و با قیمت‌ها و استاندارهای جهانی مقایسه کنیم با همین مبلغ شما در دنیا می‌توانید خودروهای خیلی بهتری پیدا کنید که صفر کیلومتر و یا یک سال کارکرده باشد.

این کارشناس حوزه صنعت خودرو ادامه داد: با قیمت ۱۵، ۱۶ هزار دلار که برای خودروی ایرانی در بازار آزاد پرداخت می‌شود می‌توانید انواع و اقسام خودروهای چینی، خودروهای ارزان قیمت کیا و هیوندای که ویژه بازار چین و یا کره هستند و یا خودروهایی مانند کیا پگاس، هیوندای اکسنت و داچیا لوگان را بخرید که تفاوت زیادی با خودروهای داخلی دارند. 

صدرایی بیان کرد: زمانی می‌توانند ادعا کنند که خودرو در کشور ما ارزان است که مثلا بتوانیم یک خودروی هیوندای ۲۰۲۳ را در داخل با مهندسی معکوس و داخلی‌سازی ۱۲ هزار دلار تولید کنیم در حالی که همین خودرو در کره و یا کشورهای حاشیه خلیج فارس ۱۵ هزار دلار است. خودروهای مشابه خودروهای داخلی سالهاست که از رده خارج شده و دیگر اصلا تولید نمی‌شود. مقایسه باید بین دو کالای هم مدل، هم تکنولوژی و هم سایز باشد، بنابراین مقیاس ایشان غلط است. خودرویی که مشابه‌اش در دنیا وجود ندارد را چگونه قیاس می‌کنند که ارزانتر است. 

وی تصریح کرد: خودروهای اقتصادی قابل قبول در دنیا ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار قیمت دارند، اگر بعضی از خودروهای چینی را هم در این لیست بیاوریم می‌‌‌‌‌‌‌‌توان گفت که خودروهای ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری خودروهای اقتصادی هستند. زیر ۱۰ هزار دلار دیگر شما خودروی قابل قبولی در سطح جهانی نمی‌توانید پیدا کنید. در میان محصولات تولیدی چین، کره که یکسری خودروهای اقتصادی ویژه بازار هند و چین طراحی کرده و همچنین در اروپا نیز ماشین‌های اقتصادی پیدا می‌شود که برای بازار آمریکای جنوبی و اروپای شرقی طراحی شده است.  

این کارشناس حوزه صنعت و بازار خودرو گفت: تمام شرکت‌های خودروساز مطرح دنیا مانند رنو، تویوتا، کیا و هیوندای برای کشور هند که خاستگاه خودروهای اقتصادی است خودرو تولید می‌کنند. برای مثال مدل رنو کویید که قرار بود در ایران هم مونتاژ شود در بازار هند تولید می‌شود و قیمتش هم نزدیک ۱۰ هزار دلار است. 

صدرایی در پایان گفت: مورد دیگری هم که وجود دارد این است که در کشور ما قیمت خودروهای چینی که در داخل مونتاژ می‌شود حدودا دو برابر قیمت بازار همین خودروها در کشورهایی مانند عربستان، امارات و قطر است. 

 

تگ های مرتبط
ارسال نظر